מנצ'סטר סיטי: הערעור של האנגלים יתקבל?

הבריחה של הכוכבים והתסריט האופטימי. התרחישים של התכולים

דני פורת
דני פורת  13.07.20 - 09:12
תחילת כתבה

יממה גורלית לעתיד של מנצ'סטר סיטי. המועדון האנגלי מחכה לפסיקה היום (שני) של בית הדין הגבוה לספורט (קאס) בעניין הערעור שהגיש כנגד העונש שספג מאופ"א בגובה 30 מיליון יורו והרחקה של שנתיים מהתחרויות באירופה על הפרה בוטה של חוקי הפייר פליי הפיננסיים.

סיטי נמצאה אשמה בכך שהעבירה דו"ח הכנסות כוזב לאופ"א בין השנים 2012 ל-2016. גוף הבדיקה הפיננסי של אופ"א קבע כי שייח מנסור, הבעלים של הקבוצה מאבו דאבי, דיווח על הכנסות של 67.5 מיליון פאונד מהסכם החסות של חברת התעופה איתיחד, שנמצאת בבעלותו שהוסתרו מארגון האירופי. בכך הפרה סיטי את הכללים שלא מתירים לבעלי מועדון להשלים הכנסות מכיסו הפרטי ובמקרה הזה התגלה פער בין הכנסות הקבוצה להוצאות שלה שהן הבסיס לחוקי הפייר פליי הפיננסי.

יש שלוש אפשרויות לתוצאות של הערעור:

1. הערעור של מנצ'סטר סיטי ידחה. זהו הסנאריו הגרוע ביותר מבחינת המועדון האנגלי שלמעשה יורחק לשנתיים מהמפעלים האירופים ויאבד הכנסות המוערכות בלמעלה מ-200 מיליון יורו. סיטי תסתכן בבריחת הכוכבים שלה. קווין דה בריינה צפוי לשחק עונה נוספת במועדון, אבל לא פוסל אפשרות לעזוב לאחר העונה הבאה אם העונש לא יופחת או יבוטל, וכך גם המקרה עם קון אגוארו, ראחים סטרלינג וכוכבים אחרים. המנג'ר פפ גווארדיולה אמר שיכבד את חוזהו עד סיום העונה הבאה אבל לא צפוי להמשיך מעבר לכך.

ההערכה היא שבמקרה כזה, מנצ'סטר סיטי תערער לערכאה האחרונה - בית המשפט העליון בשוויץ, כאשר גם לאופ"א תינתן מצידה אפשרות לערער על כך. גם במקרה כזה, קיים סיכוי קלוש שסיטי תשחק באירופה בעונה הבאה, שכן פניה לערכאה נוספת תמשך זמן רב עד לפסק דין חלוט. בנוסף, סיטי עלולה להסתכן בסנקציות נוספות מצד הפרמיירליג, שכבר בודקת את הנושא מקרוב, ועלולה להטיל עליה עונש של הפחתת נקודות, אם כבר תמצא אשמה בהפרות הפייר פליי הפיננסי.

2. הערעור של סיטי מתקבל חלקית. במקרה כזה, נראה כי העונש של הסיטיזנס יופחת לשנה אחת ואולי גם יבוטל הקנס הכספי. כמובן, שאם לא תוכל להשתתף בעונה הבאה בליגת האלופות, סיטי תתקל בקשיים לחיזוק הקבוצה ועדיין מסתכנת בבריחת שחקנים, אך במידה פחותה מאשר במקרה הראשון של הרחקה לשנתיים מהמפעלים האירופים. גם הביניים, הפרמיירליג יכולה להטיל עליה סנקציות, אך ייתכן שהם יהיו בערבון מוגבל בהתאם למידת העונש המופחת. כמובן שבמקרה שהעונש ישמר או יופחת בשנה - המקום החמישי בפרמיירליג ישחק בעונה הבאה בליגת האלופות.

3. הערעור של סיטי מתקבל. התסריט האופטימי ביותר שינקה את הכתם השחור שהוטל על המועדון מאז פרצה הפרשה והודלפה למגזין דר שפיגל בנובמבר 2018. במקרה כזה, סיטי תוכל כמובן לשמור על כל השחקנים שלה ולהחתים "בלי חשבון" כוכבים חדשים.

אופ"א מצידה תוכל כמובן לערער על הפסיקה לבית המשפט העליון בשוויץ, אך האפשרות לכך לא גבוהה. בכל מקרה, אם העונש יבוטל לחלוטין, מדובר יהיה במכת מוות לגוף הבדיקה הפיננסי של אופ"א שהוקם ב-2011 שעלול להתגלות כגוף חסר שיניים לאחר שכבר פטר את פ.ס.ז' מעונש הרחקה על עבירות דומות לפני כשנתיים.