כבוד: דייויד בלאט זכה בפרס בוני ציון ע"ש סילבן אדמס

מאמנה לשעבר של מכבי ת"א קיבל הוקרה מארגון "נפש בנפש" בקטגוריית הספורט

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  26.04.20 - 17:06

תגיות: דייויד בלאט

תחילת כתבה

ארגון "נפש בנפש" חוגג עצמאות למדינת ישראל והכריז על הזוכים בפרס "בוני ציון" ע"ש סילבן אדמס לשנת 2020. דייויד בלאט הוא אחד הזוכים, שכן הוא קיבל את הפרס בתחום התרבות, אומנות וספורט. הפרס מוענק לחמישה עולים תוך הכרה בהשפעתם על תחומי העיסוק שלהם בישראל. בנוסף, מוקיר הארגון בוגרים וצעירים כאחד על ידי הענקת פרס מפעל חיים עבור עולים שהקדישו את חייהם לישראל ולקהילה היהודית ופרס מנהיגות צעירה עבור עולים צעירים עד גיל 35 שמובילים שינוי משמעותי במדינה.

הפרס, המוענק זו השנה השביעית ברציפות, בסכום כולל של כ-200,000 ש"ח, ומטרתו להוקיר עולים יוצאי דופן מארצות דוברות אנגלית, אשר סייעו לישראל באופן משמעותי תוך גילום רוח הציונות המודרנית ותרומה למדינת ישראל.

הפרסים מוענקים בחסות סילבן אדמס, עולה חדש של ארגון "נפש בנפש", יזם נדל"ן ופילנתרופ אשר מחויב עמוקות לקידומה של מדינת ישראל. מטרתו של אדמס היא להציג לעולם את הישגיה של מדינת ישראל ושל אזרחיה, והוא רואה בפרס "בוני ציון" חלק משמעותי בהשגת יעד זה.

בלאט, שהיה מאמנה של מכבי תל אביב בכדורסל, הוא ישראלי-אמריקני המוכר כאחד מהמאמנים המצליחים ביותר בהיסטוריית הכדורסל האירופי. לפני תחילת קריירת האימון שלו, בין השנים 1977-1981 שיחק בעמדת הרכז בקבוצת הכדורסל של אוניברסיטת פרינסטון וב-1981 השתתף במשחקי המכביה כחלק מהנבחרת האמריקנית שאף זכתה במדליית זהב.

בלאט שיחק כדורסל מקצועני בישראל במשך 9 שנים לפני שעבר לקריירת אימון במשרה מלאה. ב-2006 הוא זכה באליפות איטליה כמאמנה של בנטון טרוויזו. הוא אימן את נבחרת רוסיה במשך 7 שנים. ב-2007 זכה עם הנבחרת באליפות היורובאסקט וב-2012 במדליית ארד באולימפיאדת לונדון. בשנת 2014 הוא הוביל את מכבי תל אביב לאחד הניצחונות הגדולים והמדוברים של הקבוצה מול צסק"א מוסקבה בחצי גמר היורוליג. לאחר מכן גברה על ריאל מדריד בגמר בהארכה וקטפה את תואר אלופת אירופה.

במהלך כהונתו כמאמנה, זכתה מכבי תל אביב להגיע לגבהים חדשים ולזכות בהכרה בישראל ובעולם כולו. לאחר שסיים את תפקידו במכבי, בלאט אימן את קליבלנד בדרך לגמר ה-NBA, ובכך הפך למאמן האירופאי הראשון שמאמן קבוצה במעמד כזה. כמו כן, הוא אימן את אולימפיאקוס ביוון ודרושפאקה בטורקיה, שזכתה באליפות היסטורית בטורניר היורוקאפ.