יש עתיד: מה צריך לקרות כדי שמכבי ת"א תעלה להצלבה?

הצהובים ייאבקו עד הסוף עם קאחה לבוראל, חימקי מוסקבה וגם אולימפיאקוס, שברחה מעט לשאר. לחצו לתמונת מצב בבית ב'

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  28.02.13 - 23:15
תחילת כתבה

חמישה מחזורים נותרו עד לסיום שלב הטופ 16 וזה הזמן לשלוף מחשבונים ולהתחיל עם ההשערות, התרחישים והחישובים. האם למכבי תל אביב ודייויד בלאט, שניצחו הערב (חמישי) 62:66 את קאחה לבוראל בוויטוריה, עדיין יש סיכוי לעשות את הבלתי ייאמן ולהעפיל לשלב ההצלבה, למרות שלושה הפסדי בית? כנראה שכן.

התמונה בבית: אולימפיאקוס בורחת
הניצחונות הערב של ברצלונה (1:8) וסיינה (2:7) הבטיחו להן מעשית את הכרטיסים לשלב ההצלבה ונראה שהן תיאבקנה על המקום הראשון בבית ב' של הטופ 16. כלומר, נכון לעכשיו ישנן ארבע קבוצות שנאבקות על שני כרטיסים. מדובר באולימפיאקוס, חימקי מוסקבה, קאחה לבוראל ומכבי תל אביב.

אולימפיאקוס נראית בדרך הבטוחה גם היא לטופ 16, לאחר שהביסה הערב 60:79 את בשיקטאש, עלתה למאזן של 3:6 וטיפסה למקום השלישי. חימקי מדורגת במקום הרביעי, המעניק את הכרטיס האחרון להצלבה עם 5 ניצחונות ו-4 הפסדים. מכבי וקאחה לבוראל רודפות אחריה עם מאזן הפוך של 5:4.

אז מה נשאר להן?
מכבי תל אביב:
פנרבחצ'ה (חוץ); חימקי מוסקבה (בית); אולימפיאקוס (חוץ); בשיקטאש (בית); ברצלונה (חוץ).
אולימפיאקוס: ברצלונה (בית); סיינה (חוץ); מכבי ת"א (בית); פנרבחצ'ה (חוץ); חימקי (בית).
חימקי מוסקבה: סיינה (בית); מכבי ת"א (חוץ); פנרבחצ'ה (בית); קאחה לבוראל (בית); אולימפיאקוס (חוץ).
קאחה לבוראל: בשיקטאש (חוץ); פנרבחצ'ה (בית); ברצלונה (חוץ); חימקי מוסקבה (חוץ); סיינה (בית).

מה צריך לקרות כדי שמכבי תעלה?
חמישה מחזורים הם הרבה, וכנראה שיהיו לא מעט שינויים, אבל כפי שזה מסתמן כרגע, הקרב החם ביותר הוא על הכרטיס הרביעי, בין מכבי ת"א, חימקי מוסקבה וקאחה לבוראל.

מבין השלוש, לוח המשחקים של מכבי ת"א הוא הקשה ביותר. לשחקניו של בלאט מצפים שלושה משחקי חוץ, כאשר הראשון ייערך בשבוע הבא באיסטנבול מול פנרבחצ'ה אולקר. מכבי עוד תשחק בברצלונה ובפיראוס מול אולימפיאקוס. אך יחד עם זאת, מחכה לה משחק בית בעוד שבועיים מול חימקי מוסקבה, במה שעשוי להיות אחד המשחקים המכריעים במאבק על הכרטיס להצלבה. אם הצהובים ינצחו את פנרבחצ'ה בחוץ ואת חימקי בבית, ייתכן שהם ישובו להיות תלויים בעצמם, לראשונה מאז ההפסד הביתי לוויטוריה בסיבוב הקודם.

היתרון המשמעותי ביותר שיש לחימקי מוסקבה הוא יתרון הביתיות שלה. המאזן של הרוסים בבית הוא פשוט מדהים - 1:8. לחימקי מחכים משחקי בית מול סיינה, פנרבחצ'ה וקאחה לבוראל. אם האיטלקים יגנבו ניצחון בשבוע הבא במוסקבה, הם יטרפו את הקלפים ומכבי תוכל לעלות למקום ה-4 אם תנצח בשני המשחקים הקרובים.

ההפסד סיבך משמעותית את קאחה לבוראל, אך מצפים לה בשבועיים הקרובים משחקים קלים מבחינתה - מול בשיקטאש החלשה בחוץ ומול אולקר בבית. כך שניתן להעריך שהיא תנצח שני משחקים ותחזור למאזן חיובי, אולם צריך לזכור שהיתרון במאזן הפנימי בין מכבי לוויטוריה הולך עם הצהובים. לגבי אולימפיאקוס, על הנייר נראה שהיא עלתה (3:6, שני ניצחונות יותר מהצהובים ו-ויטוריה), אך מצפים לה שני משחקים קשים מול בארסה בבית ואצל סיינה. אם היא תפסיד, אז אלופת אירופה תגיע לביתה למשחק מול מכבי אותו תהיה חייבת לנצח. ייתכן שגם עבור הצהובים זה יהיה המשחק שיכריע את כל הסיפור.