ככה זה כשיש שתיים: ההישג של ב"ש ומכבי

ההישגים של מכבי ת"א וב"ש (וגם קצת חיפה) באירופה הקפיצו את ישראל למקום ה-20 בדירוג אופ"א. מה המשמעות והאם יש סיכוי לשתי נציגות באלופות? כל הפרטים בפנים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  25.10.20 - 16:05
תחילת כתבה

אחרי שנתיים עקרות, שתי נציגות ישראליות צלחו העונה את המוקדמות והעפילו לשלב בתים אירופי. מכבי תל אביב והפועל באר שבע הגדילו לעשות ואף ניצחו את המשחק הראשון שלהן בבתים והשאירו מאחור את הדיבורים על ההתרחקות בין ישראל לאירופה, לפחות ברמת המועדונים.

  • ב-21:00 ב-5SPORT: מכבי ת"א מול הפועל ב"ש במשחק החזרה של ליגת העל

ההישג הזה לא הגיע בחלל ריק. דירוג הקבוצות האירופי נמדד על פי ההישגים בחמש השנים האחרונות, ואם נרשם אחד כזה, הפועל ב"ש או מכבי ת"א חתומות עליו. באופן מפתיע, ולמרות שחוותה ירידה בשנתיים האחרונות, לפחות בזירה המקומית, דווקא הקבוצה מהדרום היא כעת הנציגה הבכירה עם 16.5 נקודות (מקום 86) בזכות קמפיין אירופי נהדר בעונת 2016/17. מכבי ת"א לא הרבה אחריה עם 15.5 נקודות (מקום 94) והבאה בתור הרחק מאחור (מכבי חיפה עם 4.5 נקודות במקום ה-249).

העונה הנציגות הישראליות כבר אספו 5 נקודות דירוג עבור ישראל, יותר מכל מדינה אחרת, ופה צריך לציין גם את התרומה של מכבי חיפה, שנעצרה רק בפלייאוף הליגה האירופית על ידי טוטנהאם. אנגליה, אגב, שניה עם 4.785 נקודות, אבל במקרה שלה כל הנציגות עדיין לא הודחו. סקוטלנד, שנהנית מהחזרה של ריינג'רס למפעלים האירופים במקום השלישי (4.5 נקודות).

באופן כללי, ובניגוד לדעה הרווחת, ישראל צפויה להיות בקו עלייה בשנים הבאות מבחינת הדירוג האירופי, שגם ישפיע על מספר הנציגות ואיפה הן יתחילו את שלבי המוקדמות. העונה ישראל במקום ה-27, אבל בעונה הבאה היא כבר תעלה ל-23 שמשמעותו שהאלופה תפתח את ליגת האלופות בשלב המוקדמות הראשון ושאר העולות למפעלים האירופים ישתתפו בליגה האירופית 2 ויתחילו את המסע שלהן בשלב המוקדמות השני.

העונה, בזכות הניקוד של מכבי ת"א והפועל ב"ש, ישראל עקפה את צ'כיה וקפצה למקום ה-20 עם 22.375 נקודות, קצת פחות מקרואטיה שמעליה (22.475). צריך לציין שאין הבדל מבחינת הנציגות בין המקום ה-23 ל-20, אבל אם המגמה תימשך, המקום ה-17 כבר יזניק את האלופה לשלב המוקדמות השני במוקדמות ליגת האלופות והמקום ה-15 טומן בחובו שתי נציגות במוקדמות האלופות, משהו שקרה רק פעם אחת בהיסטוריה.

זה אמנם נשמע רחוק, אבל כרגע קפריסין נמצאת במקום ה-15 עם 27.250 נקודות, 4.875 יותר מישראל ויש לה נציגה אחת בלבד בשלב בתים - אומוניה ניקוסיה בליגה האירופית. בכל מקרה, העונה הנוכחית מהווה הזדמנות עבור ישראל למקסם את הדירוג שלה כי בעונה הבאה תימחק 16/17 בה היא השיגה ניקוד שיא בשנים האחרונות - 6.750. מכבי ת"א והפועל ב"ש, זה עליכן.