הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

הגלדיאטור: טל דן, הרוח החיה של נס ציונה

כשראשו מדמם, האצבע שבורה והלב על המגרש, טל דן, הרוח החיה מאחורי הריצה של נס ציונה, מחכה לסוף מהאגדות. "הוא כותב סיפור להיסטוריה לו, לילדים, לנכדים ולמועדון"

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  25.04.21 - 14:33

"טל דן הוא גיבור", אמר אחד מאנשי עירוני נס ציונה מיד לאחר חצי גמר פיינל פור היורופקאפ. כנראה שככה אתה נתפס כשאתה עולה לשחק עם שבר ביד, זריקות, פותח את הראש במהלך המשחק ועוד משאיר כל חלק מהלב על הפרקט. גיבור, לוחם, גלדיאטור, תקראו לזה איך שתרצו. אבל איך שלא תהפכו את זה, טל דן הוא עירוני נס ציונה. וכמה מגיע לו, בגיל 34, סוף כל סוף, גם לזכות בתואר ראשון בקריירה.

  • ב-21:00 ב-5SPORT: נס ציונה בגמר היורופקאפ

הקפטן הכתום הוא שחקן מיוחד מאוד בנוף הכדורסל הישראלי, ולא רק בגלל סגנון המשחק הייחודי שלו. מדובר בפרנצ'ייז פלייר, ממש כמו פעם. איש של מועדון אחד, כמו טל ברודי, כמו שמעון אמסלם. נכון, הוא הסתובב פה ושם בחלקים מוקדמים יותר בקריירה בקבוצות אחרות - אבל מ-2011 הוא לובש כתום, רצף העונות הארוך ביותר באותו מועדון לשחקן פעיל. הוא היה שם בעליות, בירידות, שוב בעליות ושוב בירידות.

כשסיים את חוזהו, לדוגמה, בקיץ 2019 - המו"מ לא ממש עבר חלק ולמען האמת קצת נסחב. אבל לכולם היה ברור, בסופו של דבר - טל דן יישאר. אי אפשר בלעדיו. "נס ציונה וטל דן זה דבר אחד", קבע גם היו"ר יניב מזרחי. "הוא אישיות גדולה, הוא לוחם גדול - ועכשיו הוא רוצה לעשות היסטוריה עבור המועדון ולשמח את האוהדים שכל כך אוהבים אותו".

"גאון כדורסל"
יש שיגידו שטל דן הוא סוג של אנדרייטד. הוא מעולם לא שיחק בנבחרת ישראל - אולי כי עמדה מספר 4 עמוסה, אולי כי הוא לא שם מספיק "נוצץ", אולי כי הוא גם סוג של לייט בלומר. הרי את העונה הטובה בקריירה הוא הציג רק לפני שנתיים (2018/19), כשהוא כבר בתוך העשור הרביעי לחייו.

העובדה הזו מלמדת משהו אחד משמעותי, שחוזר על עצמו בכל פעם שמדברים על טל דן - הוא מסוג השחקנים שתמיד מחפשים להשתפר. נכון, הקליעה מהעונשין ומחוץ לקשת ככל הנראה כבר יגיעו למספרים גבוהים במיוחד, אבל בכל הנוגע ליכולת מסירה, חדירה, קבלת החלטות במגרש הפתוח והגנה, הוא כל הזמן מתקדם. כן, אפילו בגילו.

"טל הוא אחד השחקנים הכי מיוחדים שהיו פה", אומר דניאל רביץ, המנהל המקצועי של הפועל באר שבע, ששימש בתפקיד דומה בנס ציונה לפני שלוש שנים. "חוכמת המשחק שלו ויכולת קריאת המצבים היא מהגבוהות שיש. שחקנים שמשחקים לידו ויודעים לזוז נכון - טל יכול לעשות להם קריירה. זה פחות משמעותי שאין לו קליעה כי יש לו קסם באצבעות. הוא סוג של רכז בגובה של שני מטר, שיכול לעשות הכל על המגרש. מבחינתי הוא גאון כדורסל".

העונה הזו, למען האמת, התחילה לא טוב מבחינת טל דן ונס ציונה. ויניב מזרחי בעצמו אמר שזה הולך ביחד. זו מין אקסיומה כזו - כשטל דן טוב, נס ציונה טובה. כשהוא לא טוב או לא מרוצה, נס ציונה לא טובה. זה קרה מספר פעמים גם בשנים הקודמות כשהוא מצא את עצמו בחיכוכים בתוך המועדון, וזה קרה גם בתחילת העונה, כשהקבוצה נבנתה באופן לא מאוזן.

נס ציונה החתימה שני פורוורדים לעמדות 4-5, שניהם נוטים יותר ל-4: ג'ורדן מרפי וקוואן צ'יטהאם, שדי דרכו למספר 6 בכתום על הרגליים. אם זה לא מספיק אז הגיע גם אחד הפורוורדים הישראלים הטובים ביותר, נמרוד לוי, ודן ראה את התפקיד שלו מתכווץ ואת דקות המשחק שלו לא ממש תואמות את מעמדו. הוא מיעט לשחק בליגה הבלקנית (שם נס ציונה חטפה הפסד אחרי הפסד) וגם בליגה קיבל פחות מכפי שהיה רגיל.

אבל נס ציונה נראתה רע מאוד בתחילת העונה - ניצחון ליגה מול חמישה הפסדים שלח אותה לבצע חריש עמוק, בקו האחורי ובקו הקדמי. בראיין אנגולה ובהמשך וויין סלדן הצטרפו, אבל המהלך החשוב ביותר היה, ככל הנראה, ההחתמה של ג'רום מיינסי אחד על חשבון שניים - מרפי וצ'יטהאם. מיינסי הוא סנטר אמיתי, מה שאומר שעמדה מספר 4 חזרה להיות נחלתו של טל דן, על אחת כמה וכמה בתקופה שבה לוי לא שיחק בשל פציעות. נס ציונה המתחדשת יצאה לריצה של חמישה ניצחונות ברצף, כשדן לא יורד מ-26 דקות על הפרקט בכל אותם משחקים. גם בראד גרינברג הבין, אמנם באיחור מועט, שטל דן טוב שווה נס ציונה טובה.

הלוחם
אבל זה לא שטל דן הוא רק "טוב". הוא הרבה יותר מזה עבור נס ציונה, וחצי הגמר מול פארמה המחיש את זה בצורה הטובה ביותר. טל דן בכלל לא היה על הפרקט בדקות הסיום, אבל ברוחו ובלבו הוא היה שם. "זה נראה היה כאילו יש חמישה 'טל-דנים' על המגרש", אומר איתמר רוזנברג, המנהל הארגוני של נס ציונה שמכיר את דן מגיל 17. "אתה רואה בן אדם עולה עם יד שבורה, אחרי זה נפצע בראש ויורד כמו פצוע מלחמה, ועדיין משחק. זו המהות של טל, הוא שם הכל על המגרש, בשביל הקהל בשביל הילדים. יש 1,400 ילדים שמסתכלים עליו ומעריצים אותו. זו בדיוק הדוגמה והערכים שאנחנו נותנים לילדים במחלקת נוער".

דן נפצע במשחק מול הפועל חיפה, ואפילו לא זוכר איך ומתי זה קרה. לאחר שנבדק ואובחן בידו שבר - הרופא המליץ לעבור ניתוח באופן מיידי. אלא שהוא ביקש דחיה של שבוע, רק כדי להיות חלק מפיינל פור היורופקאפ. "אני לא מבין איך בן אדם יכול לשחק עם שבר ביד, ועוד ביד הקולעת שלו", מוסיף רוזנברג. "זו הזיה, אני עד עכשיו לא מאמין שהוא עלה למגרש. צריך להגיד שאף אחד לא היה מתאכזב ממנו אם הוא לא היה משחק, כי זה לא הגיוני שבן אדם ישחק עם שבר ביד".

הרוח של טל דן, במיוחד בערבים כמו זה של ערב שישי בהיכל יד אליהו, מדבקת. כי הרי, ברגע ששחקני נס ציונה רואים שהקפטן שלהם עולה לשחק עם שבר ביד, רגע לפני ניתוח שיגמור לו ככל הנראה את העונה, אחר כך חוטף מרפק לראש, מדמם כאילו יצא מסצנה של טרויה - ועוד חוזר לשחק - איך אפשר שלא לתת מאה אחוז מעצמך? וזה בדיוק מה שקרה. "כשכל הקבוצה רואה את הקפטן שם את הכל על המגרש ועולה לשחק כאילו אין כאבים ואין פציעות זה משפיע על כולם, הרוח הזו הגיעה גם ליתר השחקנים", מוסיף רוזנברג.

"אם אני הרגשתי כמו חתן, אז זאת היתה בר המצווה של טל דן", הפליג יניב מזרחי בדימוי. "תמיד הייתי בטוח בו, לכל אורך הדרך, גם כשהוא פצוע. הבן אדם הזה כותב סיפור להיסטוריה לו, לילדים, לנכדים ולנס ציונה".

עכשיו הסיפור של טל דן מגיע לפרק האחרון. ניצחון אחד, על סטאל הפולנית, זה כל מה שהוא צריך כדי להניף גביע אירופי עם נס ציונה. קצת קשה להפנים את המשפט הזה, אפילו לאנשי נס ציונה, אבל זה כאן וזה מוחשי. טל דן מעולם לא זכה בתואר, ויש לו הערב הזדמנות אולי בלתי חוזרת להיות חלק מהישג בלתי נתפס, ולהניף את גביע היורופקאפ עם אצבע שבורה. תהיו בטוחים שזה לא יכאב.