הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

החלפת חולצות - לא מה שחשבתם

בקשות בוואטסאפ, המאמן שחילק לפי ביצועים והסירוב של רונאלדו. הכל כאן

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.06.22 - 14:48
(GETTY)
(GETTY)

החלפת חולצות בין שחקני כדורגל בימים אלו נעשתה עניין שבשגרה עבורנו הצופים ועבור השחקנים עצמם. על אף מה שנדמה לנו, מרבית החלפות החולצות לא קורות בכלל על הדשא, אלא במנהרת השחקנים, חדרי ההלבשה ולפעמים גם בקבוצות הוואטספ. מתוך סיפורים רבים בנושא, באתלטיק החליטו לספר כמה מהם, והם מעניינים במיוחד, כפי שתוכלו לקרוא כאן.

ההחלפה הראשונה המתועדת הייתה ב-1931, כאשר נבחרת צרפת ניצחה את אנגליה ורצתה להחליף חולצות לזכר הניצחון הראשון שלה על היריבה. החלפת החולצה הראשונה המפורסמת ביותר הייתה במונדיאל 1970 בין בובי מור האנגלי לאגדת הכדורגל הברזילאית פלה. במקרים מסויימים היו גם מאמנים שאסרו על שחקניהם להחליף, כאשר דוגמא מפורסמת הוא אלכס פרגוסון, שלא הסכים לשחקניו להחליף את החולצות "הקדושות" של מנצ'סטר יונייטד.

פעמים רבות לאחר משחקים אפשר לראות את עובדי המועדון רצים בין חדרי ההלבשה של קבוצות הבית לחוץ עם חולצות להחלפה, ויש כאלו שאפילו שולחות בקשות לפני המשחק. לאפסנאים שאחראים על המדים של קבוצות הפרמייר ליג יש קבוצת וואטסאפ משלהם אשר בה הם מדברים על בקשות השחקנים להחלפות חולצות עוד לפני המשחק.

נתחיל עם סיפור החלפה מעניין שנרשם במשחק בין נבחרת אנגליה לאנדורה, כאשר שחקן אנדורי ניגש לקירן טריפייר ולחש לאוזנו, אך הוא לא ביקש ממנו את הבקשה הרגילה והצפויה, אלא ביקש ממנו את מכנסיו, בעוד שחקן אחר ביקש את חולצתו.

בין מקרים רבים נוספים עומד המקרה של לסטר, ששיחקה בגביע האנגלי מול קבוצה מליגה חובבנית. הביקוש לחולצות של קבוצת הפרמייר ליג מצד שחקני היריבה היה כל כך גדול שהמאמן החליט שבסיום המשחק הוא זה שיקבל את כל החולצות ויחלק אותן לשחקניו לפי הביצועים שלהם על המגרש, כאשר השחקן שהיה הטוב ביותר קיבל את אפשרות הבחירה הראשונה.

סיפור על החלפת חולצה שפחות עבדה הייתה לאחר המשחק בין אטאלנטה ליובנטוס, כפי שסיפר רובין גוסנס: "אחרי השריקה הלכתי לכריסטיאנו רונאלדו, אבל הוא לא היה מוכן. שאלתי אותו אם אני יכול לקבל את החולצה שלו ומבלי להסתכל עליי הוא פשוט אמר לא. התביישתי אחרי זה, הרגשתי קטן. מכירים את הרגע הזה שקורה לך משהו מביך ואתה מסתכל לראות אם מישהו ראה? זה מה שקרה לי באותו הרגע". הסיפור הזה הסתיים רק לאחר שחברו לקבוצה של גוסנס, האנס האטבור, קנה לו חולצה של רונאלדו, כפי שתוכלו לראות כאן.

בשנת 2014 ליברפול של ברנדון רוג'רס שיחקה מול ריאל מדריד בשלב הבתים של ליגת האלופות ובמחצית, כאשר האדומים היו בפיגור 3:0, מריו באלוטלי החליף אז חולצות עם בלם הבלאנקוס, פפה. עם העליה למחצית השנייה התברר שהאיטלקי הוחלף ע"י אדם ללאנה, בחילוף אותו הסביר רודג'רס כטקטי בסיום המשחק.

עם זאת, עלו השערות בנוגע לסיבת החילוף, כאשר הוא נשאל בסיום אם יש קשר להחלפת החולצות, מכיוון שבעבר כבר יצא נגד המנהג. "שמעתי על ההחלפה רק עכשיו. אבל אם זה מה שקרה, אני לא אוהב את זה, זה משהו שאני לא אוהב לראות. ראיתי שזה משהו שקורה בליגות אחרות אבל זה לא צריך לקרות כאן".

עם השנים החלפת החולצות הלכה ונעשתה חלק מקובל מהמשחק וכמות הדפסת החולצות של לסטר מראה עד כמה ההבדל גדול. בשנות ה-90 השועלים השתמשו בכ-100 חולצות בעונה שלמה. והיום? כ-1,200 בעונה אחת.

האפסנאי של לסטר סיפר שהמדים של קבוצתו מעולם לא נגמרו, אך בעונת 2015/16 ההיסטורית, שבה השועלים זכו באליפות זה לא היה רחוק מכך: "היו משחקים שלבשנו את חולצות החוץ למרות שלא היינו צריכים, רק כדי לשמור על המדים הכחולים. יש פעמים שאם נגמר לך המלאי אתה יכול ללכת לחנות הרשמית, אני לפחות לעולם לא הייתי צריך לעשות זאת".