מכבי תל אביב: הסיפורים מהזכייה בליגה האדריאטית

העומס והמטוס עם הפרופלור. האם זו הקבוצה הכי אנדרייטד?

רועי כהן
רועי כהן  30.04.20 - 15:42
תחילת כתבה

הרבה לפני שהיורוליג הפך לפורמט ליגה, ומספר המשחקים התקרב לכמות המשחקים ב-NBA, במכבי ת"א הבינו לאן הרוח נושבת כשבעונת 2011/2012 החליטו להפתיע את כל אירופה ולהירשם לליגה האדריאטית. המהלך נתפס בקרב התקשורת והאוהדים כצעד תמוה, שכן המשמעות היתה כמות עצומה של משחקים, רובם בחו"ל, חלקם ביעדים מרוחקים במיוחד. היום, בדיוק 8 שנים אחרי הזכייה, מכבי מסתכלת על העונה הזאת כעונה שהיוותה את הבסיס ללו"ז העמוס שכל אירופה חווה היום.

לשם השוואה, אם העונה הנוכחית של מכבי היתה נמשכת כרגיל, היא היתה מגיעה לכמות מקסימלית של 81 משחקים, וזאת בהנחה שהקבוצה היתה מגיעה עד הגמרים ביורוליג ובישראל. ב-2012, מכבי שיחקה 28 משחקים באדריאטית, 21 משחקים ביורוליג, 30 משחקים בליגת העל ועוד 4 משחקים בגביע המדינה. סך הכל: 83 משחקים בעונה אחת. מישהו אמר NBA?

שמעון והפרופלור
אמרנו 83 משחקים, אבל מבט על המאזן של מכבי באותה עונה מלמד כמה אותה קבוצה ב-2012, בראשותו של דייוויד בלאט ועם שחקנים כמו קית' לנגפורד, תיאו פפלוקאס, דווין סמית', סופו, דיוויד בלו וגם ג'ורדן פרמאר שהפציע לכמה משחקים - אולי לא מוערכת מספיק בראייה היסטורית. מכבי רשמה באותה עונה מאזן בלתי יאומן של 13:70 בכל המסגרות (84% הצלחה) והיתה מרחק נגיעה מהפיינל פור ביורוליג. היא לבסוף הסתפקה בטרבל של הליגה, הגביע והאדריאטית.

כשבלאט נזכר באותה עונה, הראש נזרק דווקא למחוזות צבאיים. "זאת היתה כמו טירונות", הוא מספר, "היינו ממש בשירות קרבי. מגיע קרדיט עצום למעטפת הניהולית שאיפשרו לכל זה לקרות, לעמי ביטון, לגור שלף, הם היו ממש גיבורים. שמעון (מזרחי) ודיוויד (פדרמן) טסו כמעט לכל משחק באדריאטית, למרות שהיו יעדים קשים. טסנו במטוס פרופלור לכל מקום, זה היה בלתי יאומן. אבל נשארנו ביחד וניצחנו כמעט כל משחק".

כמו השיח על הפועל ירושלים בליגת האלופות של פיב"א, שם נטען שהרמה נמוכה מדי, כך היה אז השיח על הליגה האדריאטית. מכבי ניצחה את רוב משחקיה בצורה משכנעת מאוד, והפסידה רק פעמיים. "אנשים שוכחים, אבל פספסנו את הפיינל פור של היורוליג בשתי נקודות בלבד, בתום סדרה בלתי נשכחת עם פנאתיניאקוס ברבע הגמר", נזכר בלאט, "העונה הזאת תיזכר מעל הכל בכבוד ענק לשחקנים ולצוות שהצליחו לשמור על הכל ביחד ולהופיע כפי שהופענו".

אז למה בעצם מכבי הלכה על ההרפתקה האדריאטית? בלאט סבור שההחלטה היה שילוב של הכלכלי עם המקצועי: "ההנהלה רצתה לתת לבעלי המנויים תמורה גדולה יותר, ולהגדיל את מספר הצופים במשחקים. ברמה המקצועית, זו היתה הזדמנות טובה לחלק את הדקות ולתת זמן פרקט לשחקנים שביורוליג לא קיבלו הרבה דקות. עם כמה שדיברו על כך שהמשחקים לא היו קשים, המסעות היו קשים מאוד, והיו לנו לא מעט משחקים בק-טו-בק או אפילו 3 ברצף בפרקי זמן של 4-5 ימים. זה היה מאוד קשה".