תואר גרנד סלאם מספר 19: ג'וקוביץ' זכה ברולאן גארוס

אחרי הניצחון הענק על נדאל בחצי הגמר, המדורג 1 בעולם השלים את המשימה עם מהפך אדיר מול ציציפאס וחגג בפעם השניה בקריירה על החימר בצרפת. היווני עלה ליתרון 0:2 במערכות, אבל הסרבי הפך עם 3:6, 2:4, 4:6 בדרך לגביע. כעת הוא רחוק רק מייג'ור אחד מפדרר ומנדאל

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.06.21 - 20:26
תחילת כתבה

מה עוד נותר להגיד על נובאק ג'וקוביץ'? לאחר שגבר בחצי גמר הרולאן גארוס על רפאל נדאל, במה שהוא הגדיר כאחת מההופעות הטובות בחייו, המדורג ראשון בעולם סיפק הערב (ראשון) הופעה הירואית נוספת בגמר נגד המדורג חמישי בעולם, סטפנוס ציציפאס, ולאחר שנקלע לפיגור כפול במערכות, הצליח לספק קאמבק ענק בדרך ל-2:3 (7:6, 6:2, 3:6, 2:6, 4:6). בכך, הסרבי זכה ברולאן גארוס והשיג את הגרנד סלאם ה-19 בקריירה שלו לאחר 4 שעות ו-12 דקות.

כאמור, המשחק התחיל רע מאוד עבור ג'וקוביץ'. הסרבי פתח לא חד, והרבה לטעות בדרך לאיבוד המערכה הראשונה, בסיומו של שובר שיוויון דרמטי במיוחד. המערכה השנייה נפתחה בשליטה מוחלטת של ציציפאס, שתוך 35 דקות בלבד דהר ל-2:6 שהעניק לו את היתרון הכפול במערכות, ומבטיח להמשך.

אלא שהיווני, שהרגיש את תואר הגרנד סלאם הראשון מחכה לו ממש מעבר לפינה, לא הצליח לשמור על היכולת שהציג בשתי המערכות הראשונות, ואיבד את קור הרוח, כשמנגד ג'וקוביץ' העלה את הרמה והצליח לחזור למשחק באמצעות 3:6 יקר. לפני המערכה הרביעית ציציפאס ביקש לקבל טיפול בגבו, אך גם עם החזרה למשחק מצב העניינים לא השתנה, והג'וקר הצליח לצאת עם ידו על העליונה גם בה עם 2:6. במערכה החמישית דבר כבר לא היה יכול לעצור את ג'וקוביץ', שדהר כל הדרך לעבר ה-4:6 והזכייה בתואר.

בכך, ג'וקוביץ' קבע היסטוריה כשהפך לשחקן הראשון שמחזיק בשני תארים לפחות בכל אחד מארבעת טורנירי הגרנד סלאם. מדובר בתואר השני שנולה לוקח בפאריס, שהצטרף ל-9 תארים באליפות אוסטרליה הפתוחה, 6 בווימבלדון ועוד 3 באליפות ארה"ב הפתוחה, מה שמציב אותו על 19 תארי גרנד סלאם, מרחק אחד בלבד מרוג'ר פדרר ורפאל נדאל בראש טבלת הזוכים.

בצד השני, ציציפאס, שעלה לשחק בגמר הגרנד סלאם הראשון בקריירה, יכול בהחלט להיות מאוכזב. היווני היה יכול לקבוע היסטוריה אדירה משלו. לא רק שזה היה יכול להיות תואר המייג'ור הראשון שלו, הוא גם היה מרחק נגיעה מלהפוך לטניסאי היווני הראשון שזוכה באחד מארבעת הטורנירים הגדולים. על אף האכזבה, ציציפאס יכול להיות מרוצה מהטורניר הענק שסיפק, לאחר שחלף על פני ז'רמי שארדי, פדרו מרטינס, ג'ון איסנר, פבלו קרניו בוסטה, דניל מדבדב ואלכסנדר זברב, וכאמור נעצר רק בגמר הראשון על ידי הג'וקר.

 מהלך המשחק
מערכה ראשונה
בהתאם למעמד, המשחקון הראשון נפתח ואיתו גם הקרב האדיר. ג'וקוביץ' השיג 2 נקודות שבירה, והקשה מאוד על היווני, שלבסוף הצליח לשמור על ההגשה. נולה המשיך לדחוף גם במשחקון השני והשווה בקלות ל-1:1. בהמשך המערכה כל אחד מהשחקנים לא התקשה לשמור על ההגשות שלו, בדרך ל-3:3. היווני המשיך לשמור על ההגשות, ולאחר שהגיש ועלה ל-4:5, השיג נקודת מערכה במשחקון העשירי, אלא שהסרבי התעשת בזמן, והצליח להשוות ל-5:5. מיד לאחר מכן המדורג ראשון בעולם הצליח להשיג את השבירה הראשונה במשחק, אך לא הצליח לסיים את הסיפור של המערכה הראשונה ונשבר חזרה בדרך לשובר השיוויון. בשובר השיוויון המדורג 5 בעולם פתח היטב, אך נולה חזר, מה שלא הספיק לו בסופו של דבר, בדרך ל-6:7 דרמטי לטובת ציציפאס.

מערכה שנייה
היווני פתח את המערכה השנייה כפי שסיים את הראשונה, והצליח לשמור על המומנטום בדרך לשבירה מוקדמת ויתרון 0:2. נולה לא הצליח לחזור ולשבור בחזרה, ואף נשבר פעם נוספת בדרך לפיגור 5:2 במערכה. ציציפאס לא נתן לנולה הזדמנות לחזור למערכה, והשלים 2:6 בדרך ליתרון כפול במערכות, מרחק מערכה אחת בלבד מתואר גראנד סלאם היסטורי.

מערכה שלישית
ג'וקוביץ' פתח את המערכה השלישית בצורה טובה בהרבה, ולאחר משחקון שערך למעלה מ-10 דקות, הצליח לשבור ולהכניע את ציציפאס בדרך ליתרון 1:3. הסרבי המשיך לשלוט במערכה בנחישות לחזור למשחק, ולאחר שאותגר במשחקון השביעי, הצליח עדיין לשמור על יתרון השבירה שלו בדרך ליתרון 2:5. ג'וקוביץ' הצליח לסיים את הסיפור, ועם 3:6 במערכה השלישית הצליח לחזור למשחק.

מערכה רביעית
הסרבי פתח נהדר את המערכה הרביעית, ובעזרת שבירה כבר במשחקון הראשון עלה ליתרון 0:2. מנגד, ציציפאס התחיל לאבד את קור הרוח ונראה עצבני ומתוסכל על החימר. ג'וקוביץ' ניצל זאת ועם שבירה נוספת עלה ליתרון 0:4, בדרך הבטוחה לאיזון מצב המערכות. נולה המשיך לשייט לעבר הניצחון במערכה, ועם 2:6 קבע שגמר הרולאן גארוס 2021 יוכרע במערכה חמישית ומכרעת.

מערכה חמישית
בידיעה כי זו המערכה שתקבע הכל, שני הפיינליסטים עלו בנחישות רבה. ג'וקוביץ' היה קרוב לשבור את היווני כבר במשחקון הפתיחה, אך לאחר שהציל את נקודת השבירה ציציפאס צלח את המשחקון הראשון ועלה ל-0:1. עם זאת, נולה המשיך ללחוץ ולבסוף השיג את השבירה המיוחלת בדרך ליתרון 1:3 חשוב במערכה האחרונה. היווני הצליח לעצור את הסחף, ולאחר שכמעט נשבר פעם נוספת, צימק ל-3:4. עם זאת, זה כל המאמצים לא הספיקו, וג'וקוביץ' גבר בסופו של דבר 4:6 בסיום המערכה, בדרך לזכייה המאושרת.