מחאה אמנותית: בנות הנבחרת התאמנו בדשא

היעדר מזרן אולימפי פוגע בהכנות לריו. בנבחרת החליטו להפגין. צפו בכתבה

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  21.01.15 - 23:20
תחילת כתבה

נבחרת ההתעמלות האמנותית של ישראל קצרה הצלחות רבות בזירה הבינלאומית בשנה האחרונה, לרבות זכייה במדליית כסף בתרגיל האלות באליפות העולם האחרונה בטורקיה. עם זאת, הבנות נאלצות להתאמן ב"תנאים בלתי אפשריים", כך להגדרתן. לטענת הנבחרת, ישנה מצוקה קשה של מתקני אימון, כאשר הבעיה המרכזית היא היעדר מתקן אימון ייעודי להתעמלות. מבלי שהבנות יהיו תלויות בצרכים של קבוצות כאלה ואחרות באולמות השונים.

בשל כך, בנות הנבחרת פתחו היום (רביעי) במחאה כשקיימו אימון חריג על הדשא בהדר יוסף. במקום ללהטט על מזרן ההתעמלות באולם מיוחד עבור נבחרת שמועמדת להגיע רחוק במשחקים האולימפיים בריו, הן ביצעו את התרגילים שלהן על הדשא, שמן הסתם לא ערוך לכך.

בעיריית חולון, שתומכת לא מעט בענף ההתעמלות האמנותית, התייחסו לטענות: "מדינת ישראל היא האחראית לפעילות נבחרת ישראל ולא העירייה. למרות זאת ענף ההתעמלות האמנותית בחולון מקבל תמיכה גדולה מעיריית חולון במשך שנים רבות. התמיכה מתבטאת גם בהקצאת כספים וגם בהקמת מתקני ספורט מתאימים לענף. בעיר נערכות כבר למעלה מעשר שנים התחרויות הבינלאומיות להתעמלות אמנותית בהשקעה של כמיליון שקל לתחרות. לאור ההצלחה בארגון ה"גרנד פרי" מדי שנה, נבחרה חולון לארח בשנת 2016 את אליפות אירופה בהתעמלות אמנותית ותשקיע גם בה למעלה ממיליון שקלים".
 
"האיגוד בחן עם עיריית חולון את האפשרות שנבחרת ההתעמלות הלאומית תתאמן באולם הספח של היכל הספורט החדש, שייפתח בעיר בעוד כחודשיים. המשמעות היא, שהאולם יעמוד לרשות הנבחרת 5 ימים מלאים בשבוע, דבר שלא יאפשר לעשות בו שימוש לטובת פעילויות ספורט נוספות ואירועים אחרים. למרות זאת, הציעה העירייה לאיגוד הצעה במחירי עלות ובסבסוד עירוני נדיב – ולצערנו, האיגוד דחה את ההצעה הכספית. יודגש, כי החוק קובע חובת גבייה של דמי שימוש ראויים מכל מי שמבקש להשתמש במתקן עירוני".

יש לציין כי אמש הוכרז שחברת הרבלייף ישראל תיתן חסות לספורטאיות ולמאמנות הנבחרת עד המשחקים האולימפיים בריו בסך 200 אלף שקלים בשנה, אך כעת נראה כי אין מנוס אלא לטפל בנושא המזרן.

ממשרד הספורט נמסר בתגובה: "בשנים האחרונות נבנו מאות אולמות חדשים המיועדים בין היתר לענף ההתעמלות בתקציב של מאות מיליוני שקלים. בנוסף, בחודש מרץ הקרוב ייחנך מתקן ספורט רב תכליתי בחולון המתאים לאימונים ולאירוח תחרויות בינלאומיות וארציות בענף ההתעמלות. המדינה, באמצעות הטוטו, השקיעה בהקמתו כ –60 מיליון שקלים והוא נבנה בהתאם לסטנדרטים ולתקנים הייחודיים של ענף ההתעמלות ואירוח תחרויות בינלאומיות של הענף. יצויין כי בימים אלה שוקד משרד הספורט על תכנית מתקנים לאומית חדשה. המשרד, מתוך כוונה לכלול בתכנית גם אולמות ייעודיים לענף ההתעמלות, כבר ביקש מהאיגוד להגיש נייר עמדה אודות צרכי הענף בנושאי המתקנים הדרושים לו להתפתחותו העתידית. אולם חרף המלצת משרד הספורט, איגוד ההתעמלות טרם הגיש את התכניות".

מהטוטו נמסר בתגובה: "מדיניות הטוטו היא לעודד את הספורט בישראל באמצעות הקמת מתקנים ותשתיות מתקדמים. המתקנים החדשים שנבנים כיום הינם רב תכליתיים, כדי לאפשר לכמה שיותר ספורטאים וספורטאיות מכל הענפים ליהנות מההשקעה העצומה בבנייתם. הדרישות הייחודיות של ענף ההתעמלות כבר באות לידי ביטוי באולמות אלה, בין היתר בעמידה בסטנדרט המתאים לאירוח תחרויות בינלאומיות, גובה התקרה ועוד. היכל הטוטו חולון, שייחנך בחודש מרץ, בו הטוטו השקיע כ-60 מיליון שקלים, הינו דוגמה מצויינת לאולם שכזה. בנוסף לכך, הטוטו בהחלט מעודד בניית אולמות ייחודיים עבור ענף ההתעמלות. רק בימים אלה נסגר מכרז להקמת שני אולמות שכאלה בקריית אונו וברמת גן, עובדה הידועה היטב ליו"ר האיגוד".