בפעם ה-12: רוג'ר פדרר העפיל לגמר ווימבלדון

אחרי קרב שנמשך קרוב לשלוש שעות, השווייצרי שוב הוכיח עליונות על הספרדי כשגבר עליו 6:7, 6:1, 3:6, 4:6. שיאן התארים יחזור למעמד היוקרתי אחרי שנת היעדרות, ויפגוש את נובאק ג'וקוביץ' הסרבי, אותו יקווה לנצח בפעם הראשונה במאבק על הגביע הנכסף

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  12.07.19 - 21:45

תגיות: ווימבלדון

תחילת כתבה

אחרי שנה של הפסקה, רוג'ר פדרר חזר לגמר ווימבלדון. כך נקבע הערב (שישי), בתום חצי הגמר הקלאסי בו ניצח את יריבו הוותיק, רפאל נדאל 6:7, 6:1, 3:6, 4:6. השווייצרי יפגוש ביום ראשון הקרוב את נובאק ג'וקוביץ', לגמר ה-12 שלו בקריירה. מאזנו בגמרים עד כה עומד על 3:8, אבל התמונה משתנה מול הסרבי, אותו פגש פעמיים ועוד לא ניצח (שני גמרים רצופים ב-2014 ו-2015, בשניהם "נולה" יצא עם ידו על העליונה).

הטניסאי הוותיק (37) רשם הופעה גדולה במפגש ה-40 עם יריבו הספרדי, בה שמר בעקביות על חבטות ההגשה, הצליח להתאושש מירידה מסוימת במערכה השנייה והמריא לשני ניצחונות מפוארים שהביאו לו, בסופו של דבר, את הכרטיס לגמר. כמו כן, הוא כבר חמש שנים וחצי לא הפסיד ליריבו הספרדי שלא על משטח החימר (הפעם האחרונה היתה באוסטרליה ב-2014).

מנגד, נדאל יצטרך לחכות עוד שנה לזכייה שלישית בווימבלדון (אחרי השתיים ב-2008 ו-2010), כמו גם בידיעה שבכל מקרה מעמדו במשולש ההיסטורי (בינו לבין שני הפיינליסטים, פדרר וג'וקוביץ') מידרדר: לו יש 18 תארי גרנד סלאם, ובגמר זו תהיה הזכייה ה-21 של פדרר (שתפתח ממנו פער בפסגה), או הזכייה ה-17 של הסרבי (שתצמצם את הפער שלו מהמקום השלישי).

עידן "שלושת הגדולים" ממשיך לזרוח מעל עולם הטניס, כבר כמעט שני עשורים. שתי צלעות מתוך המשולש יעלו לדשא של המגרש המרכזי בווימבלדון, ועולם שלם שוב ייפול בקסמיו של מי מהם. לכולם ברור שאם הדור הזה יירד מהבמה, זה יהיה רק כאשר ינוצח: כרגע, אין טובים מרפאל נדאל, נובאק ג'וקוביץ' ורוג'ר פדרר.

מערכה ראשונה
המשחק התחיל באופן יציב, כשכל צד שמר על חבטות ההגשה שלו, כמעט תמיד גם "על האפס". בסט השמיני, כשהוא ביתרון 3:4, פדרר כבר היה קרוב לשבור את ההגשות של נדאל, אבל הספרדי אחרי ראלי ארוך במיוחד הצליח לשמור, ולהשוות בחזרה ל-4:4. במהלך המערכה, פדרר קבע שיא חדש לכמות "אייסים" (מכות חלקות): הוא השיג את ה"אייס" ה-1398, ועבר באחד את גוראן איבניסביץ'. שני הצדדים המשיכו לשמור על קור הרוח, פדרר עלה ליתרון של 5:6 עם סט "חלק", נדאל כבר הוביל 0:40, והיה קרוב לשלוח את המשחק לשובר השוויון, אבל כעוף החול פדרר חזר ל-40:40. למרות זאת, נדאל הצליח לנצח את הגיים: 6:6, הולכים לשובר שוויון כבר במערכה הראשונה. בטיי ברייק פדרר השתלט על המשחק, השיג "מיני שבירה" וניצח 3:7. 6:7 לפדרר במערכה הראשונה ו-0:1 בהתמודדות, מערכה שנמשכה לא פחות משעה ו-15 דקות.

מערכה שנייה
במשחקון השלישי (מצב של 1:1) לפדרר היו שתי נקודות שבירה, כשכבר הוליך 15:40, אבל נדאל ביצע מהפך ושמר על חבטות ההגשה. מי שכן הצליח לשבור היה הספרדי (בפעם הראשונה במשחק), ובגיים שלאחר מכן המשיך את המומנטום ועלה ליתרון מבטיח של 1:4. פדרר המשיך בירידה, נדאל השיג שבירה שנייה, ובסיום 1:6 קליל לרפאל נדאל ו-1:1 במשחק.
מערכה שלישית
הפעם מי שפתח טוב היה פדרר, שחזר רענן לאחר הירידה המסוימת במערכה הקודמת. במצב של 1:2 לזכותו, הוא שבר את חבטות ההגשה של נדאל ועלה ליתרון 1:3. נדאל היה קרוב לשבור את חבטות ההגשה מיד לאחר מכן, אבל פדרר הצליח לחזור משלוש נקודות שבירה ושמר על המומנטום, 1:4.

לאחר מכן פדרר היה קרוב לשבור בפעם השנייה, עם שתי נקודות יתרון, אבל נדאל הצליח להיחלץ מהן, להישאר במשחק ולצמצם ל-4:2. נדאל הרגיש רוח בגב, אבל השווייצרי החזיר את המשחק לסדר הרגיל וניצח את המשחקון השביעי, 2:5 ובסיום 3:6 לפדרר. מערכה רביעית
השווייצרי המשיך את הדומיננטיות גם בחלק הרביעי: אחרי שלושה משחקונים, פדרר שבר שוב את ההגשות של נדאל ועלה ליתרון 1:2. הספרדי עוד ניסה לתת פייט, אבל הרוח בגבו של פדרר היתה חזקה מדי. במצב של 3:5 לטובת השווייצרי, היו לטניסאי בן ה-37 שתי הזדמנויות לשבירה, אך הוא לא ניצל אותן ונדאל צמצם ל-5:4. הנקודה האחרונה היתה הדרמטית מכולן: נדאל הציל לא פחות מארבע נקודות משחק, אבל בסופו של דבר פדרר הצליח לנצח את המשחקון האחרון, 4:6 ולהעפיל לגמר.