$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"סטף קרי ממש אהב את הקליעה שלי, אני רוצה לשחק בנבחרת ישראל"

הישראלי-אמריקאי שון אבייב (17) בראיון בלעדי לערוץ הספורט. מהמחנה היוקרתי של הקלע הגדול בהיסטוריה והמוטיבציה ששאב ממנו ("אמר לי שאני תמיד יכול להתייעץ איתו"), דרך העניין שהוא צובר ממיטב הקולג'ים ב-NCAA ("מחכה לעוד") ועד חלום ה-NBA ("מכוון לדראפט 2026") והתכנון ללבוש את המדים הלאומיים ("אשמח מאוד לייצג באולימפיאדה את ישראל, זה הבית שלי)

יואב מודעי, שליח ערוץ הספורט לארה"ב
יואב מודעי, שליח ערוץ הספורט לארה"ב  17.09.23 - 11:20

תגיות: NBAסטף קרי

 כל הדור הצעיר של עולם הכדורסל למד דבר או שניים מסטף קרי, הקלע הגדול אי פעם והאיש שהגדיר מחדש את העידן המודרני בענף, אבל רק בודדים יכולים להגיד שהם למדו ישירות מסטף קרי. אחד מהם הוא הכישרון הישראלי-אמריקאי שון אבייב (17) שהוזמן בחודש שעבר למחנה הקיץ של כוכב גולדן סטייט ואפילו זכה ללא מעט שבחים וטיפים מהאגדה.

אבייב (2.03 מ', 86 ק"ג) הוא כוכב תיכונים בפלורידה, יש לו עוד שנתיים בבית ספר עד שככל הנראה יצטרף לאחד הקולג'ים המובילים באמריקה ואם תשאלו אותו - משם התחנה הבאה היא NBA. ואחרי הקיץ הנוכחי, הרבה בזכות המחנה של קרי, הוא רואה את החלום בצורה עוד יותר ברורה.

בראיון בלעדי לערוץ הספורט וראשון בישראל, אבייב תיאר בדיוק איך היה להתאמן תחת "קואץ' קרי", סיפר על עצמו ככדורסלן וכבן אדם, דיבר על העתיד המבטיח וגם התייחס למטרה שלו לייצג את נבחרת ישראל.

עבור הישראלים שלא ראו אותך משחק, מה אתה יכול לספר להם עליך?
"אני אולי עושה רושם של סקורר שקודם כל מחפש את הטבעת, אבל האמת היא שאני שחקן שמסירה זו האופציה הראשונה שלו. הייתה לי שנה בבית ספר בה הייתי בסיטואציה שחייבה אותי לקלוע המון ולכן נראה שיש לי מנטליות של סקורר. אני אוהב ליצור מהלכים לשחקנים אחרים ואני חושב שהחלק הכי פחות מוערך במשחק שלי הוא המסירות. אני מרגיש בנוח בעיקר בשתי בעמדות הגארד".

בעונה שעברה קלעת ב-38% משלוש ועונה קודם לכן ב-43%. אתה שם על זה דגש?
"כן, אבל אני מנסה לעבוד על הכל. חשוב לעבוד באופן יעיל, בשעה אחת נכונה אתה יכול להשתפר יותר מאשר באימון של 4-5 שעות".

מי המודל לחיקוי שלך?
"לברון ג'יימס הוא השחקן האהוב עליי בכל הזמנים, אבל בכל הנוגע לצבירת נקודות אני מסתכל על קווין דוראנט, כי גם אני יותר גבוה מרוב השומרים שלי וגם לי יש שחרור גבוה של הזריקה". 

לאיזה שחקן אתה הכי דומה על הפרקט?
"ג'יימס הארדן. אני אוהב את השקט הנפשי שלו כשהוא משחק, הוא לא נותן לשום דבר להשפיע עליו ולמי ששומר עליו אין שנייה של מנוחה. אני גם אוהב את ה'סטפ-בק' שלו. אני מנסה לשלב את זה במשחק שלי".

אתה מעדיף לעלות לזריקה מכדרור או אחרי שאתה מקבל מסירה?
"שניהם, זה לא משנה לי".

על איזה אלמנט במשחק שלך אתה הכי צריך לעבוד?
"חד משמעית פלג הגוף העליון שלי. אני גם רוצה לחזק את המנטליות שלי ואת יד ימין, שממש השתפרה לאחרונה".

ראיתי שהתאומים אמן ואוסאר תומפסון שנבחרו בטופ 5 בדראפט ה-NBA האחרון עוקבים אחריך באינסטגרם. ספר לנו קצת על העבר המשותף שלכם
"שיחקתי נגדם בבית ספר וכשהם היו "באוברטיים", גם התאמנו ביחד".

הרגשת ברמה שלהם?
"ברור, אני אף פעם לא מרגיש שיש מישהו שהרבה יותר טוב ממני. אני יכול להתחרות עם כל אחד".

כמה וכמה מהמכללות המובילות ב-NCAA מתעניינות בך. יש הצעה שאתה בוחן מקרוב יותר מאחרות?
"יש מכללות שכמעט כל יום יוצרות איתי קשר, אבל אני לא רוצה להגיד את השמות שלהן כדי שאף אחד לא ייעלב. אני אסיר תודה על כל ההתעניינויות ואני מחכה לקבל עוד הצעות. יש לי עוד שנתיים בבית ספר, כך שיש לי זמן לקבל את ההחלטה הנכונה ביותר עבורי".

אתה זוכר את ההצעה הראשונה שקיבלת ממכללה?
"כן, זה היה בקיץ של תחילת כיתה ט' והרגיש מדהים, כי ידעתי כמה קשה עבדתי בשביל זה מאחורי הקלעים".

לכל שחקן יש "דלק" אחר שדוחף אותו קדימה מדי יום, מה שלך?
"אני יודע שתמיד יש לאן להשתפר ככדורסלן וכבן אדם".

ובימים שלא הולך ואין כוחות - מה אתה אומר לעצמך?
"שכשאני נח מישהו אחר עובד קשה ומנסה לקחת את המקום שלי בדראפט ה-NBA. זאת המוטיבציה שלי. אני גם אוהב להיזכר בתחילת הדרך שלי כילד כשרק התחלתי לחלום, זה גורם לי לרצות לעבוד עוד יותר קשה ולוודא שאותו ילד יגשים את החלומות שלו".

אחד הסקאוטים בארצות הברית אמר לי שאתה ללא ספק על הרדאר של ה-NBA. אתה מרגיש שאתה שם? אתה יכול לאשר את זה?
"היה לי קיץ די טוב והשם שלי תפס תאוצה. המשפחה שלי דואגת שאתמקד בכדורסל ולא אדבר עם אנשים מבחוץ, כי כל עוד אעשה את זה שאר הדברים יקרו לבד. אני פשוט צריך להמשיך להשתפר על המגרש ומחוצה לו ולשחק חזק, המשפחה שלי מטפלת במסביב. אני מכוון לדראפט 2026 ב-NBA".

איך הרגשת שהשם שלך תפס תאוצה הקיץ?
"בטורניר ה-AAU הראשון שלי הקיץ האינסטגרם שלי התפוצץ. קיבלתי המון עוקבים חדשים והמון הודעות. אני אסיר תודה שאלוהים נתן לי את האפשרות להיות טוב בכדורסל. אני לא אוהב לדבר על ההייפ סביבי, אני רוצה להישאר צנוע. יש לי כבוד לכולם ואני משתמש בכדורסל כדי לשמח אחרים".

אני מנחש שרגע השיא שלך הקיץ היה המחנה של סטף קרי
"בהחלט, זה היה חלום שמתגשם. אני זוכר שראיתי את המחנות האלה כילד ואמרתי לעצמי שביום מן הימים אני רוצה להגיע לשם. הייתי מאוד גאה בעצמי שהגעתי לשם לפני כיתה י"א, זה היה הישג נהדר עבורי. הבנתי שנועדתי לשחק כדורסל, בשביל זה נולדתי ואנצל זאת כדי לעזור למשפחה שלי".

היו לך הרבה מאמנים בחיים, אבל קואץ' סטף קרי זה משהו אחר
"למדתי ממנו מלא. קודם כל - סטף אדיר, על הפרקט ועוד יותר מחוצה לו כבן אדם. למרות שהוא הקלע הגדול בהיסטוריה, הוא גורם לך להרגיש כל כך בנוח כאילו אתה הסופרסטאר ב-NBA. הוא נותן לכולם להרגיש שווי ערך אליו, אין דבר כזה שאתה מתחתיו. סטף פשוט בן אדם צנוע שתמיד מדבר עם כולם. ועל הפרקט? הוא עובד יותר קשה מכל אחד אחר. הוא הגיע לפני כולם לאולם ב-05:00 בבוקר לפני תחילת המחנה והתאמן. גם אחרי המחנה סטף נשאר איתנו על הפרקט, הוא פשוט אוהב את מה שהוא אוהב, רואים את זה בעיניים שלו. יש לו תשוקה מטורפת".

מה אתה יכול לספר לנו על החוויה האישית שלך עם קרי?
"סטף ואני דיברנו לעיתים קרובות לאורך המחנה, בעיקר בסופי השבוע היו לנו שיחות בארבע עיניים. זה היה מדהים, מעולם לא חשבתי שאדבר עם סטף קרי. ברגע שהבנתי שזו המציאות, שאלתי אותו שאלות והוא ענה לי על הכל. הוא אמר לי שאם אי פעם יש לי שאלה, אני יכול ליצור איתו קשר והוא יעזור לי. הוא מודל לחיקוי מדהים, בטח בשביל מישהו כמוני שאוהב לזרוק".

קרי אמר לך משהו ספציפי שנצרב בזיכרון שלך?
"כן, בסיום המחנה סטף ניגש אליי במלון, דיברנו במשך 5-10 דקות והוא אמר לי - 'תזכור מאיפה באת ואל תיתן לאף אחד לשפוט אותך, תמיד תהיה אתה, תהיה שמח ואל תיתן לאיש להוריד אותך'. הוא אמר את זה בכל כך הרבה תשוקה, זה הרגיש נהדר. ברמה המקצועית, סטף אמר לי שהוא ממש אוהב את השקט הנפשי שלי על הפרקט, את העובדה שאני לא נותן לאמוציות להשתלט עליי, ואת הקליעה שלי. הוא אמר שאני קולע מצוין וגם אהב את המסירות שלי. זה נתן לי הרבה מאוד מוטיבציה, כי אם אחד הגדולים בהיסטוריה אמר לי דבר כזה, משמע שאני יכול לעשות משהו מיוחד ככדורסלן".

המאמן המיתולוגי של דייוידסון בוב מקילופ (אימן את סטף קרי בתחילת דרכו) התארח במחנה וגנב את ההצגה עם נאומים שהפכו לוויראלים. מה למדת ממנו?
"שאנחנו חייבים לזכור מי אנחנו, לא משנה מה. הערך שלנו תמיד נשאר אותו דבר".

מה היה הדבר הכי מצחיק עם קואץ' מקילופ?
"פשוט האנרגיות שלו. הוא לפעמים הרביץ לנו בחזה, זה היה מפתיע כי לא חשבנו שהוא יעשה את זה".

שיחקת במחנה של קרי גם עם קופר פלאג, אולי הכוכב הצעיר הכי מבטיח של אמריקה
"כן... קופר פלאג בהחלט ממש טוב בכדורסל. יש לנו קשר טוב".

היית בישראל בשנים האחרונות?
"לא, הפעם האחרונה שלי בישראל הייתה לפני 10 שנים".

אתה מתגעגע?
"100%, יש לי משפחה שלמה בישראל, בחדרה. אני מתגעגע למשפחה שלי".

אתה עוקב אחר הכדורסל הישראלי?
"לפעמים כי אח שלי עילי משחק שם (בעירוני נהריה, שיחק קודם לכן בהפועל באר שבע ומכבי חיפה).

יצא לך במקרה לראות את הנבחרות הצעירות של ישראל הקיץ?
"לא, לא יצא לי".

אתה מכוון לקבוצה גדולה בישראל כמו מכבי תל אביב או שאתה נעול על ה-NBA?
"זה משהו שדיברתי עליו עם המשפחה שלי, אנחנו עוד לא יודעים מה נחליט לגבי העתיד. נעדיף לשמור את הפרטים בתוך המשפחה, אי אפשר לדעת מה יקרה".

האפשרות לשחק בישראל בעתיד עברה לך בראש?
"כן, לפעמים".

כפי שפרסמנו בערוץ הספורט, בנבחרות הצעירות פנו אליך הקיץ. בונים עליך כאן
"זה הרגיש טוב שמכירים אותי בבית שלי ורוצים שאשחק עבור ישראל, למרות שלא הייתי שם כל כך הרבה זמן".

בעתיד תרצה לייצג את הנבחרת הבוגרת?
"כן, זה בהחלט משהו שארצה לעשות. אשמח לייצג את ישראל באולימפיאדה או משהו כזה. אני מאוד רוצה לשחק בנבחרת, אבל אני לא יודע מה זה יקרה, זה עוד מוקדם".

שואלים אותך על ישראל?
"לפעמים, ואני מספר שנולדתי שלהם. אני יכול להבין עברית אבל לא לדבר, עזבתי לארה"ב בגיל 4".

לסיום, מה יש לך לומר לקהל הישראלי?
"אני גאה להיות יליד ישראל ואני גאה להיות יהודי. אני מודה לכולם על התמיכה, אני עושה את זה בשביל הבית שלי והבית שלי תמיד יהיה ישראל ביחד עם ארה"ב".