על מי אתם עובדים? האשליה של ליגת האלופות

סופר ליג חמדני? גם הצ'מפיונס הוא מפעל סגור. אקרמן מנתח

אסף אקרמן
אסף אקרמן  21.04.21 - 09:48

תגיות: סופר ליג

תחילת כתבה

בואו נודה על האמת, הסופר ליג נפלה ובענק בגלל הלחץ המטורף, שהצליחה אופ"א להפעיל על המועדונים המעורבים. היא הפעילה כל מנגנון אפשרי כדי לשנות את ההחלטה, עם איומים מפורשים על השחקנים (לא קביל משפטית), איומים על הקבוצות להרחקות וקנסות, ואפילו גיבוי של ראשי ממשלות ש-48 שעות הפסיקו להתעסק במגיפה שמפוררת להם את המדינות, ולעבור לפופולאריות של הכדורגל, וכמובן לצד של אופ"א החזקה.

מעבר לחמדנות שהייתה לסופר ליג, הטענה המרכזית היתה היעדר ההתחרות שהיא מובילה כ"מועדון סגור". אבל רגע, על מי אנחנו עובדים? התחרות באמת פתוחה? הפערים הכלכליים הקיימים בין המועדונים הגדולים לבינוניים עדיין עצומים, מלבד באנגליה, שם זה קצת פחות.

יחד עם זאת, בשאר הליגות זה משמעותי מאוד, והנה מבט חטוף על הליגות באירופה מגלה לנו שתכל'ס? אין שם באמת תחרות פתוחה ושווה לכל מהבחינה הכלכלית. אלו אותם קבוצות שפעם אחר פעם נמצאות שם גם בליגת האלופות, אז רגע, תכל'ס בסופר ליג הן אלו שיתחרו אחת בשנייה כל הזמן, ללא שלב מוקדם (בתים) משעמם.

לפני כמה שנים אופ"א שינתה בלחץ הגדולות את הפורמט של ליגת האלופות כשמתוך 32 הקבוצות מעפילות אוטומטית (אין מוקדמות!) 16 קבוצות מ-4 ליגות בלבד. חמישים אחוז מ-4 ליגות. אז תחרות? יותר מזה הפורמט החדש של אופ"א אפילו נותן לה את האפשרות לקבוע 2 עולות לליגת האלופות ע"י כרטיסים חופשיים. זו תחרות? נכון, אז החלום של הפועל דימונה להגיע לליגת האלופות קיים, וזה אפשרי, אבל המסלול כל כך קשוח שפעם בחמישים שנה אולי זה יכול לקרות לקבוצות האלה.

ראו למשל איפה נמצאת היום קרסנודאר שהעפילה השנה (מקום 11), איפה נמצאת רן מצרפת (מקום 7), זה לא באמת הרים אותן לאפשרות להגיע בכל שנה למפעל. הבלחה. אבל כן הגשמת חלום. ולא לשכוח את מנגנון הפייר פליי הפיננסי שאופ"א מפעילה, שהוא הכי לא פייר שיש. הרי אם בעלים רוצה להשקיע את כספו האישי כדי לקחת את הקבוצה שלו לליגת האלופות, כדי להגדיל את ההכנסה ממקורות אחרים, הוא לא יכול, כי המנגנון של אופ"א בולם אותו. אז איך יתקדם אל עבר המפעל? איך באמת התחרות פתוחה?

השאלה הגדולה שעדיין אין עליה תשובה היא מה יהיה מכאן? האם אופ"א שבסופו של דבר נאלצה אתמול לחשוף עד כמה היא "לא חשופה" וסיפרה על 4 מליארד היורו שיושבים אצלה בחשבונות, תצטרך להוציא אותם עבור כופר למועדונים הגדולים כדי להשאיר את המפעל הסגור שלהם בבוידעם. המועדונים הגדולים ילחצו שוב כי הבנקים ילחצו עליהם ובגדול. האוהדים אולי מרגישים היום שניצחו בענק את ה"רעים" ו-"החמדנים", אבל האשליה הזאת עוד עלולה להתנפץ בפרצוף בעתיד.