"מאמין שאני יכול להגיע לרמות הגבוהות ביורוליג"

"יש דברים חיוביים שלמדתי בתקופה במכבי ת"א"; "השנה אני מצליח להביא את עצמי לידי ביטוי"; "מאמין שאנחנו יכולים להגיע לגמר". תגלית העונה, נמרוד לוי, פורח באשדוד. ראיון

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  12.02.18 - 15:30

תגיות: נמרוד לוי

תחילת כתבה

את תופעת מכבי אשדוד/באר טוביה קצת קשה להסביר. עם אחד התקציבים הנמוכים בליגה, ועם סגל נטול כוכבים גדולים, היא נמצאת בכושר יוצא דופן: שמונה ניצחונות רצופים בכל המסגרות. רק עוד שניים, והיא מביאה לעיר גביע. להצלחה של הצהובים יש לא מעט סיבות, אחת המרכזיות שבהן היא נמרוד לוי, שנכון לעכשיו, נראה כמו המועמד המוביל לתואר פריצת העונה.

לוי (22, 2.08) נמצא בכושר הטוב בקריירה וגם קיבל את הגושפנקא עם זימון לנבחרת ישראל, כשבששת ניצחונות הליגה האחרונים הוא קולע 13.9 נקודות למשחק, לצד 7 ריבאונדים.

"יש לנו עוד יותר מסיבוב וחצי, עדיין מוקדם לעשות סיכומים, אבל כן חשבתי והאמנתי שאני יכול להיות חלק משמעותי בקבוצה ושאנחנו יכולים להצליח", הוא אומר. "אני מאוד שמח מאיך שאנחנו משחקים ואיך שאני מצליח לבוא לידי ביטוי".

איך אתה מסביר את מה שקרה העונה באשדוד?
"זה קודם כל המאמן, אני מרגיש שבראד הוא משהו מיוחד. בסופו של דבר, גם השחקנים שהוא הביא הם חבר'ה טובים. בהתחלה זה לא הלך כמו שציפינו, הפסדנו יותר, אבל כבר אז הרגשתי שיש לנו קבוצה טובה ושיש לנו חיבור טוב. ברגע שזה התחבר, השחקנים, המאמן, הכל ביחד, מתחילים להבין שיש משהו טוב ומתחילים להיראות כמו קבוצה. זה כיף".

למה בראד גרינברג הוא משהו מיוחד בעיניך?
"אני מרגיש טוב איתו, מתחבר לסגנון שלו ולדרך שלו. אני נהנה לבוא לאימונים. הוא פונה אליך, כשחקן, למקום אחר, שהוא מעבר מעבר לטקטיקה ולכדורסל. בקטע המנטלי הוא מדבר לשחקנים אחרת, מבין את השחקנים אחרת, יודע איך לדבר עם אנשים, איך להגיע אליהם. הוא אומר לנו תמיד לשחק עם תשוקה, מתעכב איתנו על האהבה למשחק. זה שונה ממאמנים אחרים. שחקנים מרגישים טוב אצלו ומצליחים להוציא מעצמם".

במה בא לידי ביטוי החיבור הטוב בקבוצה?
"אחרי משחקים אנחנו נפגשים, עושים על האש מדי פעם, וגם לפעמים אחרי האימונים נפגשים כולם. ביום-יום אנחנו נהנים גם באימונים, כי כולם מרגישים טוב אחד עם השני".
 
זה שונה מקבוצות אחרות שהיית בהן?
"אני מרגיש שיש פה משהו מיוחד. כולם בתוך העניין ורוצים לעשות הכל כדי להצליח ולנצח. אין פה מישהו שהוא מעל הקבוצה. אנחנו ביחד, יחידה אחת. אפשר לראות את זה שבכל משחק יש שחקן אחר שמתבלט ונראה יותר טוב. כשאנחנו ככה ביחד, כל יום מישהו יכול להיות טוב".

יש לך קשר טוב עם סק הנרי
"אני מת עליו, הוא משהו מיוחד. הוא בן אדם שכיף להתאמן איתו ולהיות לידו. הוא מדהים, במיוחד בדקות החשובות, כשצריך סל, הוא מתעלה על עצמו בדיוק שצריך אותו. אני מרגיש שאני יותר טוב לידו. יש לי חיבור טוב איתו על המגרש וגם מבחוץ".

לוי, שגדל במודיעין, סומן כבר מגיל צעיר כאחד משחקני העתיד של הכדורסל הישראלי, אבל עד העונה, דברים לא הלכו לו חלק. את העונה הקודמת, הראשונה שלו בליגת העל, הוא פתח בראשון לציון, אבל לא קיבל מספיק הזדמנויות ובחר ללכת דווקא למכבי תל אביב המבורדקת. בקיץ, היו לו מספר הצעות, אם כי לאף קבוצה הוא לא היה מגיע כ"ישראלי בכיר" – סיטואציה שבוודאי תשתנה החל מהקיץ הבא.

למה בחרת באשדוד?
"קודם כל בגלל בראד ודני גוט, שדיברתי איתם לפני. היתה לי הרגשה טובה. בסופו של דבר, חיפשתי את המקום הכי טוב להתקדם וזה היה נראה לי המקום שטוב בשבילי".

מה לא עבד בראשון לציון?
"חיפשתי מקום להתקדם בו, מקום יציב ושקט. זה התחיל שם טוב, במשחקים הראשונים זה היה מצוין, אבל אחר כך היו שם שינויים בקבוצה שהשפיעו עליי והחלטתי לעזוב".

אז למה הלכת דווקא למכבי תל אביב? זה לא בדיוק המקום האופטימלי להתפתח בו
"היה נראה לי שאני אוכל לקבל שם הזדמנות, שאוכל להשתלב טוב ולעזור לקבוצה. הם היו בתקופה לא כל כך טובה. בדיעבד, יש דברים טובים שלמדתי מהתקופה הזאת. כמו להיכנס במשחק חוץ בברצלונה ולקלוע שתי שלשות, זה היה מיוחד. כמובן שזה לא היה לגמרי כמו שרציתי, אבל יש דברים חיוביים שאני בכל זאת לוקח משם".

הרגשת כחלק מהמערכת?
"רציתי להשתלב יותר, חשבתי שאני יכול. אני מכיר שם את האנשים, הייתי בנוער במכבי תל אביב. הרגשתי שם כחלק מהמערכת, אבל אני לא יכול להגיד שמבחנה אישית הייתי הכי מרוצה. עזבתי כי רציתי להתקדם, שלם עם ההחלטה לעזוב".

גם בפתיחת העונה הנוכחית, לוי היה כאמור שחקן משלים. עד למחזור העשירי, הוא קלע רק פעמיים בספרות כפולות והקבוצה עצמה על מאזן שלישי של 7:3. דווקא אז הגיעה נקודת המפנה, הדי-מפתיעה בעונה של לוי ושל אשדוד: דייויד לורי, השחקן המרכזי ומלך הסלים של הקבוצה, נפצע. אלא שמעז יצא מתוק – לוי נכנס היטב לוואקום שהותיר האמריקאי הדומיננטי, והחל מאותו רגע, התחיל המבול.

"דייויד הוא שחקן מצוין שנתן לנו המון, אני מקווה שהוא יחלים מהר ויחזור אלינו מהר, אבל ברגע שהוא נפצע התפנה מקום של שחקן משמעותי וכל אחד היה צריך למלא את החסרון שלו ולקחת יותר עצמו", לוי מסביר את השינוי. "לקח לנו קצת זמן להיכנס לקצב, וזה קרה בדיוק כשהתחלנו להרגיש יותר מחוברים. כל אחד נתן מעצמו יותר ולמרות שדייויד לא איתנו הצלחנו להתעלות".

האמנת שהזימון לנבחרת יגיע עכשיו?
"לא חשבתי על זה, אבל ברור שזה משהו שכל אחד רוצה - להיות בנבחרת. אני שמח שקיבלתי את הזימון. אני כן מאמין בעצמי, ראיתי את עצמי שאני יכול להגיע לרמות הגבוהות ואני מאושר שהשנה אני מצליח להביא את עצמי לידי ביטוי".

עד לאן אתה רוצה להגיע?
"לרמות הגבוהות באירופה, זו השאיפה. אני מאמין בעצמי שאני יכול להגיע לרמות הכי גבוהות. אני רוצה להגיע לשם, לרמות הגבוהות של היורוליג, להיות שם שחקן משמעותי. אני מרגיש שאני מסוגל".

מה אתה צריך לשפר במשחק שלך?
"יש לי הרבה ללמוד. אני עובד הרבה מהבחינה האישית, גם בקיץ. בקטע של הגנה ואגרסיביות השתפרתי מאוד העונה. הגנה זה משהו מאוד חשוב לי, במיוחד הריבאונד. אני תמיד רוצה להוסיף עוד דברים למשחק שלי. בקיץ עבדתי עם דייויד ת'ורפ, המאמן של גל מקל ועומרי כספי, וגם תוך כדי העונה אני בקשר איתו. הוא נותן לי טיפים במהלך השבוע, הוא רואה את המשחקים ונותן לי עצות על מה לעבוד ועל מה לשים את הדגש. זה עוזר לי מאוד".

למרות שהיא בכושר נפלא, מכבי אשדוד תמיד תהיה אנדרדוג מול מכבי תל אביב, בטח ובטח בהיכל. ככה זה, כשאתה קבוצה מעולם לא זכתה באף תואר.

מה צריך לעשות מול מכבי ת"א בחצי הגמר?
"זה יהיה משחק קשה, אנחנו צריכים לשחק כמו שאנחנו משחקים בתקופה האחרונה, כמו שבראד אומר כל הזמן. לשחק אגרסיבי. בראד דיבר איתנו על לשתף את הכדור כל הזמן בהתקפה, זה הכוח שלנו מתחילת העונה. אם נעשה את זה טוב, נוכל לנצח".

אתה לא מפחד שאתם בכושר יותר מדי טוב?
"אנחנו חושבים על המשחק עצמו בלבד. לא מסתכלים על הרצף שלנו עכשיו. מכבי קבוצה חזקה ואנחנו צריכים להיות מרוכזים בכל מהלך".

חשוב לך לנצח את מכבי באופן אישי?
"לא בהכרח. אני פשוט רוצה לנצח את המשחק הזה ולהגיע גמר, פחות חשוב מי היריבה. אני אלחם ואתן כל מה שאני יכול".