אופ"א הכריעה: הנציגות לאירופה - רק על המגרש

ההתאחדות האירופית פרסמה הודעה רשמית ופירטה את הקריטריונים המלאים לקביעת זהות הקבוצות שתשחקנה במפעלים השונים. הארגון שם דגש על הכרעה ספורטיבית בלבד

מערכת אתר ערוץ הספורט  23.04.20 - 16:40
תחילת כתבה

אופ"א פרסמה היום (חמישי) את החלטתה לגבי הנציגות במפעלים האירופיים בעונה הבאה. בשורה התחתונה התקבלה החלטה כי הנציגות לאירופה בליגות שלא הסתיימו צריכות להיבחר על בסיס ספורטיבי בלבד. לכן, לפיהם התרחיש האידיאלי הוא לסיים את כל הליגות המקומיות עד אוגוסט. אך אלו הגורמים שלא יאפשרו מבחינת הליגות את המשך העונה.

הראשון הוא הוראה רשמית מטעם המדינה האוסרת אירועי ספורט בשל המצב כך שלא יהיה ניתן להשלים את העונה לפני תחילת העונה הבאה. קריטריון נוסף הוא בעיות כלכליות של הקבוצות שהופכות את סיום העונה לבלתי אפשרי מחשש לסיכון היציבות הכלכלית של הליגה או המועדונים לאורך זמן.

בתוך כך, ב'דיילי מייל' האנגלי דווח כי אם הליגות לא יצליחו להסתיים במתכונת הנוכחית נשקלת האפשרות לערוך טורניר פלייאוף בחמשת בליגות הבכירות: האנגלית, הספרדית, הצרפתית, הגרמנית והאיטלקית כדי לקבוע את העולות למפעלים האירופיים. בנוסף, בספרד כבר התחילו לנתח את משמעות ההחלטה וייתכן שאתלטיקו מדריד שהעפילה לרבע גמר האלופות, לא תעפיל למפעל בשנה הבאה בשל המיקום שלה בליגה.

כמו כן, אם הליגות לא יוכלו להימשך מהסיבות הללו, אלו הקריטריונים לקביעת העולות למפעלים האירופיים.

- הנוהל לבחירת המועדונים צריך להיות מבוסס על עקרונות אובייקטיביים ולא מפלים. כל התאחדות וליגה מקומית צריכה לבחור את העולות בהתחשב בנסיבות הספציפיות של כל תחרות.

- יש לאשר את הקביעה הסופית של העולות לתחרויות האירופיות על ידי הגורמים המוסמכים ברמה המקומית.

בנוסף, אופ"א שמרה לעצמה זכות לסרב או להעריך מחדש את הכניסה לכל מועדון שהוצע על ידי ההתאחדות המקומית מהסיבות הבאות.

- התחרויות המקומיות לא הופסקו על סמך הסיבות שניתנו בהנחיות אופ"א או על סמך סיבה בריאותית אחרת ולגיטימית.

- המועדונים נבחרו על פי נוהל שאינו אובייקטיבי, שקוף ובלתי מפלה, כך שלא היה ניצן לראות את המועדונים כשירים מבחינה ספורטיבית.

- קיימת תפיסה ציבורית של אי הוגנות מצד המועדון.

ומה עם היורו? למרות דחיית הטורניר ל-2021 אופ"א החליטה כי הטורניר יישאר בכינוי "יורו 2020". החלטה זו מאפשרת לארגון לשמור על החזון המקורי של הארגון ולציין את חגיגת 60 שנה לאליפות אירופה בכדורגל שהחלה ב-1960. גורם נוסף שהשפיע על ההחלטה הוא העלות הכלכלית הכרוכה בכך. לגבי היורו עד גיל 21, עדיין לא נמצאו תאריכים והוועדה תתכנס ב-11 במאי, כשהחלטה סופית תתקבל ב-27 במאי.