מלך אוסטרליה: ג'וקוביץ' רמס את נדאל וזכה בתואר

המדורג ראשון בעולם סיפק תצוגת שיא והשפיל את הספרדי בדרך ל-3:6, 2:6 ו-3:6 עצום במשחק הכי חד צדדי בין השניים בהיסטוריה. הסרבי חגג גראנד סלאם מספר 15 בקריירה (שלישי ברציפות אחרי ווימבלדון וארה"ב) והפך לשיאן הזכיות במלבורן עם תואר שביעי

מערכת אתר ערוץ הספורט  27.01.19 - 12:50
תחילת כתבה

הגמר הגדול של אליפות אוסטרליה הבטיח וגם קיים. תעשו הרבה כבוד לנובאק ג'וקוביץ' שזכה היום (ראשון) בגראנד סלאם שלישי ברציפות ו-15 בסך הכל בקריירה בזכות ניצחון מוחץ 3:6, 2:6 ו-3:6 על רפאל נדאל בתום משחק מפתיע וסופר חד צדדי במלבורן.

המדורג ראשון והמדורג שני בעולם נאבקו ראש בראש על התואר, במה שנספר כמפגש ה-53 ביניהם בקריירה. הסרבי הגיע ביתרון של שני ניצחונות וגם היום הזה היה שייך כל כולו לנולה. ג'וקוביץ', כאמור, חגג גראנד סלאם מספר 15 בקריירה וגם עשה היסטוריה בכך שהפך לטניסאי שהניף הכי הרבה פעמים את התואר באוסטרליה עם הזכייה השביעית שלו, ששברה את השיוויון מול רוי אמרסון ורוג'ר פדרר (לא הפסיד מעולם במעמד של גמר במלבורן).

המייג'ור ה-15 בקריירה של ג'וקוביץ' מציב אותו בודד במקום השלישי בטבלת כל הזמנים לפני פיט סמפראס ומעלה אותו ליתרון 25:28 בראש בראש מול הספרדי (4:4 בגמרים של תחרויות בכירות). נדאל, לעומתו, זכה רק פעם אחת בתואר אי שם ב-2009 (הפסיד בארבעה מחמשת הגמרים שלו במלבורן) וייאלץ לחכות לפחות עוד שנה נוספת, אבל יכול להתנחם בכך שהוא עדיין מקדים את הסרבי עם 17 תארי גראנד סלאם בסה"כ במקום השני (פדרר ראשון עם 20).

הקרב הקודם בין השניים על התואר הנכסף באוסטרליה היה אי שם ב-2012 והפך, בצדק, לאחד המשחקים הגדולים והזכורים בעידן הנוכחי של הטניס. אז, לפני שש שנים, ג'וקוביץ' שרד מותחן אדיר בן חמש מערכות שנמשך חמש שעות ו-53 דקות והוכתר לגמר הארוך ביותר בהיסטוריה. הפעם, המשחק היה הרבה פחות שקול וזה די מפתיע נוכח הכושר הקטלני שנדאל נהנה ממנו עד הגמר.

ג'וקוביץ' פתח בסערה, שבר את נדאל כבר במשחקון השני והפסיד רק נקודה אחת במשחקוני ההגשה שלו לאורך כל המערכה הראשונה בדרך ל-3:6 מוחץ. עד המשחק היום, נדאל לא הפסיד ולו מערכה אחת לאורך כל התחרות, אבל נשבר פעמיים גם במהלך המערכה השניה, נראה מיואש מול הטניס הכמעט מושלם של נולה וראה אותו מוסיף 2:6 חד משמעי.

הפעם האחרונה שנדאל הובס 3:0 הייתה ברבע גמר רולאן גארוס ב-2015 וגם אז זה היה ג'וקוביץ' שרמס אותו, אבל הספרדי לא האמין שיירד היום מהמגרש אחרי המשחק הכי חד צדדי ביניהם אי פעם. השור ממאיורקה פיספס נקודת שבירה חשובה במצב של 3:2 ואז נשבר לחלוטין, ספג 6:3 נוסף ונכנע אחרי שעתיים ו-6 דקות של טניס. חשוב מכך, הוא פיספס הזדמנות להפוך לטניסאי השלישי בלבד בכל הזמנים שזוכה לפחות פעמיים בכל אחד מהגראנד סלאמים אחרי רוי אמרסון ורוד לייבר.

הנתונים של המשחק היום הם חד משמעיים: ג'וקוביץ' הפציץ שמונה אייסים לעומת שלושה בלבד של הספרדי, שגם רשם שתי שגיאות כפולות. חוץ מזה, הסרבי הכה 34 ווינרים לעומת 21 בלבד של נדאל ונהנה מ-28 טעויות לא מחוייבות שלו לעומת תשע בלבד של המנצח. בסך כל הנקודות במשחק, אם תהיתם, ג'וקוביץ' הביס 53:89.

מהלך המשחק
ג'וקוביץ' הגיש ראשון ופתח עם משחקון מושלם אותו ניצח על האפס. נדאל, לעומתו, התקשה מאוד בפעם הראשונה בה הגיש. הוא השיג נקודה ראשונה רק אחרי פיגור 30:0, אבל גם זה לא מנע שבירה סופר מוקדמת של הסרבי - שני משחקונים, 0:2 לסרבי ורק נקודה אחת בודדת לספרדי.

נדאל, שדווקא נראה חד ואגרסיבי במשחקים הקודמים שלו, חיכה עד המשחקון הרביעי כדי לעלות על הלוח ולצמק ל-3:1, אבל לאורך כל המערכה הראשונה נאלץ לעבוד קשה מאוד והמומנטום של הסרבי סידר לו 3:6 מוחץ במערכה בה הוא הפסיד רק אחת נקודה בכל משחקוני ההגשה שלו, המערכה הראשונה שנדאל מפסיד בה בתחרות השנה, מערכה שנמשכה רק 37 דקות! בלתי נתפס.

המערכה השניה כבר נפתחה בצורה אחרת לגמרי עבור נדאל, שחיבר לראשונה במשחק שלוש נקודות רצופות ועלה ל-1:2, אבל ג'וקוביץ' לא התרגש, המשיך לייאש את הספרדי ובמשחקון החמישי, אחרי האייס החמישי שלו, שבר פעם נוספת - 2:3 גדול, כולל 18 טעויות לא מחוייבות של הספרדי לעומת ארבע בלבד של הסרבי.

המערכה השניה כבר נפתחה בצורה אחרת לגמרי עבור נדאל, שחיבר לראשונה במשחק שלוש נקודות ראשונות ועלה ל-1:2, אבל ג'וקוביץ' לא התרגש, המשיך לייאש את הספרדי ובמשחקון החמישי שבר פעם נוספת - 2:3 גדול. המשחק המשיך ללכת בכיוון אחד בלבד. נולה הציג טניס על סף המושלם, השיג שבירה שניה גם במערכה השניה ודהר כל הדרך ל-2:6 משפיל בתום 40 דקות בלבד. המספרים דיברו בעד עצמם: 30:59 לג'וקוביץ' בנקודות אחרי שתי מערכות. נדאל בהלם.

המערכה השלישית התפתחה בדיוק באותה צורה. נדאל נראה מרוסק ואיפשר לסרבי הלוהט לשבור במהירות כדי לעלות ל-1:2. הספרדי כבר היה קרוב לשבור חזרה ל-3:3, אבל זה היה יום בו שום דבר לא הלך לו וגם בזה הוא נכשל. ג'וקוביץ' החליט לסיים את הסיפור, הוסיף עוד 3:6 והשלים 0:3 מוחץ בדרך לאחד הניצחונות וההישגים הכי מרשימים שלו בקריירה.