פעם בעשור: ההפסדים הקודמים של מכבי בגמר

התבוסה מול הפועל והסל של גורדון. זכרונות מרגעים נדירים

מערכת אתר ערוץ הספורט  15.02.18 - 22:50

תגיות: גביע המדינה

תחילת כתבה

גביע המדינה ומכבי ת"א הפכו למילים משותפות לאורך השנים. אחרי 8 שנים רצופות בהן זכו הצהובים להניף את התואר, הגיעה הערב (חמישי) הפועל חולון ושברה את הרצף בדרך לגביע שני בהיסטוריה של המועדון. כיוון שההפסד של מכבי כל כך נדיר, אספנו את 5 הפעמים היחידות בהן הפסידה הקבוצה את הגביע במעמד הגמר.

 • צפו: הפועל חולון זכתה בגביע המדינה
 • רייס: "מודה לאלוהים". שמיר: "עוד יום בעבודה"
 • הצביעו: האם רייס הוא הזר הטוב בישראל?
 • פעם בעשור: ההפסדים הקודמים של מכבי בגמר
 • יותר גדול מפטרוביץ': הרשת משתגעת מרייס
 • טיוס: "צריך להרחיק את השופטים האלה מהליגה"
 • 1961/1962 - הזוכה: הפועל ת"א. תוצאה: 48:50.
  זו הייתה הפעם הראשונה שהצהובים הפסידו את גביע המדינה מאז קום המדינה (5 תחרויות נערכו בשנים שלפני) וזה קרה בתום דרמה ענקית וסל ניצחון גדול. עשר שניות לסיום, כשלוח התוצאות הראה 48:48, רץ חיים חזן קדימה והעביר את הכדור לארז לוסטיג. האחרון התרומם וקלע את סל הניצחון אל מול 3,000 צופים בחולון שחגגו גביע אדום ראשון ויותר חשוב, ניצחון על מכבי ת"א במעמד מחייב.

  1968/1969 -  הזוכה: הפועל ת"א. תוצאה: 70:88
  אחרי מחצית ראשונה צמודה, שבה הובילו הצהובים 30:33 בלבד, הגיעה התפוצצות בחצי השני עם 58 נקודות לעומת 37. העיתון "דבר" בחר לפתוח את הטקסט בצורה ציורית וכתב: "שמפניה נמזגה אמש כמים לתוך גביע המדינה בכדורסל בתום טקס קצר באיצטדיון בלומפילד". בעיתון הוסיפו ש"עוד לפני שנשמעה שריקת הסיום למשחק מתוח זה, שרו והריעו אוהדי הפועל ת"א 'הגביע הוא שלנו'". גיבור המשחק היה דוד קמינסקי שעשה "ככל העולה על רוחו" ובינגוד לפעם הקודמת, הפעם מתח לא היה במשחק.

  1995/1996 - הזוכה: הפועל ירושלים. תוצאה: 65:67
  אחד מהגמרים הזכורים ביותר. מצד אחד לאוהדי ירושלים שחגגו בסיום דרמטי ומשוגע, ומצד שני אוהדי מכבי ת"א שלא שוכחים את סל הניצחון על הראש שלהם. הרגע המעניין במשחק הגיע בהתקפה האחרונה, אז לקח עדי גורדון את הכדור והצליח לעבור את בראד ליף, דורון ג'מצ'י ולקלוע מעל טום צ'יימברס את סל הניצחון שנתן לאדומים גביע ראשון בהיסטוריית המועדון תחת המאמן פיני גרשון.

  1996/1997 - הזוכה: הפועל ירושלים. תוצאה: 82:89
  גדי קידר החליף את פיני גרשון, אבל גם הפעם הצליחו האדומים להגיע עד לגמר הגביע. עדי גורדון, שהיה חתום על הגביע בשנה שלפני, לקח על עצמו הפעם את כל המשחק והיה בלתי ניתן לעצירה. הרכז הירושלמי סיים את המשחק עם 32 נקודות בדרך לניצחון אדיר והנפה שניה ברציפות, משהו שאף קבוצה מלבד י-ם ומכבי לא הצליחו לעשות.

  2007/2008 - הזוכה: הפועל ירושלים. תוצאה: 89:93
  שוב האדומים מהבירה לקחו למכבי ת"א את הגביע בגמר, והפעם זה כלל מהפך גדול מפיגור 22 נקודות בהיכל. אחרי פתיחה לא טובה, הפועל ירושלים התעוררה והצליחה לאט לאט לנגוס בהפרש. הצהובים איבדו את המשחק ברבע האחרון ובסיום ארז מרקוביץ' זכה להניף גביע אדום נוסף.