"נשים לא צריכות לשבור קירות ב-2019"

ננסי ליברמן, אגדת כדורסל, בוועידה בינ"ל לקידום שיוויון מגדרי בספורט. יעל ארד: "רוצה להוריד את החסמים ולעשות שינוי"

מערכת אתר ערוץ הספורט  14.05.19 - 13:18
ננסי ליברמן (getty)
ננסי ליברמן (getty)
תחילת כתבה

הוועד האולימפי בישראל והמכללה האקדמית בווינגייט קיימו היום (שלישי) לראשונה בישראל ועידה בינלאומית לספורט ומגדר שמטרתה לשים זרקור על האתגרים בספורט הנשים ולהעלות את המודעות והחשיבות להאצת הקידום לשוויון בין המינים בספורט בישראל. בין הנוכחים היו יגאל כרמי, יו"ר הוועד האולימפי הישראלי, גילי לוסטיג, מנכ"ל הוועד האולימפי הישראלי, יעל ארד, חברת הנהלת הוועד האולימפי בישראל, תת אלוף במיל' סוזי יוגב, יו"ר הוועדה לקידום שיויון מגדרי בוועד האולימפי הישראלי.

בפתיחת הכנס הוקרנה ברכתו של תומס באך, יו"ר הוועד האולימפי הבינלאומי, שבירך את הוועד הישראלי על הכנס. "המטרה שלנו לקדם נשים בספורט ודרך הספורט היא בעדיפות ראשונה בוועד האולימפי הבינלאומי", אמר באך. "בספורט כולם שווים בלי שום אפליה. אני רוצה להודות לכם על הועידה, זה צעד משמעותי שלכם לשיפור קידום הנשים ואתם שולחים את המסר הנכון. יש לנו אחריות לשמש דוגמה לשאר ענפי הספורט ולחברה בכלל. ה-IOC מחויב לסגור את הפער בין נשים וגברים והועידב הזאת היא עוד צעד למטרה של כולנו. ע"י עבודה משותפת, ספורט יוכל לתת השראה ולהוביל את הדרך בעניין קידום הנשים".

ההרצאה המרכזית בכנס הייתה של ננסי ליברמן, אגדת כדורסל פורצת דרך, מדליסטית אולימפית ומאמנת בליגת ה-WNBA, אמו של טי.ג'יי קליין כדורסלן נבחרת ישראל והפועל חולון. ליברמן היפנטה את היושבים באולם, כשהמסר המרכזי שלה היה לנשים עצמן: "תאמינו בעצמכן, יש לכן כוח שאולי אתן לא מודעות לו. אם את לא תאמיני בעצמך למה שאני אאמין בך?. אני אמא, מאמנת, והייתי רעייה- את יכולה להיות הכל. נשים, ב-2019 אתן לא צריכות לשבור קירות. הכל מונח לפניכן, כל מה שאתן צריכות זה לעשות את הדברים עם  ביטחון, אמונה וגישה חיובית".

יעל ארד, המדליסטית האולימפית הראשונה של ישראל שמהווה דוגמה לכל הספורטאיות, אמרה: "הועידה הזאת מחדדת לי בתור מישהי שמקבלת החלטות וישהי שרוצה להשפיע על להוריד את החסמים לעשות את השינוי, את הבעיות".

"צריך לזכור שלא כולן הן ספורטאיות מצליחות וחזקות, ולפעמים אנחנו מאבדים המון ילדות והמון נערות שלא אוהבות איך שהן נראות בספורט או שמספיק שחדר ההלבשה מלוכלך כמו שאני חוויתי מספר פעמים או בכל מיני סיטואציות אחרות. בסופו של דבר הארגונים בישראל לא עושים מספיק, כולל הוועד האולימפי הישראלי, יש לנו המון מקומות להשתפר. לי זה מחדד לא את אותי עומדת מול המראה אלא אותי מסתכלת על הכלל וזה משהו שבעיני מאוד חשוב כשאת נמצאת במוקד קבלת ההחלטות".

סוזי יוגב אמרה: "זה לא מאבק, זו דרך. אנחנו לא עלי התאנה, נדרשים אומץ לב ומנהיגות על מנת ליצור שינוי. כבר מובילים את השינוי מלמעלה ואני מקווה מאוד שנצטרף לשם אבל בקצבים מהירים יותר".

בנוסף, התקיים פאנל בהשתתפותן של ננסי ליברמן, אנסטסיה גלושקוב לבנטל,שחיינית אמנותית אולימפית שייצגה את ישראל ארבע פעמים במשחקים האולימפיים ואמא שלה, טאטיאנה צים בעבר, במשך למעלה מ-20 שנה שימשה כמאמנת האולימפית של ישראל וביטי דויטש, אלופת ישראל במרתון, ספורטאית אמריקאית מהמגזר החרדי.

הדפס