$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

האיש בעל אלף הפרצופים: לאן מועדות פניו של קיליאן אמבפה?

הדרך בה "שיחק" בפ.ס.ז', סכומי העתק שהרוויח מהמהלכים בחלונות האחרונים, ריאל מדריד שמחכה בפינה והדרך בה הוציא את המקסימום בכל שלב. רגע לפני ניוקאסל, על עתידו של אמבפה

רועי ויינברג
רועי ויינברג  04.10.23 - 16:06

פריז סן ז'רמן, ברמה מסוימת, היא דמוקלס של עונת 2023/24. באחד המשלים המפורסמים ביותר מהמיתולוגיה היוונית מסופר על דמוקלס, אציל מחצר המלוכה של המלך דיוניסוס, שביקש להחליף אותו ליום אחד. באותו ערב נערך משתה גדול, בו דמוקלס זכה ליחס של מלך, אך גילה כי תלויה מעל ראשו חרב שמוחזקת בשערה בודדת. כל ההנאה שלו מהעושר והשפע נעלמה מיד. כך, אולי, יקרה גם לפ.ס.ז' בעונה הבריאה ביותר שלה מזה שנים.

הקבוצה של לואיס אנריקה נראית טוב מאוד. הם הרשימו עם 0:2 על בורוסיה דורטמונד ו-0:4 על מארסיי בקלאסיק, הצליחו לשלב לא מעט שחקני רכש חדשים בצורה טובה ומרגישים כמו קבוצה, בשונה מאוסף הכישרון שלא התחבר בעידן מסי/ניימאר.

ראינו אותם שרים עם האולטראס של פ.ס.ז' שנהג להפגין מולם לאורך העונה הקודמת, ראינו אותם שולטים מול סגנית אלופת גרמניה, והערב (רביעי) אנחנו נראה אותם במשחק מעניין מול ניוקאסל, קבוצה שבתוך שבוע הבקיעה שמינייה בפרמייר ליג וניצחה את מנצ'סטר סיטי בגביע הליגה. ניצחון גם על המגפייז יציב אותם בעמדה טובה ביציאה מ"בית המוות", ואולי כמועמדת מעניינת במיוחד להגיע רחוק בליגת האלופות. לפחות כל עוד קיליאן אמבפה על המגרש.

זה אולי מרגיש כאילו עבר נצח מאז סאגת מעברו לריאל מדריד, אבל לא באמת השתנה שם משהו. אמבפה דרש לשחק את העונה הקרובה בפ.ס.ז', לכבד את החוזה ולעבור. הוא הושעה מהקבוצה, חזר אליה, הבקיע 8 שערים ב-7 משחקים העונה ועדיין יכול ללכת בחינם בינואר. גם אם פ.ס.ז' תסיים את שלב הבתים עם 18 נקודות מול ניוקאסל, דורטמונד ומילאן, יכול להיות שאמבפה יודיע ב-1 בינואר על כך שהוא עובר לריאל בסוף העונה. זאת החרב שמונפת מעל אלופת צרפת.

לפני כחודש היו דיווחים על כך שאמבפה סיכם על הארכת חוזה בפריז סן ז'רמן, אך הזמן חלף והוא לא חתם על שום דבר. אותם דיווחים הפסיקו פחות או יותר ברגע שבו הסתיימה השעייתו של הפנומן הצרפתי, ואמש נטען בסביבתו כי ההשעייה השפיעה על הכנתו לעונה ועל כושרו. יכול להיות שלפני שהעונה עצמה באמת התחילה, אמבפה העדיף "לחתוך הפסדים" ולהצהיר על הכוונה להכנס למשא ומתן.

בינתיים העסק מתקדם בדיוק בדרך בה הוא רצה. הוא משחק בפ.ס.ז' ומכבד את החוזה שלו, כשאין לו שום התחייבות מעבר לינואר. ראינו את ליאו מסי בסיטואציה דומה בשנה שעברה, בה הוא הסכים בעל פה לחוזה חדש בפריז ובסופו של דבר עזב אותה בחינם לאינטר מיאמי. "לא ראינו שום שינוי או התפתחות במגעים סביב אמבפה מאז אוגוסט", נכתב עליו לאחרונה ב"אס". נשיא לה ליגה הכושל, חאבייר טבאס, אמר שהוא חושב שיש כ-70-80% שאמבפה יצטרף לליגה הספרדית לשנה הבאה.

נאסר אל חאליפי, נשיאה של פריז סן ז'רמן, לא מסר יותר מדי מידע מצידו. לאחרונה הוא התראיין בהרחבה ונשאל על אמבפה, אך אמר ש"אמבפה שחקן של פריז סן ז'רמן. הוא אוהב את המועדון והשחקן הטוב בעולם. אנחנו שמחים שהוא כאן ונשאיר אותו כאן. היו לנו בעיות, אבל אמבפה חלק מהמשפחה ונשאיר אותן בתוך המשפחה", בלי מידע של ממש או אפילו אישור על כך שמתקיימות שיחות על הארכת חוזהו. גם אם פ.ס.ז' רוצה להשאירו, החל מה-1 בינואר זה כבר לא תלוי בה. זה יהיה תלוי רק באמבפה עצמו, בסוכניו ובסביבתו.

בצרפת, בינתיים, גם לא מתעסקים יותר מדי בעתידו של אמבפה. הכותרות האחרונות עליו ב-RMC ספורט מדברות על הפציעה בקרסול (ממנה החלים לפני ניוקאסל), על כך שהוא עשוי לשחק בנבחרתו של תיירי הנרי באולימפיאדה הביתית בקיץ ובשיאים שונים. במדינה התייחסו לכך שהוא לא הצליח להכנס לנעליים היצירתיות של מסי וניימאר אחרי ה-0:0 מול קלרמון, אך המספרים מדברים בעד עצמם.

אמבפה ניצח ב-3 מ-5 המשחקים בהם פתח בהרכב, כשברביעי הוא מבקיע צמד עם סרט הקפטן ומפסיד 3:2 לניס. גם אם פ.ס.ז' לא מעל הליגה, כרגע, קשה לבוא אליו בטענות. לכן אל חאליפי, לואיס אנריקה ואשרף חכימי אף החלו בקמפיין שנועד לנסות להביא לאמבפה את כדור הזהב, פרס שככל הנראה יגיע לליאו מסי או בסבירות נמוכה יותר לארלינג הולאנד.

בקיץ האחרון, כשהסאגה סביב אמבפה הגיעה לשיאה, לא היו יותר מדי דיווחים על כך שריאל פנתה לפ.ס.ז' בקשר להחתמתו או מעורבת באופן ישיר במגעים (בשונה מאל-הילאל או ליברפול). היו מספר כלי תקשורת גדולים שהאמינו אז והיום כי יש לבלאנקוס הסכם על כך שאמבפה יעבור בינואר, ובכל יום בו הוא לא חותם על חוזה חדש בפריז גדל הסיכוי שהוא אכן יעשה את זה. היעדרם של עדכונים של ממש משחק לטובתו.

בחורף הקרוב, אגב, לא אמורה להיות סאגה. בכל העדכונים סביב אמבפה מאז שהחלו השמועות על מעברו לריאל, לפני כמה שנים, הבעיה הייתה שפריז סן ז'רמן לא הייתה מוכנה לבחור. בהתחשב בכך שהוא מסיים את החוזה, זה פשוט לא יהיה תלוי בה. ריאל מדריד תוכל להודיע ב-1 בינואר שאמבפה מצטרף אליה בסוף העונה, ופשוט לא יהיה לפריזאים של אל חאליפי מה לעשות עם זה. זאת תהיה עובדה מוגמרת. לכן אין להם סיבה להשאיר אותו ביציע אחרי שהוא חותם על חוזה מעבר לנקמנות, או לניסיון לפגוע בכושרו לפני היורו והאולימפיאדה הביתית.

בין לבין, אגב, אמבפה מרוויח הון. הוא קיבל 60 מיליון יורו לאחר שנשאר בקבוצה, כחלק מ"בונוס נאמנות" עם שם אירוני במיוחד, ובשנה הקרובה מקבל 72 מיליון יורו. גם אם פ.ס.ז' תחליט להשאיר אותו ביציע עד לסיום החוזה, הוא יקבל את הסכום הזה. גם אם פ.ס.ז' תחליט לשחרר אותו, הוא יוכל לתבוע אותה על הסכום או על חלקו הגדול ולהצטרף לריאל מדריד בשלב מוקדם יותר. בכל סיטואציה כאן, אמבפה מנצח.

יכול להיות שזאת הייתה התוכנית כל הזמן. מוקדם יותר השבוע נכתב ב"מארקה" על כך שריאל מראש תכננה להחתים חלוץ משמעותי ב-2024, ושהתוכניות השתבשו לאחר מעברו הפתאומי של כרים בנזמה למפרץ. למרות זאת, יכול להיות שזה לטובה. אמבפה יצטרף לקבוצה שצריכה נואשות חלוץ, מה שיבליט אותו מהרגע הראשון, ויאפשר לו להצטרף לקבוצה שכבר יודעת לשחק עם ג'וד בלינגהאם. "ריאל תנסה להחתים את אמבפה בעונה הבאה. הוא יעלה לא מעט כסף", נכתב במארקה.  הוא יגיע לקבוצה שיש לה הכל חוץ מחלוץ, כך שגם מבחינת הפייר פליי האירופי וחוקי השכר של הליגה הספרדית דברים יסתדרו לכיוונו.

ריאל צריכה חלוץ, ואחד משני השחקנים הטובים ביותר בעולם רוצה להצטרף אליה. הם אמנם ישלמו לו הון, אבל זה מתקזז עם עלות העברתו האסטרונומית. היה אמנם מפתה לראות אותו עובר למנצ'סטר יונייטד ומפתח יריבות עירונית עם הולאנד או לניוקאסל העשירה, אותה הוא יפגוש הערב, אבל כל הדיווחים השונים אומרים שהוא רוצה לעבור למועדון בו רבים וגדולים הפכו לאגדות.

השקט המוחלט סביבו וכל הסימנים מעידים על כך שלשם זה הולך. הוא חזר להתאמן לאחר שכושרו נפגע, ולאחר משחק הליגה הראשון הפסיקו לצוץ דיווחים על מו"מ על הארכת החוזה. ההבטחה שלו מהקיץ מתקיימת בינתיים במלואה. הכדורגל נראה טוב, אבל הראש שלו עשוי להיות במקום אחר. אל תופתעו אם בינואר, בשקט מופתי שסותר את כל סאגת המעבר שמלווה את חיינו בכל חלון מחדש, פתאום תגיע הודעה שאומרת שהוא חתם על חוזה בריאל מדריד.