מוקדמות אליפות העולם 2023
קבוצה מש’ נצ’ הפסד יחס נק’
1 גרמניה 4 3 1 285:293 7
2 ישראל 4 2 2 285:295 6
3 אסטוניה 4 2 2 286:281 6
4 פולין 4 1 3 284:271 5
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

אירוח אליפות אירופה בסכנה: משרד הספורט לא חותם

חשיפה: באיגוד הכדורסל מעוניינים להביא לארץ את הטורניר בקיץ הבא, אבל חותמת המדינה חסרה והדד-ליין הוא ביום ראשון. משרד הספורט בתגובה חריפה: "נראה כי האיגוד התנהל באופן שלומיאלי ומנסה להתנער מהמחדלים שלו"

רועי גלדסטון  14.08.14 - 23:00

אחרי שפיב"א קבעה בתחילת חודש יולי שאליפות אירופה לא תיערך באוקראינה בקיץ הבא ותחת זאת תחולק בין מספר מדינות, באיגוד הכדורסל החליטו להתמודד על אירוח משחקי הבית שבו תשחק הנבחרת (אם תעלה). מה-10 ביולי באיגוד החלו בהכנות. מדובר בעצם בספר שלם של כללים, שבהם המדינה שרוצה לארח צריכה לעמוד.

האיגוד החל לעבוד והחתים את עיריית ת"א ועיריית ירושלים כמארחות, את הנהלת היכל נוקיה ואת בתי המלון בתל אביב. בנוסף, האיגוד שילם 10 אלף יורו עבור הרישום והתחייב להפקיד 150 אלף יורו במידה וישראל אכן תקבל את האירוח, הכין פרזנטציה והוזמן להציג בפני מועצת המנהלים של פיב"א את התוכניות לאירוח ב-8 לספטמבר במדריד.

כל מה שחסר כדי להשלים את ההרשמה, על פי איגוד הכדורסל, הם שני טפסים עם חותמת המדינה. אחד מהם עוסק בזכויות השידור ואי הפצת כרטיסים מזויפים, והשני עוסק באבטחת האנשים שיבואו לשחק בארץ והצופים. הטפסים הנ"ל אמור לכלול את חותמת מדינת ישראל, והאיגוד פנה למשרד הספורט על מנת שיטפל בנושא. מדובר בטפסים סטנדרטיים באירוח של כל טורניר או משחק. על פי גורמים באיגוד, ב-20 ביולי הועברו הטפסים למשרד הספורט, אך עד היום לא הושגו החתימות המיוחלות, כאשר הצדדים היו בקשר יומיומי, ומנהל הספורט ציין כי הנושא בטיפול.

באיגוד הכדורסל מציינים שאתמול יו"ר מנהל הספורט, הד"ר אורי שפר, השיב כי הטיפול בנושא יקח חודשיים. עם זאת, הדד-ליין לסיום ההרשמה הוא ה-15.8, כלומר מחר, או לכל המאוחר תחילת השבוע הבא. באיגוד מבינים שבעצם, כל רעיון אירוח היורובאסקט יורד לטימיון בעקבות תשובה זו של שפר. במשרד הספורט, בראשה עומדת השרה לימור לבנת, הבטיחו לאנשי האיגוד שהעניין יסתדר והטפסים ייחתמו בהקדם, מה שכאמור לא קורה בפועל.

תגובת משרד הספורט היא כדלקמן: "משרד הספורט מסייע בשנים האחרונות לאיגודי הספורט באופן חסר תקדים הן תקציבית והן מנהלית בקיומן של אליפויות אירופה וטורנירים בינלאומיים נחשבים בישראל. כך לדוגמה רק בשנתיים האחרונות: אליפות אירופה בהרמת משקולות, אליפות אירופה בכדורגל לנבחרות מתחת לגיל 21, אליפות אירופה במים פתוחים בשחייה, אליפות אירופה בסייף, גביע הפדרציה בטניס ועוד".

"למרבה הצער, בשונה מהתנהלותם של איגודים אחרים, נראה כי על פניו איגוד הכדורסל התנהל במקרה באופן שלומיאלי ובלתי אחראי. האיגוד, מסיבותיו לא נערך בפרק הזמן המקובל והסביר להגשת המועמדות לאירוח אליפות מסוג זה ולא התחשב בלוחות הזמנים הקצרים שעומדים לרשותו (בשונה מאיגודים אחרים המבקשים את סיוע מנהל הספורט מספר חודשים מראש, איגוד הכדורסל פנה לראשונה בנושא לפני כשלושה שבועות בלבד!). האיגוד אף לא טרח להציג עד לרגע זה בפני המשרד תכנית כלשהיא לאירוח התחרות ואף לא תכנית תקציבית שתפרט את מקורות המימון גם בנושאי ביטחון לעניין זה. יצויין כי רק לפני ימים אחדים נעשתה לראשונה פנייה טלפונית של האיגוד למנהל הספורט, בה התעניינו אם הטיפול בבקשה מתקדם. באותה שיחה הבהיר משרד הספורט כי לוחות הזמנים הם קצרים מאד בין השאר נוכח העובדה שההליך כרוך בקבלת אישורים ביטחוניים ואישורים של משרדי הממשלה אולם נעשים כל המאמצים כדי להשלימם במועד".

"קשה אם כך להשתחרר מהתחושה שאיגוד הכדורסל מנסה להתנער ממחדליו באמצעות הטחת הכפשות במשרד הספורט. למרות כל זאת משרד הספורט ממשיך בימים אלה לעשות מאמץ עילאי על מנת להשלים ההליך מול גורמי הביטחון ומשרדי הממשלה הרלבנטיים. כך שניתן יהיה להגיש את המועמדות לאירוח האליפות".

תגובת האיגוד לתגובת מנהל הספורט: "אין לנו שום מאבק מול משרד הספורט ואנחנו לא רוצים להתעסק במי צודק או לא צודק. מה שחשוב בסופו של יום זה להביא לישראל את אליפות אירופה בקיץ הבא, ולשם כך נקווה שנקבל טפסים חתומים עד מחר, או לכל המאוחר עד יום ראשון הקרוב".