יעל ארד: נשים בספורט הן מיעוט כמותי, לא איכותי

המדליסטית דיברה בכנס "נשים לשיאים חדשים" של 'אתנה'. לוסטיג: "המשימה הראשונה היא להגדיל את המלגות"

שירי אלג'ם  21.11.13 - 09:00
העצמה נשית. יעל ארד בכנס של "אתנה"
העצמה נשית. יעל ארד בכנס של "אתנה"

תגיות: אתנהיעל ארד

תחילת כתבה

כנס "נשים לשיאים חדשים", שהתמקד בנשים בספורט ההישגי, התקיים הבוקר (חמישי) במסגרת פרוייקט "אתנה-TOP TEAM" של הוועד האולימפי. הכנס פנה למאמנים, מאמנות, ספורטאיות, אנשי מדעי הספורט יו״רים ומנכ,לים בספורט.

אלה שלקחו חלק בין היתר באירוע היו אורלי פרומן, מנכ"לית משרד התרבות הספורט, עמרית ינילוב-עדן מנהלת היחידה המקצועית "אתנה", מנהל היחידה לספורט הישגי, גילי לוסטיג, יעל ארד, וכן ספורטאיות כמו הג'ודוקא ואלופת העולם מריו 2013, ירדן ג'רבי, והשחיינית האולימפית עמית עברי.

"התלכיד שנבנה ע"י אתנה עם כל הגוRמים בשנים האחרונות נותן הרבה כוח", אמרה יעל ארד, "נשים בספורט הן מיעוט, לא איכותי אבל כמותי, ומיעוט תמיד רוצה לחבור ביחד ולקבל כוח. הכנסים האלה חשובים, שמים את הדברים על השולחן ואומרים שיש אינטרס לקדם נשים בספורט".

לגבי פועלה לשיפור התנאים הכלכליים של הספורטאים האולימפיים, הוסיפה המדליסטית האולימפית: :"אנחנו כמערכת חייבים להגדיל את המלגות שספורטאים מקבלים, כמובן במסגרות התקציביות שלנו. אנחנו פועלים היום כדי להגדיל את התקציב הזה ואני מאמינה שנצליח לעשות את זה ב-2014. אבל צריך לזכור שהספורטאים מקבלים את המעטפת המקצועית הכי טובה בעולם".

"המשימה הראשונה היא העלאת המלגות ושהסכומים ישודרגו באופן בולט", אמר גילי לוסטיג, "הוגשה כבר תוכנית למועצת הימורים לשידרוג המלגות ואנחנו מכוונים לינואר 2014. המוסדות חייבים להבין שנותנים הרבה משאבים לענפים הגדולים, אבל אסור לשכוח את הענפים האולימפיים. במשאבים לא גדולים משנים פה את הטיפול בצורה משמעותית, צריך לעשות משהו לתשתיות, להעביר לאגודות הספורט שהן הבסיס של הספורט והן נמצאות במצב קטסטרופאלי בארץ" סיכם לוסטיג.

"יש כאלה כמה אירועים בשנה, כשכל פעם זה נגיעות מנושא אחר, דברים שנותנים לנו יותר כלים ועבורי זה מאוד מאוד חשוב", אמר ירדן ג'רבי. בפני אלופת העולם עומדות לא מעט תחרויות, כמו אליפות ישראל שתתקיים בעוד שבועיים ואליפות אירופה לקבוצות, בה תתחרה עם גלאטסראיי התורכית, אך כמובן שכל ההכנות שלה יתנקזו לריו 2016. "צריך לעבוד קשה והרבה עד אז אבל זה למעלה בחלומות שלי וזה אפשרי. יש סיכוי ריאלי למדליה אבל צריך להגיע מוכנים, לעבוד קשה ולהאמין".

אירועי "אתנה" החלו כבר אתמול, עם מפגן של העצמה נשית בבאר שבע. בירת הנגב אירחה 5,000 נשים, שקיימו צעדה בסיומה לקחו חלק במתחמים שונים של פעילות גופנית. בין המשתתפים היתה גם שרת הספורט לימור לבנת וראש עיריית ב"ש רוביק דנילוביץ'.

"אתנה" הוא גוף שמייעץ לממשלה, למשרד החינוך התרבות והספורט ולשרה, בכל הנוגע לקידום ופיתוח ספורט ילדות, נערות ונשים בישראל, ובכלל זה ייעוץ בכל הנוגע לקביעת אמות מידה לתמיכה בספורט הנשים. הארגון מגבש תכניות פעולה רב-שנתיות ליצירת תשתית רחבה לפעילות ספורט נשים וקידום ספורט הישגי, ומגבש המלצות לפיתוח מנהיגות לספורט הנשים בישראל. המטרה: לפעול לשינוי עמדות בקרב הציבור בישראל ביחס לספורט הנשים.

חזון הפרוייקט הוא פיתוח תרבות ספורט בישראל, בדרך אשר תבטיח את השתתפותן המלאה של ילדות, נערות ונשים בכל תחומי הספורט ובכל הרמות. מטרות "אתנה": הקמת תשתית כמותית ואיכותיות של ספורטאיות בפריסה ארצית, יצירת מנהיגות נשים בספורט, שינוי עמדות החברה באשר לחשיבות הספורט כגורם משמעותי בהכשרתה.

לשם הביצוע בפועל של היעדים והמטרות, הוקמה היחידה המקצועית שתפקידיה, בין השאר, פיקוח ובקרה על מימוש תכניות בגופי הספורט השונים, קשר שוטף עם איגודי הספורט, גיבוש פעילויות ספורט ותכניות ארוכות טווח לקידום נשים בספורט והמלצה על סדרי עדיפויות לחלוקת תקציבי מדינה המיועדים לקידום נשים בספורט.