עוד תואר אחד

פדרר, מאחוריך. רפאל נדאל זכה באליפות ארה"ב בפעם הרביעית בקריירה והשיג תואר גראנד סלאם מספר 19, רק אחד פחות מהפנומן השווייצרי. השור ניצח 5:7, 3:6, 7:5, 6:4, 4:6 את דניל מדבדב העיקש בגמר ענק בניו יורק, אחד הארוכים אי פעם בטורניר (4:49 שעות)

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  09.09.19 - 04:08
תחילת כתבה

19, איזה מספר. 19 זהו המספר הראשוני השמיני בסדר המתמטי. 19 הוא מספרו האטומי של היסוד אשלגן. 19 זו כמות השנים שלוקח למחזור הירח להסתיים שוב באותו היום של שנת שמש. וכעת, 19 זה מספר תארי הגראנד סלאם שיש לאחד הטניסאים הגדולים של כל הזמנים - רפאל נדאל.

הספרדי הענק זכה הלילה (בין ראשון לשני) באליפות ארה"ב הפתוחה בפעם הרביעית בקריירה, ובכך התקרב עד כדי תואר גראנד סלאם אחד בלבד מהשיא של רוג'ר פדרר (20). הוא עשה זאת בעזרת ניצחון בגמר על דניל מדבדב אחרי קרב פנטסטי ומטורף, שלקח לא פחות מארבע שעות ו-49 דקות, אחד הארוכים בהיסטוריה של הטורניר האמריקני.

השור ממאיורקה הוביל 0:2 והיה בדרך הבטוחה לניצחון יחסית מהיר, אך היריב העיקש, המדורג חמישי בעולם, נתן פייט ענק, השווה וכפה מערכה חמישית. הפעם האחרונה בה נדאל הפסיד משחק בו הוביל כבר בשתי מערכות הייתה באליפות ארה"ב של 2015, בסיבוב השלישי מול פאביו פוניני. הפעם הוא לא נתן לזה לקרות, לא כשיש גביע על הפרק. בסופו של דבר המדורג שני בעולם סגר עניין עם 5:7, 3:6, 7:5, 6:4, 4:6 והניף את הגביע.

בכך, אגב, נוצר מצב ששלוש שנים ברציפות (מאז אליפות ארה"ב של 2016, אז זכה סטניסלב ואוורינקה) שלא היה זוכה מחוץ לשלישיית פדרר-נדאל-ג'וקוביץ' בטורניר גראנד סלאם כלשהו. הספרדי לקח חמישה תארים מבין 12 האחרונים, יותר משני הטניסאים האגדיים האחרים שלצידו ברשימה הזאת.

גם כשהוא בגיל 33 ולא הגיע לאליפות ארה"ב בשיא הכושר, נדאל הראה ממה הוא עשוי וסיפק טורניר מדהים מבחינתו. הוא שמט מערכה אחת בלבד לאורך הדרך בניו יורק עד הגמר (ברבע הגמר מול מארין צ'יליץ'). מנגד, מדבדב חווה את התקופה הטובה ביותר שלו בקריירה, עבר את סטאן ואוורינקה וגריגור דימיטרוב כדי להגיע למפגש מול השור ורשם שיא אישי מבחינתו, שכן הוא מעולם לא עבר את שמינית הגמר בגראנד סלאם. לצערו הרב, הוא גם מעולם לא ניצח משחק שהגיע לסט חמישי, והלילה נכנע אחרי פייט ארוך ומרשים.

עד כמה היהלום הרוסי הרשים? הוא סיפק לא פחות מ-14 אייסים (לעומת 5 בלבד של נדאל). הוא גם הציל 15 נקודות שבירה מתוך 21 נסיונות של יריבו, כשהספרדי עשה זאת 10 פעמים בקרב ההפכפך הזה בתפוח הגדול. אולם, הווינרים הבלתי ניתנים לעצירה של האלוף הטרי, מי שגם הניף את התואר ב-2010, 2013 ו-2017, היו יותר מדי עבור מדבדב.

בדך נדאל סוגר (כמעט) שנה די חלומית עם ארבעה תארים ב-2019, כולל הרולאן גארוס. אבל, כאמור, הנתון הגדול ביותר שהוא ייקח מההנפה הזאת הוא העובדה שהוא התקרב עוד גראנד סלאם אחד מלהשתוות לנמסיס הגדול - פדרר. מי יודע, אולי באוסטרליה, בעוד בערך ארבעה חודשים, הוא כבר ישיג אותו?

View this post on Instagram

@rafaelnadal @usopen

A post shared by ערוץ הספורט (@sport_5) on

מהלך המשחק
מערכה ראשונה
כבר במשחקון הראשון מדבדב קיבל אפשרות שבירה, אך לא ניצל אותה. נדאל חזר לעצמו ועלה ל-0:1. הרוסי השווה ל-1:1, ולאחר מכן במשחקון השלישי קיבלנו מספר נקודות ארוכות עם "ראליז" מפלצתיים ולא מעט ווינרים מרשימים. מדבדב פעם נוספת הגיע לנקודת שבירה, והפעם לקח אותה בשתי ידיים ועלה ליתרון 2:1.

אולם, נדאל נראה הרבה יותר חד, שכן נדמה כי המשחקון השלישי היה עבורו סתירת לחי שהיריב מולו לא יעשה לו חיים קלים. השור שבר בחזרה, השווה ל-2:2, ולאחר מכן מהר מאד ניצח את המשחקון החמישי עם ארבע נקודות זריזות, 2:3. שני המשחקונים הבאים הסתיימו די מהר, נדאל שמר על היתרון 3:4.

בהמשך נדאל הגיע למצב של שתי אפשרויות שבירה, אבל מדבדב ניצל פעמיים ואף לא נשבר גם באפשרות השלישית שהעניק ליריבו. הרוסי התאושש וניצח את המשחקון, 4:4. בדומה לשני המשחקונים הקודמים בהם הגיש, נדאל פעם נוספת טייל עם ארבע נקודות בדרך ל-4:5.

מדבדב החזיר, אך הפעם הוא הזדקק לשבע דקות ולא פחות משש ניסיונות לכפות 5:5. אולם, המדורג שני בעולם לחץ מעט יותר על הדוושה לקראת סיום הסט עם 5:6 מהיר ולאחר מכן ווינרים מעולים שעזרו לו להשיג שתי אפשרויות שבירה ונקודות מערכה. את הראשונה הוא איבד, אבל בשנייה ניצח וסגר את הסט עם 5:7.

שעה וארבע דקות לקחה המערכה הזאת, אבל נדאל יתנחם בכך שמאזנו השנה עומד על 1:44 במשחקים בהם ניצח את הסט הראשון.

מערכה שנייה
בדומה לתחילת ההתמודדות, שוב מדבדב קיבל הזדמנות לשבור את יריבו, אך פספס אותה. נדאל עלה ליתרון 0:1, הרוסי השווה די מהר עם ההגשות שלו, 1:1. לאחר מכן השור הגיע ארבע פעמים למצבי שבירה, אך החמישי בעולם לא נכנע והציל את כל ארבע הנקודות הללו בדרך ל-2:2.

אולם, מכאן ואילך המערכה הייתה שייכת לנדאל, כמעט ללא עוררין. השור טייל במשחקונים שלאחר מכן עם 2:3 מהיר ושבירה שהפעם כן הצליחה לו בדרך ל-2:4 ו-2:5. מדבדב המתיק את הגלולה עם ארבע נקודות מהירות וצמצם ל-3:5, אך נדאל מיד לאחר מכן השלים את העבודה בסט השני עם 3:6, הפעם תוך 48 דקות.

מערכה שלישית
הפעם שני הפיינליסטים המצוינים לא הגיעו לנקודות שבירה והצליחו לשמור על ההגשות שלהם, עד למצב של 2:2. בהמשך הסיפור היה קצת אחרת - באפשרות שבירה הראשונה שלו במערכה הצליח נדאל לעלות ל-2:3 ולהתקרב לזכייה בתואר.

אולם, מדבדב לא הרים ידיים ושבר בחזרה, בניסיון השלישי שקיבל, זאת לאחר טעות קשה של הספרדי עם ראלי ארוך שהסתיים בשגיאה בלתי מחויבת. בכל אופן, הרוסי השווה ל-3:3. שני משחקונים מהירים הובילו ל-4:4, ולאחר מכן ראלי ענק של 28 חבטות בסיומן נדאל ניצח, עזרו לו להשיג שתי נקודות שבירה. אולם, מדבדב ביטל את שתיהן ונשאר בחיים, 5:4.

שני טניסאי העל שוב שמרו על ההגשות שלהם אחד אחרי השני עם ארבע נקודות מהירות כל אחד, ובכך עלה מדבדב ליתרון 6:5. כאן גם קיבלנו את התפנית הגדולה של המשחק, כשהרוסי עלה ל-40:0 וקיבל שלוש אפשרויות שבירה וניצחון של הסט. הוא פספס את הראשונה, אך היה חד בהמשך וניצח 7:5. האם יהיה לנו פה קאמבק?

מערכה רביעית
הקרב הצמוד והעיקש נמשך. למרות שהגיע למצב של 0:40, מדבדב ניצח את המשחקון הראשון רק אחרי שנדאל חזר ל-40:40. בסופו של דבר הרוסי עלה ל-1:0, אך לאחר מכן פספס אפשרות שבירה ואפשר ליריבו להשוות ל-1:1.

מדבדב המשיך להרשים ולא נפל מול אף מכשול שנדאל הציב בפניו. במצב של 2:2, השור יצר לעצמו אפשרות שבירה ראשונה במערכה, אך לא ניצל אותה, גם לא בפעם השנייה במשחקון. הרוסי שמר על עצמו בעניינים ועלה ל-3:2.

מהרגע הזה המשחקונים חזרו להיות מהירים, כאשר לראשונה בהתמודדות אף טניסאי לא שבר את השני עד למצב של 4:4. מדבדב סיפק משחקון הגשות מצוין נוסף, ועם האייס העשירי שלו (!) עלה ליתרון 5:4. פה הגיע הרגע המדהים מכל, כשמשום מקום, בפיגור 40:30, מדבדב פשוט לקח שתי נקודות גדולות, שבר את נדאל באפשרות הראשונה וזכה במערכה, 6:4.

אחרי לא פחות משלוש שעות ו-50 דקות, הולכים למערכה חמישית. הלילה התארך עוד קצת, אבל חתיכת קרב אנחנו מקבלים כאן.

מערכה חמישית
מדבדב הוכיח שהוא לא איבד אוויר וניצח את המשחקון הראשון בקלות, 1:0. הוא גם הגיע שלוש פעמים לאפשרויות שבירה במשחקון הבא, אך נדאל, למרות שספג שריקות בוז מהקהל בשלבים מסוימים, התעשת והשווה ל-1:1.

אחרי עוד שני משחקונים יחסית זריזים לוח התוצאות הראה 2:2, ופה קיבלנו שוב תפנית. מדבדב כבר הוליך 0:40, אך איבד מעט את הראש ואפשר לנדאל לחזור. המדורג שני בעולם ניצל את הזדמנות השבירה השנייה שלו במשחקון והקפיץ את הקהל כשעלה ל-2:3. סימני חיים ראשונים ממנו לראשונה מאז תחילת המערכה השלישית.

מכאן ואילך המומנטום היה שייך לשור ממאיורקה, שבקלות הגדיל את היתרון ל-2:4, ולאחר מכן השיג שבירה נוספת כדי לקבוע 2:5 ולהגיש לזכייה באליפות. אולם, כאן זה לא נגמר. מדבדב שוב שמר על עצמו בחיים כששבר את יריבו, צמצם ל-3:5, ולאחר מכן הציל שתי נקודות אליפות של נדאל כדי לחזור ל-4:5. את נקודת התואר הבאה השור כבר לא היה מוכן לפספס, ובסופו של דבר הוא השלים זכייה עם ניצחון 4:6 במערכה המכריעה.