ערן לוי: הדברים שעשיתי בקריירה היו ברמה עולמית

האפשרות שיפרוש ("לא רוצה להפסיק"), ז'וסוואה ("דומה לי"), מכבי חיפה ("תזכה באליפות השנה"), הביקורות ("התנהלתי על גבול המושלם") וה"חוצפנים" בהפועל עפולה. ראיון בועט

יגאל גולדשטיין
יגאל גולדשטיין  26.09.20 - 09:30

תגיות: ליגה א' דרום

תחילת כתבה

שנת תשפ"א תהיה השנה הראשונה מאז עלה ערן לוי לבוגרים שהוא לא ישחק באחת מהליגות המקצועניות בישראל. רק לפני שנתיים חווה הכוכב הוותיק (35) את שיא הקריירה שלו כשזומן לנבחרת ישראל. אבל הנחיתה לקרקע היתה כואבת. מפרידה צורמת ממכבי נתניה, דרך קדנציות קצרות בבית"ר ירושלים ובהפועל קטמון ועד העונה שעברה, בה עזר להפועל עפולה להישאר בליגה ברגע האחרון.

הקיץ חתם לוי בהפועל מרמורק מליגה א' דרום וינסה להוביל אותה לליגה הלאומית. "החדר הלבשה מורכב מחבר'ה צעירים, זה שונה לי", הוא מספר בראיון מיוחד, "הרבה ילדים טובים, עידו אקסברד, עידן דוד, אופיר חמו, סתיו נסיקובסקי, שחקנים שעברו משהו. מכבדים אותי, מתנהגים יפה".

"כולם אומרים לי שזו ליגה קשה, יש תחרות, אסור לזלזל", הוא מוסיף, "אני בא לליגה חדשה, האהבה זו אותה אהבה, אני בא באותה גישה כמו בליגת העל. מוניתי לקפטן, דיברתי עם השחקנים ואמרתי להם שצריך לחשוב שאנחנו בליגת העל כדי להגיע ללאומית".

לוי זכה להרבה מחמאות במהלך הקריירה, אך גם ספג לא מעט ביקורת, ולא רק על דברים שקשורים לכדורגל: "בשנים האחרונות שינו בתקשורת את הגישה כלפיי. התעסקו בזה שאני בעייתי, אחרי זה אמרו שאני לא רץ ודיברו על המשקל. אחרי כל ההישגים אמרו שאני לא טוב בחדר ההלבשה. נמאס לי שאנשים מבלבלים בשכל. אני רק רוצה ליהנות מכדורגל".

"מאז שישבתי חצי שנה בבית לקחתי את עצמי בידיים, אני מתאמן עם מאמן אישי", מספר לוי, "נמאס לי שאומרים 'הוא בעייתי, הוא לא רץ, הוא לא טוב בחדר ההלבשה'. התנהלתי כל הזמן על גבול המושלם. אתה נבנה מהדברים הטובים ולא הרעים".

בעונה שעברה הגיע לוי להפועל עפולה והשאיר אותה בליגה במו רגליו, אך אז הגיע הפיצוץ שהוביל לעזיבה: "האנשים בעפולה חוצפנים, חסרי הערכה, לא מכבדים. עליתי עם קרע בתאומים והשארתי את הקבוצה בליגה. הבטיחו לי הרבה דברים, ככה זה כששמים במועדון אנשים לא מהענף. בגלל זה אחד כמו דודו ביטון יושב בבית, למרות עונה גדולה, וגם אליאור סיידר עזב".

אפשר להגיד הרבה דברים על לוי, אבל את הרגל השמאלית שלו, אחת הטובות בכדורגל הישראלי אי פעם, אי אפשר לקחת ממנו. "אני אוהב לראות שחקנים עם רגל שמאל. אני גדלתי על חיים רביבו. היום אני חושב ששרי וז'וסוואה שחקנים טובים, אבל לסלים טועמה יש בעיטה יותר טובה משניהם. ז'וסוואה דומה לי בסגנון, הוא בא לקבל כדור מהבלמים. מה שהוא עושה בהפועל באר שבע, עשיתי הרבה שנים בכדורגל הישראלי. הדברים שעשיתי היו ברמה עולמית, אמרו עליי שאני טופ 5 בעולם".

"השחקן האהוב עליי בליגת העל הוא אייל גולסה, הוא משהו מיוחד", ממשיך לוי לנתח, "אני אוהב את השקט שלו". ומי תזכה באליפות? "אני חושב שמכבי חיפה. היא נראית טוב, היא קבוצה טובה. זה מתחיל בברק בכר, הגישה, ההתנהלות והאנרגיות. הם עוד יתחזקו, זו קבוצה בריאה, מציגה כדורגל טוב ויש לה גולר מטורף".

בחזרה לקריירה שלו, למרות ששיחק שנים רבות בליגת העל, ועבר אצל כל הגדולות, לוי מרגיש פספוס שהוא לא ניסה את מזלו בליגה אירופאית: "לשחק בחו"ל זה חלום של כל ישראלי. דברים התפקששו בדרך". ומה לגבי פרישה? "אני לא רוצה להפסיק לשחק, כל עוד אני בריא אני אשחק. ברגע שלא אתן התפוקה שלי, זאת בעיה".

מהפועל עפולה נמסר בתגובה: "הפועל עפולה מכבדת את ערן לוי ומאחלת לו הצלחה בכל דרך שיבחר ובכל מקום שיבחר. הוא היה שחקן אחד מתוך סגל שלם שנלחם בשביל להשאיר את הפועל עפולה בליגה הלאומית ועל כך אנו מעריכים מאוד. בהפועל עפולה ישנם אנשים מדהימים שחושבים על טובת המועדון והצלחתו ללא מניעים אישיים. אין שחקן שהוא מעל המועדון בכלל ומעל ההנהלה בפרט והמבין יבין. אנו גאים בכך שלוי עדיין עוסק בכך שהוא לא המשיך בהפועל עפולה, כנראה שהיה לו פה טוב".