הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

שבוע של הכרעות: ספורט הנשים בישראל בשבוע קריטי

שינויי תקציב, הפרות של החלטות בג''צ. עושים סדר בבלאגן לקראת ימים גורליים

איתי קאשי
איתי קאשי  01.01.22 - 22:46
(מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים)
(מנהלת ליגת העל בכדורסל נשים)

תגיות: חילי טרופר

השבוע האחרון היה מטלטל במיוחד עבור ספורט הנשים בישראל. בשלישי קבוצות ליגת העל בכדורגל נשים הכריזו על שביתה, בעקבות חוסר המענה מצד משרד הספורט על התקציבים שהם אמורים לקבל על עונת 2020/21, והעונה הנוכחית. יומיים לאחר מכן השביתה נכנסה לתוקף באופן רשמי, כשכל קבוצות הליגה לא הופיעו למשחקים שהיו אמורים להתקיים באותו היום. מוקדם יותר בחמישי, גם איגוד ומנהלת הליגה לכדורסל יצאו במחאה כנגד חלוקת התקציבים של משרד הספורט, ובמכתב רשמי למשרד נאמר כי אם לא יחול שינוי עד יום רביעי הקרוב, כלל קבוצות הכדורסל בישראל יחדלו פעילות. אז מה בדיוק הייתה החלטת משרד הספורט שעוררה את כל הסערה?

חלוקת התקציבים של משרד הספורט נעשות על בסיס שיטת ניקוד שוויונית. בנוסף, בהחלטת בג''צ בתיק 5325/01 נקבע כי על בסיס שיטת הניקוד קבוצת נשים אמורה לקבל סבסוד ממשלתי גבוה פי 1.5 מהמקבילה הגברית שלה, מתוך כוונה לקדם ולשפר את ספורט הנשים בישראל. על פי המידע שהתקבל אצל קבוצות הכדורגל וכדורסל מהמועצה להסדר הימורים בספורט, משרד הספורט החליט לשנות את הקריטריונים לקביעת גובה תקציבים לקבוצות ספורט, שלמעשה יפגעו משמעותית במועדונים, רטרואקטיבית על העונה הקודמת, וגם העונה.

קבוצות הכדורגל, שחיכו עד לימים האחרונים של שנת 2021, ציפו לדעת מה יהיה גובה הסבסוד שהם אמורים לקבל בדיעבד על העונה הקודמת, שעליה עדיין לא קיבלו את המימון הנדרש. לאחר פגישה שנערכה בין גורמים במשרד הספורט לראשי הקבוצות נאמר שאת הכסף על העונה שעברה הם יקבלו. לצד ההבטחה על התקציב לעונה אשתקד, מועדוני הכדורגל עדיין נמצאים תחת חוסר וודאות, שכן גובה התקציב לעונה הנוכחית עדיין לא ברור, על אף שהקבוצות עברו בבקרה התקציבית, והתלות שלהן במימון ממשלתי קריטי.

שינוי הקריטריונים הוביל גם את מנהלי כדורסל הנשים להחליט שאין מנוס, ושאם לא יוחלט על תיקון קביעת הקריטריונים, גם ענף כדורסל הנשים יחדל פעילות. במכתב משותף של איגוד הכדורסל ומנהלת הליגה לשר הספורט, חילי טרופר, נכתב: "במקום שהמבחנים יגדילו את תקציבי ספורט הנשים ויסייעו לצמצם פערים היסטוריים בתפיסה המגדרית של הספורט בישראל כמצופה, המבחנים החדשים גורמים לקיצוץ חד של עשרות אחוזים בתקציבי האגודות - קיצוץ שייפגע בעיקר בתשתיות כדורסל הנשים ברוב שכבות הגיל".

כשאנחנו בפתחו של שבוע חדש, מועדוני ספורט הנשים דבקים בהחלטה שאם לא ייקבע שינוי באופן חלוקת התקציב, ההשבתה תחול לא רק על הקבוצות הבוגרות בליגות הבכירות, אלא גם במחלקות הנוער. מיכאל ראובן, יו''ר קבוצת הנשים של הפועל ב''ש בכדורגל, מסר: "צריך להבין שהרבה מאוד קבוצות אפילו לא גובות כסף מההורים בשביל לשלוח את הילדות שלהן לקבוצות כדורגל בשביל לעודד יותר נשים להגיע לענף, ואנחנו רואים צמיחה משנה לשנה, יותר ויותר ילדות ונערות מגיעות לכדורגל. בלי התקציב שהובטח לנו המועדונים פשוט מאוד לא יוכלו להתקיים".

בשני הקרוב צפויה להתקיים פגישה נוספת בין נציגי קבוצות הכדורגל, ומטעם בכירים בכדורסל נמסר שעדיין לא התקבלה תגובה מצד משרד הספורט, והציפייה היא לקיים פגישה בנושא יחד איתם עוד השבוע.