גרשון בטוח: "מדר צריך להישאר בדראפט הזה"

ההתאמה ליורוליג, הדימיון לפארקר וההימור. המנהל המקצועי: "יש לו ביצים לשחות עם כרישים"

אלון אמסלם
אלון אמסלם  05.11.20 - 17:00
תחילת כתבה

(הסרטון באדיבות MSV. עורך: מתן בן עוז)

כשים מדר נרשם לדראפט ה-NBA, אי שם באפריל האחרון, לא מעט אנשים הרימו גבה. היו שטענו שעליו לחכות עוד עונה, בעוד אחרים פיקפקו ביכולתו להצליח מעבר לים. אבל מדר, כמו מדר, המשיך לעבוד קשה - כשמטרה אחת לנגד עיניו: הגשמת החלום. וביום ראשון הקרוב, בדיוק עשרה ימים לפני הדראפט, הוא יצטרך להחליט אם המסע יימשך או יידחה לעונה הבאה.

רגע לפני, שוחחנו עם גדול מאמני הכדורסל בישראל והאיש שאמון על הנבחרות הלאומיות, פיני גרשון, ושאלנו את דעתו. "אני הצעתי לים שבכל מקרה ילך לדראפט הקרוב", סיפר המנהל המקצועי של איגוד הכדורסל. "אם הוא לא יצליח להיבחר בסיבוב השני, ולדעתי הוא ייבחר בסיבוב השני, הוא יכול תמיד להישאר ב-NBA באיזשהו סטטוס. אפילו בג'י-ליג, למרות שזו שכונה. הרמה של השחקנים שם טובה יותר מאשר בליגה הישראלית".

"עם זאת", הוסיף גרשון, "אני מעריך שלפחות בשמונה קבוצות יורוליג הוא יכול לשחק בין 7-8 השחקנים הראשונים. הוא שחקן ברמה של חצי מהשחקנים ביורוליג לפחות. אם יש 192 שחקנים ביורוליג, הוא ב-50 אחוזים היותר טובים. שחקנים לא פחות מוכשרים ממנו שיחקו באירופה קודם, ואחר כך חזרו ל-NBA".

"אני תמיד לוקח את הדוגמא של אנתוני פארקר", המשיך האיש שליווה מאחורי הקלעים את מדר, אבדיה ונבחרת העתודה לזכיה בק-טו-בק באליפות אירופה והסביר: "הוא לא הצליח שם, בא ליורוליג, שיחק 5-6 שנים וחזר במעמד יותר גבוה ל-NBA. אבל קודם כל, ים צריך ללכת לדראפט ולהוכיח שהוא יכול להיבחר בתחילת סיבוב שני עד סוף סיבוב שני. אני מעריך שאין היום שחקנים בגיל 19, לא באירופה ולא בקולג'ים, שיכולים להיות לפניו בדראפט".

"יש לו חלום, שיילך להגשים אותו", הפציר גרשון והרים מעט את הטונים. "מי שהולך לדראפט זה שחקן עם פוטנציאל NBA, יש מעט מאוד שחקנים שיכולים מחר לשחק ב-NBA, אולי החמישה הראשונים. קח, למשל, את בנדר. הוא נבחר במקום הרביעי, אבל לא שיחק ב-NBA באמת. לקחו אותו כפוטנציאל. לים יש פוטנציאל, אבל רק כשהוא יהיה בתוך הבריכה הוא ילמד לשחות יחד עם הכרישים. ואני אגיד לך משהו, יש לו ביצים לשחות עם כרישים".

כשנשאל על הצד המקצועי של ההחלטה, סיכם גרשון: "מבחינה מקצועית, אין ספק ששם הוא יתחזק הרבה יותר ממה שייתחזק פה. קליעה? אני אספר לך סיפור. כשטל ברודי בא לארץ הוא לא היה קלעי. כשמיקי ברקוביץ' הלך להיבחן ב-NBA הוא לא היה קלעי. אם בן אדם זורק 500-600 זריקות ביום, הוא לא יהיה קלעי? הזריקה של ים טובה, הוא ישפר את הקליעה ויהיה קלעי".

מדר, שנמצא על הרדאר של לא מעט קבוצות NBA מאז נרשם לדראפט, נע לרוב באיזור הסיבוב השני בתחזיות האחרונות. יש שמיקמו אותו בחלק העליון של הסיבוב השני, ויש שמיקמו אותו נמוך יותר. כך או אחרת, ההייפ סביבו רק הולך ומתגבר לאחרונה - ולפתע, הפנטזיה על שני ישראלים בדראפט הקרוב לא נראית כל כך מופרכת. למעשה, אם תשאלו את גרשון, זו כבר המציאות: "ההימור שלי? אני חושב שהוא יכול להיבחר בין מקומות 24 ל-40".