יחס מועדף: תנאי הזהב של עומרי כספי

דו"ח גלדסטון חושף: הכוכב נוהג במרצדס לאימונים וטס במחלקת עסקים, בעוד שיבק והיתר יושבים מאחור. הוא קיבל את המפתחות כבר בקמפיין הראשון שלו, אבל הוביל את הנבחרת לכשלון עצום

רועי גלדסטון  10.09.13 - 09:30
תחילת כתבההגיע הזמן לסיכומים. נבחרת ישראל תחזור הביתה אחרי הדחה צורמת מאליפות אירופה ותצטרך לשבור את הראש כדי להבין איפה נכשלה. את הטורניר הזו הרכיבו כל מיני דברים, אלמנטים קטנים שיצרו תמונה כללית שנראית לא טוב. ראשית, צריך לומר, שכל אחד מהשחקנים והצוות המקצועי מאוד רצה להצליח. אף אחד לא עשה סבוטאג', ואף אחד לא הכניס מקלות בגלגלי הנבחרת. נבחרת ישראל היא נבחרת בינונית בקנה מידה אירופי, וככזו, עליה להביא למגרש הרבה אלמנטים שהם מעבר לכדורסל כדי ליצור שלם שעולה על סך חלקיו. הבעיה היא, שהשלם לא עלה על חלקיו אלא להפך.

עומרי כספי הוא האתרוג של אריק שיבק, בדומה ליותם הלפרין. המאמן נתן לו את המפתחות באליפות הזו, שיבח והילל אותו בכל הזדמנות, מה שגרם לאנטגוניזם אצל חלק מהשחקנים. מדובר בשחקן שעושה קמפיין ראשון, הצעיר בנבחרת, אז מדוע הוא מקבל יחס מועדף? כי יש עליו את תווית ה-NBA? בעיה, אבל לא הגורם לכשלון, אלא רק סימפטום.

לא רק היחס משיבק, גם ההתנהלות של כספי עוררה דברים לא טובים אצל לא מעט שחקנים. הישראלי הראשון ב-NBA שכר מרצדס לזמן שהותו בישראל בזמן ההכנה לאליפות, עניין לגיטימי ושגרתי בארה"ב. לאימונים הוא הגיע איתה, וחנה ליד הרכבים של שחקני אילת והפועל ירושלים בשביל הגישה לאימונים בהיכל נוקיה. בגדול, אין כאן בעיה. מי שמרוויח את כספו בכבוד, שיהיה לו לבריאות ושיהנה ממנו. העניין הוא שכספי לא השכיל להבין שבחדר ההלבשה, לא נמצאים לידו דוייט הווארד וג'יימס הארדן שם מרצדס היא נורמה, אלא ניצן חנוכי ואפיק ניסים.

תוסיפו לזה גם את המשבצת הלא נוחה שכספי מצוי בה. ב-4 השנים האחרונות ולמעשה בכל הקריירה שלו, הוא שחקן משלים. אמנם מצויין, אבל שחקן משלים. הוא ניזון ממלחמה על הפרקט, ריבאונדים, ושלשות פנויות כשהוא בורח מתחת לרדאר ונעמד בפינות. בנבחרת הוא פתאום ה-"גו 2 גאי". עושים עליו שמירות כפולות, פשוט "הורגים אותו" והוא לא רגיל לזה. שם זה מסתבך.

כשמדברים על התנהלות, דוגמא צורמת היא הטיסה לאליפות מת"א למינכן, בה ישבו כספי וליאור אליהו במחלקת עסקים, בעוד כל יתר שחקני הנבחרת והצוות המקצועי ישבו במחלקת התיירים. אין ספק שהשניים קיבלו אישור לשבת שם, וכנראה שילמו ממיטב כספם על השידרוג, אבל זה נראה לא טוב. מאמן מכובד וותיק כמו אריק שיבק מאחור, והכוכבים מקדימה? טעות שלהם שביקשו, וטעות של המאמן שאישר להם. מישהו חושב שאצל צביקה, פיני, אפי, ארז או דייויד זה היה עובר? בחיים לא. אין מצב, ולפעמים הדברים האלה חשובים יותר מלחסום כמו שצריך, או ללכת אנדר בחסימה כשהמאמן מבקש.

התייחסנו לזה בעבר ונתייחס לזה שוב. יש הרבה מקום לשיפור בנושא המקצועיות בנבחרת. מדוע אין פסיכולוג? מדוע לא עורכים הכנות בקורלציה לשעות המשחקים באליפות ומדוע לוקחים מתאזרח פצוע שקורס? אלכס ת'יוס יושב בארץ ולא מתאמן עם מכבי ת"א. חבריו מספרים שהוא גמור. גם ההחלטה הזו התבררה כשגויה. לפני כחודש, שיבק שוחח עם אפיק ניסים. מקורביו מספרים שהוא ניסה לבדוק, האם הגארד "ינפה את עצמו" מהנבחרת ויוותר. באותו זמן שיבק היה צריך לנפות גארד וכאמור בדק את השטח עם ניסים. נעימי בדיוק חתם במכבי, חנוכי הצטיין באימונים ומישהו היה צריך ללכת. למרות השיחה ניסים לא וויתר, ולימים היה כמעט נקודת האור הבודדת בקמפיין כושל. גם בזה אריק כמעט ופיקשש.

המאמן הבא שבטח יתמנה תוך 3-4 חודשים, יצטרך להוביל חילופי דורות ולחשוב מחוץ לקופסא. אולי כספי כאקס פקטור מהספסל. גל מקל שצפוי להוביל עם יוגב אוחיון לידו, ושחקנים צעירים. סולומונים, דאוסונים, רייסים וצ'וברצ'ים שנחשבים לדור ביניים. הבית בוער והמלאכה מרובה. נבחרת ישראל תדרדר בהגרלת המוקדמות הבאה כי היא סיימה את שלב הבתים במקום האחרון, ואולי יהיה קשה מתמיד להשתחל לאליפות באוקראינה בעוד שנתיים. נתראה בקיץ הבא.