מה הסיכוי של אבדיה וזוסמן להיבחר בדראפט ה-NBA?

ג'ונתן גבעוני, המייסד הישראלי של "דראפט אקספרס", נחת בארץ, צפה בזוסמן ("קבוצות ב-NBA מחפשות שחקנים כמוהו"), ועקב אחרי דני אבדיה ("בישראל לא היה עוד כישרון כמוהו"). הצצה מיוחדת למה באמת חושבים על היהלומים של מכבי בליגה הטובה בעולם

רועי כהן
רועי כהן  09.01.19 - 17:28
תחילת כתבה

הקשר בין ישראל ל-NBA מסתכם לרוב בעמרי כספי שמשחק זו השנה העשירית בליגה, גל מקל שניסה את מזלו, ושחקנים כמו דורון שפר, יותם הלפרין וליאור אליהו שנבחרו בדראפט NBA. אבל יש קשר עקיף, ולא פחות חזק, בדמות ישראלי נוסף שהצליח לבסס את עצמו בתפקיד מפתח: ג'ונתן גבעוני, מייסד אתר "Draft Express", שמאז שהוקם ב-2003 הפך במהרה לאתר הסקאוטינג המוביל בכל הקשור ל-NBA, עד שלפני שנה וחצי נקנה על ידי רשת "ESPN". גבעוני ביקר השבוע בישראל והתרשם שוב משני הכשרונות הגדולים ביותר של הכדורסל הישראלי היום - יובל זוסמן ודני אבדיה.

  • הערב ב-21:00 ב-5SPORT: מכבי ת"א מול בודצ'נוסט

גבעוני, בן 36, גר במושב עין יהב הסמוך לערבה לפני שעבר לארה"ב. כיום הוא "יושב" במשרדי דראפט אקספרס בניו יורק, אבל מתוקף תפקידו מסתובב בכל העולם. אחרי שיעזוב את ישראל ימשיך לגרמניה, משם ינדוד למונטנגרו ואחר כך לסלובניה - הכל כדי לראות עוד ועוד כשרונות ולהתרשם מהדור הבא.

"לפני 16 שנה לא היו הרבה אתרים שעושים 'מוק דראפט' (תחזיות דראפט - ר.כ) על בסיס קבוע, לא היו הרבה דו"חות סקאוט על שחקנים, ואנחנו מילאנו את הצורך הזה", הוא נזכר בתחילת הדרך של 'דראפט אקספרס', "עם הזמן גדלנו והיום לשתף פעולה עם ESPN זה סוג של חלום".

"הייתי רוצה לראות את אבדיה משחק יותר"
כישראלי, גבעוני שומר פינה חמה בלב לכשרונות שיוצאים מכאן, אבל נדיר שבאותו דור צומחים בישראל שלושה כשרונות על: דני אבדיה, יובל זוסמן ותמיר בלאט. מבין השלושה, אבדיה נחשב לפרוספקט  NBA של ממש, וככזה הוא זוכה למעקב צמוד של גבעוני ושל ראש מחלקת הסקאוט של דראפט אקספרס, מייק שמיץ.

"ראינו את דני בפעם הראשונה בגיל 16", גבעוני מספר, "זה היה באליפות אירופה עד גיל 16 וכבר אז היה אפשר לראות שהוא משהו מיוחד. המשכנו לעקוב אחריו, ראינו אותו באליפות אירופה עד גיל 18, ובאותו קיץ גם בעתודה. אנחנו רואים את הביצועים שלו במחנות השונים, גם בלייב וגם בווידאו. יצא לי גם להיפגש איתו ואני מאוד אוהב את האופי שלו, יש לו הרבה סבלנות וזה מאוד חשוב בגיל הזה".

עד כמה התחזיות לגבי אבדיה ריאליות?
"יש עוד שנה וחצי עד הדראפט של 2020, שבו הוא צפוי להיבחר. זה המון זמן והכל תלוי באיך הוא ישחק, במיוחד בעונה הבאה. הוא מוזמן למחנה 'כדורסל ללא גבולות' בחודש הבא וגם ההופעה שלו שם תהיה חשובה מאוד. יהיו לו עוד המון הזדמנויות להראות למה הוא מסוגל".

עד כמה הוא באמת טוב, או שפשוט אצלנו בישראל הרבה זמן לא פרץ כישרון כזה ואנחנו קצת נסחפים?
"דני הוא אחד הכשרונות הכי גדולים באירופה למחזור שלו, ואנחנו מדברים על שנתון מאוד חזק. אני חושב שהשניים הטובים ביותר בגיל שלו הם הוא או ת'יאו מלדון (שחקנה של וילרבאן - ר.כ). לא מפתיע אותי שהוא ממוקם כל כך גבוה כי הוא רק בן 18, ומה שאני הכי אוהב בו זה שכאשר הוא עולה על המגרש הוא פשוט יודע מה הוא צריך לעשות, זה דבר נדיר לשחקנים בגילו, כמובן בנוסף לגודל שלו ולכריזמה שלו".


בינתיים העונה הוא לא מקבל הרבה הזדמנויות במכבי, אתה חושב שזה היה נכון עבורו להישאר שם?
"אני לא בטוח שהיה טוב יותר עבורו לשחק בקבוצה אחרת. אנחנו כולנו קצת מתבלבלים בגלל כל מה שקרה עם לוקה דונצ'יץ', וצריך להבין שדונצ'יץ' זה כישרון של פעם בחיים, וזה לא נכון להשוות את דני אליו, לא מבחינת כישרון ולא מבחינת תוכנית פיתוח. קשה להשוות את דני לכישרון ישראלי אחר כי כמוהו לא היה כאן וצריך לזכור שזה מצב חדש גם למכבי. יש להם תוכנית בשבילו, הם לא רוצים להחביא אותו. הוא כל יום עם הבוגרים, השחקנים האמריקאים מאוד אוהבים אותו. יש להם את וליקו פרוביץ' שהוא מאמן פיתוח מצוין, יש לדני ממי ללמוד. כמובן שהייתי רוצה לראות אותו משחק יותר, וגם במכבי רוצים לתת לו לשחק יותר, אבל יש עכשיו מאמן חדש שיודע שהוא צריך תוצאות כדי להיות כאן בשנה הבאה אז זה לא כל כך פשוט. יהיו לדני הרבה הזדמנויות לשחק נגד חבר'ה בגיל שלו במסגרות העתידיות וזה מאוד יעזור לו".

"ב-NBA מחפשים אחד כמו זוסמן"
כישרונות צעירים נוספים שגבעוני עוקב אחריהם הם תמיר בלאט ויובל זוסמן, ששניהם הצליחו לבסס את עצמם היטב בהפועל ירושלים ובמכבי ת"א. על בלאט אומר גבעוני: "אני אוהד גדול מאוד שלו. הוא הוזמן לאחרונה למחנה הבינלאומי של ה-NBA וזאת עשויה להיות הזדמנות נהדרת עבורו להראות את עצמו מול נציגים מה-NBA. אני לא צופה שהוא ייבחר בדראפט, אבל לדעתי הכישרון שלו הוא על סף ה-NBA".

איך אתה מתרשם מיובל זוסמן?
"ראיתי אותו במשחק נגד אילת ומאוד התרשמתי ממנו. אני מכיר אותו כבר תקופה, ראיתי המון קטעי וידאו שלו וקשה שלא להתרשם ממנו. יש לו נתונים שהרבה קבוצת NBA מחפשות עכשיו: סייז מצוין, מוטת ידיים ענקית, קליעה משופרת מאוד, הגנה מצוינת. הוא בהחלט יכול להתפתח לשחקן מאוד מעניין, יש לו פוטנציאל פיתוח מאוד גדול וקבוצות NBA אוהבות שחקנים שיכולים להמשיך להתפתח. הוא וגוגה ביטדזה (שחקנה החדש של בודוצ'נוסט - ר.כ) הם היחידים שמקבלים דקות ביורוליג בגיל הזה, וזה אומר המון".

גבעוני נמצא על החיוג המהיר של סקאוטים וראשי קבוצות רבים מרחבי העולם. לכן זה טבעי לשאול האם יגיע יום שבו יעשה את המעבר לצד השני, ויעבוד עבור קבוצה, אולי מכבי ת"א. "יש לי חברים מכל העולם, מדברים איתי הרבה ואני עוזר כמו שעוזרים לי. אני מודה שהמחשבה לעבור לישראל ולעבוד כאן יכולה להיות כיפית, אבל זה לא ריאלי ולא על הפרק כרגע, במיוחד עם שיתוף הפעולה עם ESPN. במכבי ובקבוצות אחרות יודעים שאני תמיד זמין לעצה".

הדפס