הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

סוף לסוכני העל? ההגבלות החדשות של פיפ"א

יאושר בקרוב: סכומי העתק לסוכנים וקרובי משפחה יפסקו. כל הפרטים כאן

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.05.22 - 11:55

כמה פעמים ראיתם כחלק מההעברת ענק בכדורגל העולמי עמלת סוכן, או סכום עתק שהולך למשפחת השחקן שגרמה לכם לחשוב: "זה לא נורמלי?". כנראה שלא מעט. לשמחת מועדוני הכדורגל הגדולים בעולם, זה בדרך לסיום. בספרד מדווחים שפיפ"א צפויה לאשר בחודשים הקרובים מספר הגבלות על סוכני העל ועל קרובי משפחה בכל הקשור לסכומי תיווך/עמלה כשהמטרה היא שהחוקים יכנסו לתוקף החל מהקיץ הבא.

כולנו מכירים את שמות העל מינו ראיולה וז'ורז'ה מנדס מכיוון שבכל עסקת ענק בכדורגל העולמי בשנים האחרונות אי אפשר להתעלם מהסכומים העצומים שהשמות האלו מקבלים. למשל - בעסקת ארלינג הולאנד למנצ'סטר סיטי שצפויה להתרחש בקיץ הקרוב, הסוכנות שמייצגת את החלוץ הנורבגי, הסוכנות של ראיולה שנפטר לאחרונה, צפויה לשלשל לכיסה לא פחות מ-50 מיליון יורו כחלק מהעסקה.

אז מה השינויים בעצם? מן הסתם הסוכנים והסוכנויות ימשיכו לקבל כסף כאשר הם יתווכו בעסקת העברה של המיוצגים שלהם, בין אם מדובר בשחקן או קבוצה, אך מדובר בסכומים נמוכים הרבה יותר ממה שהתרגלנו. במקרה של סוכן שמייצג את המועדון המוכר, הוא יוכל לקבל מקסימום של עשרה אחוזים מסכום ההעברה.

כאשר מדובר בסוכן שמייצג את השחקן הוא יהיה רשאי לקבל רק עד לשלושה אחוזים מסכום ההעברה, כך גם אם הוא מייצג את המועדון שרוכש שחקן. במקרה שהוא מייצג גם את השחקן וגם את המועדון הקונה, הוא יוכל לקבל שישה אחוזים במקסימום. פרט חשוב נוסף הוא שפיפ"א לא תאפשר יותר סוכנות שמייצגת את שלושת הצדדים.

בנוסף, מה שתפס חזק את העין בכל הקשור להעברתו של ניימאר לברצלונה הוא הסכום שקיבל אביו של ניימאר, כ-40 מיליון יורו. מאז, נדמה שבכל העברה גדולה, בעיקר של שחקנים צעירים, משפחת השחקן גוזרת קופון רציני. בעסקת הולאנד למשל, אביו צפוי לקבל כ-30 מיליון יורו. בניגוד לשינויים בסכומים שאותם יוכלו לקבל סוכנים, כאן קרובי המשפחה לא יהיו רשאים לקבל יותר כסף, כל עוד הם לא מחזיקים ברישיון סוכן.