צפו בעתודה נוחתת. זוסמן: "לא מעכל את זה"

תעשו כבוד: אלופת אירופה עד גיל 20 נחתה בישראל עם הגביע וזכתה לקבלת פנים חגיגית. בית הלחמי: "הקרדיט לשחקנים, העבודה הכי קלה שהייתה לי". השרה רגב: יש עתיד לכדורסל הישראלי

עמרי מנהיים (צילום: אלן שיבר)  23.07.18 - 17:32
תחילת כתבה

לאחר ההישג ההיסטורי בגרמניה, נבחרת העתודה של ישראל נחתה הערב (שני) בנמל התעופה בן גוריון וזכתה לקבלת פנים חגיגית. בדומה לנבחרת צרפת בכדורגל, מכבי האש על המסלול השפריצו עם זרנוקי מים לכיוון המטוס, ממנו ירדו השחקנים של אריאל בית הלחמי. הבחורים הצעירים זכו לפרחים והשוויצו בגביע המכובד בו זכו אמש אחרי הניצחון הגדול על קרואטיה בגמר.  

שרת התרבות והספורט מירי רגב אמרה: "הם עשו היסטוריה והוכיחו שיש לנו עתיד לכדורסל הישראלי. אנחנו יכולים לנצח עם ישראלים כחול-לבן. הדבר היחידי שצריך לעשות הוא לתת להם יותר זמן על הפרקט, פחות מתאזרחים, פחות זרים ויותר כחול-לבן. אם נעשה את זה נגיע להישגים גדולים באירופה ובעולם כולו".   

בהמשך, הנבחרת ערכה מסיבת עיתונאים מיוחדת בשדה התעופה לכבוד הזכייה ההיסטורית באליפות.

אריאל בית הלחמי אמר: "אני רוצה להודות לכולם על ההזדמנות שניתנה לי לאמן את הנבחרת הזאת. כל הכבוד לשחקנים, אלוהים בירך אותי בשחקנים המדהימים האלה. הנבחרת סחטה מחמאות מכל מי שהיה באליפות. הנבחרת לימדה שכשרוצים הכל אפשרי ומי שהיה שם יודע שלא היינו הנבחרת הכי מוכשרת, אבל רצינו את זה יותר מכולם. אני נרגש מאוד מכל החוויה, ורוצה להגיד תודה על הכל".

"העבודה שלי הייתה הכי קלה שיש. החבר'ה האלה חזקים מנטלית ומרוכזים בראש, כל הקרדיט מגיע להם. אנחנו היינו בצד, הם עשו את זה לבד", הוסיף המאמן.

יו"ר האיגוד עמירם הלוי הוסיף: "זו הייתה חוויה בלתי רגילה. רבים מאוהבי הכדורסל בארץ גאים במה שהצלחתם להגיע אליו. בתקופה רגישה זו שמעמד השחקן הישראלי יש כאלה ששמים ספק אם יש כזה דבר, אתם התשובה. אני מקווה שכולנו נדע למנף את העניין הזה ולהחזיר את הכדורסל הישראלי לישראלים".

הקפטן גיל בני סיכם: "אני עדיין לא מעכל. רוצה להגיד תודה לכל השחקנים שהם כמו אחים בשבילי, ולכל הצוות. אני אוהב אתכם".

צפו ברגע הנחיתה >>

גם מייקל בריסקר התייחס לזכייה: "מדהים. חבורה של 12 גברים. אנחנו משפחה קודם כל ועשינו היסטוריה. זה דבר שלא מעכלים עדיין. עוד שבוע נעכל ונבין שהבאנו מדליית זהב ונכנסו להיסטוריה. יש כדורסל ישראלי ואני חושב שעכשיו ישימו יותר לב אלינו".

דני אבדיה אמר: "אני בסה"כ דני ואני משחק את המשחק שלי, אם ילדים אוהבים את זה אז מברוק ואני עושה עבודה טובה. אני באמת מעריך את זה שאוהבים את המשחק שלי.

מה מיוחד בנבחרת?
"הלב, הנחישות והרעב. לבוא לכל משחק ולתת כל מה שיש לנו. מהצוות אימון והפיזיוטרפיסטים שעשו עבודה מדהימה, אני לא יכול להגיד לכם כמה. לא הייתם איתנו בחדר ההלבשה אבל הם עשו עבודה מדהימה. הטירוף שבאנו לכל משחק כדי לפרק וידענו שאין אף אחד שיכול לעצור אותנו בדרך.

האליפות תרמה לקריירה שלך?
"בטח, אבל אני נשאר על הקרקע. זה נותן לי יותר מוטיבציה לבוא ולעבוד יותר קשה, וזה זיכרון שצרוב לי.

בעוד כמה שנים תהיה ב-NBA?
"כמה שיותר מהר אני מקווה".

יובל זוסמן הוסיף: "קשה לי לעכל עד הסוף את ההישג. אני חושב שגם שבוע מהיום לא נוכל לעכל את זה עד הסוף, עשינו משהו גדול ואנחנו שמחים שעשינו את זה".

האמנתם לפני חודש שזה מה שיקרה?
"אנחנו תמיד מאמינים. לא רצינו להצהיר את זה באופן רשמי, אבל תמיד האמנו וידענו שאנחנו מלוכדים ומאוחדים, אנחנו מכירים אחד את השני כבר הרבה מאוד זמן. ידענו שאנחנו שווים משהו מיוחד".

מה היה הקסם?
"בעיקר הלחימה וחוסר האגו. ראיתם אותנו בהגנה קופצים ונלחמים על כל כדור, ולא מוותרים על אף כדור או ריבאונד הגנה. בהתקפה ראיתם אותנו משחקים כמה שיותר ביחד ובלי אגו. שיחקנו בתור קבוצה".

אתה מאמין שניראה גם אותך ואת שאר הנבחרת משתלבת בקבוצות המובילות בכדורסל הישראלי?
"אני מקווה שכן, יש פה המון שחקנים שיכולים להגיע לליגה הראשונה ויש כאלו שישחקו כבר בשנה הבאה. אני חושב שיש לנו פה שחקנים באמת מעולים ואני חושב שהם צריכים לקבל צ'אנס, והם שווים את הצ'אנס כמו שראיתם, אני מאמין".

עוד קודם, העיר קמינץ נחשבת למקום מנומנם למדי, אבל בלילה שאחרי הזכייה ההיסטורית של נבחרת העתודה של ישראל באליפות אירופה, אף אחד לא הלך לישון, במשלחת הישראלית לפחות. השחקנים חגגו בעיקר בלייבים ובסטוריז באינסטגרם אל תוך הלילה, בעוד הצוות המקצועי הסתפק בהרמת כוסית בלובי המלון.

"אנחנו פאקינג אלופי אירופה, וזה פאקינג לייב" פתח דני אבדיה את הסשן הלילי שלו באינסטגרם. "כולם פה באוטובוס, תגידו לצופים שלי מי אלופי אירופה?". בהמשך חגג אבדיה, בן 17 להזכירכם, עם סיגר ענקי תוך כדי שירת "ישראל עולה". את הסיגר הוא לא באמת הכניס לפה, אל דאגה. אגב, כשנאמר לו שאסור לו לשתות בשל גילו הכריז: "הכל מותר כשאתה אלוף אירופה".

הבוקר התראיין אבדיה לגלי צה"ל יחד עם אביו זופי ואמר: "רק מי שהיה כאן ומי שמלווה את הענף שלנו כל הזמן הזה, יודע כמה ההישג הזה גדול ואיזה דבר ענק עשינו". זופי הוסיף: "עד היום דני היה הבן של, היום אני אבא של".

גיל בני הצטלם עם הגביע וצוות הטיסה והטייס אף בירך את השחקנים על הזכייה ההיסטורית במערכת הכריזה לפני ההמראה.