רעיית הנשיא אירחה אירוע חגיגי של איל"ן

בהצדעה לספורטאים הפראלימפיים שהיו בריו. פיזרו: המטרה היא עצמאות

מערכת אתר ערוץ הספורט  26.01.17 - 15:19
רעיית הנשיא עשתה כבוד (בוריס יקותיאל)
רעיית הנשיא עשתה כבוד (בוריס יקותיאל)
תחילת כתבה

רעיית נשיא המדינה, נחמה ריבלין, נשאה דברים היום (חמישי) באירוע פתיחת שנת העבודה של עמותת איל"ן (איגוד ישראלי לילדים נפגעים) שנערך בבית הנשיא. האירוע נערך בסימן הצדעה לספורטאי איל"ן שחזרו מהמשחקים הפארלימפיים בריו, ולעידוד דור העתיד של הספורטאים. במהלך האירוע סיפרו ענבל פיזרו, זוכת תשע מדליות פארלימפיות והספורטאי הצעיר רום לוי בן ה-13, על ההתמודדות שלהם ומקומו של הספורט בחייהם.

"במהלך השנים, החברה הישראלית צעדה דרך ארוכה ביחסה לבעלי מוגבלויות, אבל לא הגענו לסוף הדרך", אמרה נחמה בדבריה והדגישה: "חובתנו, עדיין, לתת הזדמנות שווה לכולם להשתלב ולהתאקלם. לא מתוך רחמים וגם לא כמחווה של רצון טוב. מתוך ערכים של צדק ושל שוויון חברתי, של הבנה ושל פתיחות. הטקס השנה עומד בסימן הצדעה לספורטאי איל"ן שהשתתפו במשחקים הפראלימפיים בריו ולדור הספורטאים הצעירים".

"ענבל פיזרו, אחת המדליסטיות אמרה פעם: 'אני לא ספורטאית נכה. אני ספורטאית'. וזה נכון. כי ספורטאי או ספורטאית עם מגבלה גוברים לא רק על המתחרים שלהם או על הקבוצה היריבה. ספורטאי עם מגבלה מנצח גם את הדעה הקדומה של החברה מסביב. גם אני בשלב מסוים בחיי, הייתי צריכה להשלים עם העובדה שלא אהיה ספורטאית מצטיינת. אתם מוכיחים פעם אחרי פעם את ההיפך. אתם מוכיחים ש'הכול בראש'. ושאפשר. ועוד איך אפשר".

מדבריה של ענבל פיזרו המדליסטית הפארלימפית באירוע: "הגעתי לאיל"ן כילדה בת חמש, שאמנם גדלה בסביבה תומכת מאוד, אך כבר מבינה שהיא שונה, תחושה שהתעצמה בשנותי בבית הספר, בהשתלבות במסגרת רגילה. כל שרציתי היה להיות כמו כולם, לא לבלוט, לעשות מה שכולם עושים ולא להיות תלויה באחרים. כבר אז, ללא מילים גדולות, הייתה לי מטרה – עצמאות. באיל"ן כשהסתכלתי ימינה ושמאלה לא הייתי שונה, היו עוד ילדים בדיוק כמוני, לא נלחמתי להשתלב אלא הייתי חלק מלהקה, וכך תפתח אצלי יצר תחרות, כי שם התחרות הייתה שווה. רציתי להיות קודם כל יותר טובה מעצמי, ואחר כך מאחרים. בזכות הכלים האלה, היום אני יודעת שאני יכולה להתחרות בעולם האמיתי, לא פחות טוב מכל אדם אחר, עם מגבלה או בלי".

מדבריו של רום לוי בן ה13 באירוע: "לפני כמה ימים שאלו אותי מה זה איל"ן בשבילי, אז חשבתי שתי שניות ועניתי, שכמו שבבית שלי אני מרגיש חזק ובטוח ולא צריך לנסות להרשים אף אחד, אז ככה גם באיל"ן – אני פשוט אני. יש לי חלום שאני שואף להגשים: לייצג את ישראל באולימפיאדה, וכמו ענבל, להביא כבוד למדינה, להביא גאווה ותחושת הצלחה לעצמי. מענבל למדתי שכדי להגשים חלומות – צריך לעבוד קשה, צריך להתמיד, ועם הזמן זה אפילו ממכר. ענבל הוכיחה לכולנו שהנכות היא לא מחסום".