הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

וו שו: הכירו את הענף שחי ובועט גם בישראל

אומנויות הלחימה הסיניות הטביעו חותם גם בארץ: "אימון לגוף ולנפש"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  31.07.22 - 16:12

וו שו הוא אחד מענפי הספורט הפופולריים ביותר שלא שמעתם עליהם. הוא מונח מטרייה שמתייחס לכל אומנויות הלחימה הסיניות ולעתים אף מכונה קונג פו. התאחדות הוו שו בישראל חברה בהתאחדות אילת, ארגון הגג של ענפי הספורט שאינם אולימפיים.

הנבחרת הישראלית (שמתאמנת ברחובות) השתתפה במשחקי העולם ב-2022 שנערכו בברמינגהאם. אנסטסיה קירליוק ייצגה את ישראל, ותנסה לעשות זאת גם במשחקים הבאים שייערכו בצ'אנדו ב-2026.

אנסטסיה, שמאומנת ע"י אלכס פרנקל, עלתה לגמר וסיימה במקום החמישי בתחרות החרב והחנית. מדובר על תחרות המשלבת שימוש בנשקים סיניים מסורתיים. הופעתה היא הדגמת טכניקה בתרגילים המורכבים כקרב עם צל. נדרש ביצוע טכני עם תנועות חובה ותנועות בדרגות קושי בשילוב קפיצות ואקרובטיקה. במשלחת הישראלית למשחקי העולם 2022 נכח גם אריק קפלן, נשיא התאחדות אילת שתיפקד גם כראש המשלחת.

בזמן השתתפותה של אנסטסיה במשחקי העולם, יצא ניר קפלן לפגוש את טאו צ'ן, מנהלת מרכז תרבות סין בישראל, לשיחה על התפתחות הוו שו בישראל ועל החיבור התרבותי – ספורטיבי בין סין וישראל.

בתחילה, טאו צ'ן סיפקה הסבר קצר על הספורט: "וו שו זה ספורט מאוד פופולארי ברחבי העולם ויש המון כוכבי קונג – פו דוגמת ג'קי צאן , בורס לי וג'ט לי ואני שמחה לראות שהתחום מתפתח גם בישראל. מידי שנה אנחנו בקשר עם איגוד הוו שו בישראל בכדי לקיים את תחרות 'גביע השגריר' כאן בישראל".

"וו שו לא רק מחזק את הגוף ומשמש ככלי ההגנה נגד תוקפים, זהו אימון לגוף ולנפש והערכים הרוחניים של הוו שו מושכים יותר ויותר אנשים ללמוד את התחום. זה חלק חשוב בהתפתחות התרבותית של סין. התחום השופע ממספר דתות ואנשי פילוסופיה. למשל – תאואיזם מספק לוו-שו את האיזון שבין אדם לטבע, בודהזים מספק את טכניקות המדיטציה וכו'".

כשנשאלה טאו צ'ן בנוגע לתחרות וו שו רשמית בישראל ענתה: "יש לנו קשר להתאחדות הוו שו בישראל והם עתירי ניסיון בתחום. הם יוכלו לבחון זאת עם התאחדות הוו שו העולמית. אני אשמח לראות אליפות וו שו ברמה העולמית שמשוחקת בישראל".

ולסיום, קבלו כמה עובדות מעניינות על וו-שו:
1.מדובר על אחד מענפי הספורט המפורסמים בעולם. בין העוסקים בענף תוכלו למצוא אנשי דת כמו נזירי שאולין וגם מפורסמים דוגמת ג'ט לי , ג'קי צ'אן וכמובן ברוס לי.
2.ה- וו שו נוסד על בסיס אומנויות לחימה סיניות עתיקות. הלוחמים הסיניים שלא היו משופעים בנשק, יצרו אמנות לחימה ששימשה אותם כנגד אויביהם.
3.על מנת להשתתף במשחקי העולם צריך הספורטאי/ת לעסוק בתנועה אמנותית, צריך קורדינציה גבוהה, כוח רב ומהירות.
4.מהווה בסיס לכל אומנויות הלחימה של המזרח הרחוק.
5.מפורסם במיוחד בארצות אסיה, ארה"ב וקנדה.