בגיל 86: אריה דוידסקו הלך לעולמו

זכה עם מכבי בגביע אירופה. ההלוויה: מחר ב-12:00 בפ"ת

רועי כהן ועמרי מנהיים  12.01.18 - 11:40
תחילת כתבה

בווידאו: הריאיון האחרון של דוידסקו מתוך "בוקר ספורט"

אבל בספורט הישראלי. מאמן העבר האגדי ומי שהיה עוזרו של רלף קליין בזכייה הראשונה של מכבי ת"א בגביע אירופה, אריה דוידסקו, הלך הבוקר (שישי) לעולמו בגיל 86. ההלוויה תיערך מחר ב-12 בצהריים בית עלמין סגולה בפתח תקווה.

דוידסקו עלה לישראל בשנת 1962 ועבד במגוון קבוצות במהלך 23 שנות הקריירה שלו, במהלכן זכה בגביע אירופה לאלופות, 4 אליפויות ו-4 גביעים כעוזרו של רלף קליין במכבי תל אביב בשנים 1976-1980. בנוסף, אימן דוידסקו בהפועל חיפה, הפועל חולון, מכבי חיפה, הפועל ירושלים ובית"ר תל אביב, תחנתו האחרונה ב-1985. כמו כן, עבד עם קליין בנבחרת העתודה ובנבחרת הנוער, אותה גם אימן כמאמן ראשי. הוא שימש שנים רבות כרכז קורסי המאמנים והמדריכים בבית הספר למאמנים במכון וינגייט.

״אבא שלי, בתור מחנך שגידל אנשים והפך את מדינת ישראל לאימפריית כדורסל״, אמר בנו הבכור, אופיר דוידסקו. ״הוא אדם שכל חייו היו תרומה לאנשים צעירים ולספורט ישראל". דוידסקו הוסיף: ״הוא אדם שהמורשת שלו תמיד היתה לעבוד קשה, להיות מקצוען וצנוע ולשים את המטרה של הקבוצה והמדינה לפני המטרה האישית. הוא היה הלב והנשמה הפועמת שיצרה את המוטיבציה ואת הכח לנצח הרבה משברים".

גדול שחקני מכבי ת"א, מיקי ברקוביץ', ששיחק תחת דוידסקו בנבחרות הנוער וכמובן בצהובים, ספד לו: "אריה דווידסקו היה אחד המאמנים הגדולים בכדורסל הישראלי. קשה לי מאוד לדבר עליו בלשון עבר, אני ממש על סף דמעות, זו בשורה מרה. היו לי שלושה מאמנים גדולים שעיצבו אותי ועזרו לי להגשים את החלומות שלי – יהושע רוזין, רלף קליין ואריה דוידסקו. רק לפני שבועיים שוחחנו, דיברנו על מה שהוא תרם לי באופן אישי. הרבה בזכות אריה אני הגעתי לאן שהגעתי. הוא השאיר אחריו מורשת של כדורסלנים שהיו אבן היסוד לכדורסל הישראלי. המורשת שלו היא אדירה, הוא קידם אינספור שחקנים, אהב מאוד לעבוד עם ילדים ונוער. הוא הביא שיטות אימון שלא היו בעבר בישראל, שהיו קיימות רק בקולג'ים".

ברקוביץ' מספר עוד: אני קראתי לו "לונצ'ו", ככה תמיד התחלנו כך את השיחה, ומדברים בינינו ברומנית הוא היה קורא לי 'הרומני'. אני זוכר שבנבחרת הנוער הוא היה מודד את הגובה שלנו באמצעות הבלטות של הרצפה, פשוט היה משכיב אותנו וסופר בלטות. אז גם לא היו חדרי כושר ומשקולות, ובאחד ממחנות האימונים בשפיים הוא העמיס עלינו שקי חול של 5 קילו והכריח אותנו לרוץ איתם. זו היתה החדשנות שהוא הביא. ליבי עם המשפחה, אני קורא לכל בני המורשת של אריה להגיע לכבד אותו בדרכו האחרונה".

טל ברודי, ששיחק גם הוא תחת קליין ודוידסקו, אמר: "אריה, בתרומתו הרחבה זכה לכבוד של כל שחקניו, הוא היה מאמן כדורסל נהדר עם אישיות שידעה לחבר את הקבוצה במישור הרגשי. הוא היה חלק לא קטן מהשרשרת של מכבי שריגשה את המדינה, לעולם לא נשכח את זה".

מוטי ארואסטי, ששיחק תחת דוידסקו בנבחרת הנוער ובמכבי, אמר: "אני התחלתי עם אריה כבר בגיל 16, הוא לא היה עוזר מאמן רגיל, היה אב רוחני שמדבר בגובה העיניים, חצי פסיכולוג. היה לו מעמד מאוד חזק בנבחרת ובמכבי, היה לו קשר מאוד מיוחד עם השחקנים והוא היה אדם מאוד מיוחד. אהבנו אותו כולם".

גם אריה מליניאק שיחק תחת "לונצ'ו" בנבחרת הנוער: "זכיתי, אני הפכתי למאמן הרבה בזכות רלף ואריה, הם השלימו אחד את השני בצורה מושלמת. רלף הביא את הכדורסל האמריקאי ואריה הביא את השיטה המזרח אירופאית, עם אימונים  שמשלבים חדר כושר, זה דברים שלא היו לפני כן. שניהם הקפיצו את הכדורסל הישראלי בבת אחת, הם הביאו את בשורת החדשנות והכניסו שיטות שרלוונטיות גם היום. אריה השפיע על החיים של כל מי שעבד איתו".

"אריה היה מהגורמים המקצועיים המובילים בענף הכדורסל בישראל", כתבה מכבי ת"א, בה הגיע דוידסקו לשיא הקריירה המקצועית שלו, "המועדון מרכין ראש על לכתו ומשתתף בצער משפחתו ומכריו, יהי זכרו ברוך".

צפו בדוידסקו מאמן את מיקי ברקוביץ'. מתוך האתר הרשמי של מכבי ת"א >>