הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

"רצו שנשחק בניגוד להנחיות משרד הבריאות"

פארסת העבירות בת''א, הקללות בין ר''ג לרמלה. סיכום הבלאגן בכדורסל הנשים

איתי קאשי
איתי קאשי  10.01.22 - 20:46
תחילת כתבה

ה-10 בינואר, 2022 ייזכר בתור אחד הערבים המטורללים שהיו בליגת העל לנשים בכדורסל, לבטח בעידן הקורונה. כל הסימנים הצביעו על כך שהערב (שני) צפוי להיות גדוש דרמות, אך מה שקרה במציאות, היה אף חריג וקיצוני יותר ממה שהיה ניתן לדמיין. מתוך ארבעת המשחקים שהיו אמורים להתקיים רק אחד יצא לפועל, אך גם המפגש בין אליצור ת''א לבנות הרצליה שיצא לדרך, הסתיים עוד ברבע הראשון לאחר שת''א הפסידה טכנית, לאחר ששחקניות הקבוצה ביצעו כמה שיותר עבירות בכדי לסיים את המשחק במיידי. סיפור המשחק בין ת''א להרצליה הוא רק קצה הקרחון, וקטע אחד מתוך שרשרת אירועים בלתי רגילים.

אז מה הוביל לכל הבלאגן שהתנהל היום? כפי שניתן לנחש - קורונה. במהלך סוף השבוע האחרון קבוצות רבות בליגה דיווחו על כך שלא מעט שחקניות אצלהן בקבוצות יצאו חיוביות לקורונה בבדיקות ביתיות, ועוד לא מעט הראו תסמינים מובהקים להידבקות בנגיף. מנהלת הליגה קבעה שדחיית משחק יכולה להתקיים רק אם שלושה שחקניות בסגל, או 2 זרות לכל הפחות יצאו חיוביות בבדיקת אנטיגן מבוקרת, או בדיקת pcr.

שעות ספורות לפני שהמשחקים היו אמורים להתקיים, וקבוצות רבות עדיין היו ללא אישורים סופיים. בחולון שתי שחקניות היו מאומתות, אך ההחלטה על קיום או ביטול המשחק נפלה רק בסמוך לפתיחה. הפועל פ''ת, שלא הייתה מיודעת למצב הגיעה לאולם בחולון, כשלהפתעה, היריבה לא הייתה כלל על הפרקט, מכיוון שכלל לא הגיעה למפגש. גם המשחק בין א.ס רמה''ש בוטל לאחר שהתברר שאלכסנדרה כהן וקלסי בון, שתי שחקניות אשדוד, יצאו חיוביות בבדיקה, והמשחק נדחה ממש בסמוך לתחילתו.

אם בחולון ורמה''ש הדברים עוד התנהלו על מי מנוחות, בשני המשחקים הנוספים, המצב התדרדר עד לכדי ביזיון ספורטיבי. אליצור ת''א דיווחה ביום שבת למנהלת הליגה ששתי השחקנוית הזרות שלה, טיאנה מולדרו וקיארה לזלי, החלו לפתח סימני מחלה, ואמש הלכו לבצע בדיקות pcr. מכיוון שחברותיהן לקבוצה נחשפו אליהן באימון שנערך בשבת (שנגמר מוקדם לאחר שהזרות דיווחו שלא חשו בטוב) אליצור פנתה למנהלת בבקשה לדחות את המשחק, על אף שהשחקניות עוד לא קיבלו תוצאות סופיות. גורם בכיר בהנהלת הקבוצה מסר: "אמרו לנו שלזלי ומולדרו צריכות ללכת לעשות בדיקות במד''א, שזה פשוט אבסורד. ללכת ולסכן עוד הרבה מאוד אנשים שיעמדו איתן בתור, כשהן יצאו חיוביות בבדיקה ביתית, וזה די ברור שהן חולות?".

אליצור ת''א בכל זאת הגיעה למשחק, אך מהר מאוד החליטה לפעול באופן עצמאי, כששחקניות הקבוצה ביצעו 24 עבירות בתוך 5 דקות: "השחקניות שלנו עשו עבירות כדי לסיים את המשחק לא כאות מחאה, אלא פשוט מאוד כי הן צריכות להיות בבידוד", מסר גורם בכיר בקבוצה, "ההחלטה לערוך משחק במצב כזה היא ממש בניגוד להנחיות משרד הבריאות, איפה נשמע דבר כזה? לקיים משחק כדורסל תוך כדי סיכון הבריאות של כולן?".

המשחק ש"התקיים" בין אליצור ת''א ובנות הרצליה וודאי תפס את מירב הכותרות, אך הכאוס נכח גם באולם זיסמן שברמת גן. אליצור רמלה הגיעה למשחק עם החשש לכמה שחקניות  חיוביות לקורונה, ולאחר דקות רבות של המתנה, המשחק לבסוף בוטל. מיד עם ההחלטה על דחיית המשחק החל ויכוח סוער בין אורה גלזר, מנכ''לית הקבוצה, לבין ניסים רון המנכ''ל של אליצור רמלה. בין השניים התפתח ויכוח מילולי, שכמעט והגיע לכדי עימות פיזי של ממש.

גלזר הייתה נסערת עם ההכרזה על סיום המשחק וטענה: "המנהלת הודיעה בישיבת זום שהתקיימה בצהריים שהם צריכים לעשות בדיקת אנטיגן מבוקרת, ולשלוח תוצאות, אך משום מה הם החליטו לדחות הכול ולפעול בניגוד להנחיות, כדי שהמשחק יגיע לפיצוץ. אני הודעתי להם שאני מוכנה שהם יעשו בדיקות כאן אצלנו באולם, עם הבדיקות שיש לנו, אבל הם סירבו בכל תוקף, כנראה שהם לא רצו להופיע למשחק וחיפשו תירוץ לא לעלות. עצם זה שהם הגיעו עם שחקניות מאומתות שאמורות להיות בבידוד זאת עבירה פלילית לכשעצמה. ההתנהלות שלהם הייתה בושה".

מן העבר השני, ניסים רון טען שקבוצתו פעלה ממש על פי ההנחיות המנהלת, והגיעה הערב לר''ג במטרה לשחק: "השחקניות שלחנו ביצעו בדיקות אנטיגן לפני המשחק, והיו לנו כמה שיצאו חיוביות, אבל בישיבה שנערכה ב-16:00 נאמר לנו שאי אפשר שזאת בדיקה לא מאושרת. בשעה 16:00 הזו היינו בדרך למשחק, הם בדיוק ציפו שנערוך בדיקת pcr שלוש שעות לפני משחק?"

רון המשיך וטען: "גם אם היינו צריכים לשחק עם זרה אחת פחות היינו מתייצבים למשחק. בר''ג כועסים כי הן רצו לקיים את המחזור ויהי מה, כי הם ידעו שזה יבוא לטובתן, והחיסורים אצלנו ייתנו להם יתרון. הבדיקות בוצעו ע"י מנכ"ל המנהלת ושופטי המשחק שסרבו להתחיל את המשחק עם שחקניות מאומתות, וכאשר התברר ש-4 שחקניות החליטו שלא לקיים את המשחק. ואורה פשוט מאוד חושבת קודם כל ניצחון, לא משנה באיזה מחיר".