"מחלקים כסף למקומות לא נכונים, בדיחה עצובה"

גרשון נגד התקציב למנהלת, שהגיבה: "אף שקל לא נשאר אצלנו". משרד הספורט: "מתפלאים מהחלטת האיגוד לפתוח בקמפיין נגד השחקן הישראלי"

מערכת אתר ערוץ הספורט  17.06.19 - 13:22

תגיות: ליגת ווינר

תחילת כתבה

אליפות אירופה עד גיל 20 תיפתח בתל אביב ב-13 ביולי, ונבחרת העתודה של אריאל בית הלחמי תיאבק כדי לשמור על התואר. במסיבת העיתונאים לקראת הטורניר, המנהל המקצועי של נבחרות ישראל, פיני גרשון, תקף את ההחלטה של משרד הספורט להעניק תקציבים למנהלת הליגה.

“אני לא בטוח שהשרה יודעת על זה", אמר גרשון. "ואני מקווה מאוד בשבילה שלא, כי זו בדיחה עצובה. מישהו החליט לחלק כסף למקומות לא נכונים על דעת עצמו. אם אנשים רוצים לתת חמישה מיליון שקל למנהלת, שיתנו. המנהלת הורידה את מספר הישראלים ומקבלת חמישה מיליון שקלים כדי להחליף 70 זרים.

"באיגוד אנחנו עובדים קשה כדי לפתח את השחקן הישראלי", המשיך. "משקיעים במאמנים ואנשים מקצוע, טסים לאירופה ומממנים אפילו אנשי ביטחון. בליגת העל יש היום מקרים של שני מתאזרחים בקבוצה והישראלים יודעים לליגה הלאומית, ורוצים לתת להם 5 מיליון ש"ח כדי לפתח מתאזרחים שאחרי שנה הולכים לצסק"א. אנחנו, שעובדים קשה ומוציאים הון, לא מקבלים כסף. והם כן?  מי המנהל המקצועי במנהלת? כמה מאמנים יש במנהלת? עושים שם ריקודים במחצית והכל בסדר, אבל זה כמו לתת חמישה מיליון שקל לכולל שאין בו תלמידים".

ממנהלת הליגה נמסר בתגובה: "אנו מברכים את משרד הספורט והשרה על התמיכה בכדורסל הישראלי. כ- 40 אחוז מסך השחקנים הפעילים באיגוד משחקים במחלקות הנוער של קבוצות ליגת העל ומהווים את השורשים והלב של הכדורסל הישראלי ולכן, אנחנו לא מבינים מדוע האיגוד מתנגד למתן כסף לקבוצות שיעזור להן להגדיל, לפתח ולשפר את מחלקות הנוער שלהן.

"הכסף המדובר יעבור במלואו אל הקבוצות, מבלי להשאיר ולו שקל אחד במנהלת וזאת לצורך שיפור וטיפוח השחקנים הישראלים, כך שהיינו מצפים מהאיגוד לתמוך במהלך זה ולמצוא דרך משותפת לעזור לקבוצות ולשחקן הישראלי. רק נציין שהרוב המוחלט של הנבחרת הבוגרת וכ- 70 אחוז משחקני שתי נבחרות העתודה האחרונות גדלו במחלקות הנוער של קבוצות ליגת העל. בארבע השנים האחרונות (מאז 2015) זומנו לסגל הרחב של הנבחרת הבוגרת 8 מתאזרחים, 7 מהם עדיין משחקים בליגת העל".

ממשרד התרבות והספורט נמסר בתגובה: "צר לנו על דבריו המוטעים והמטעים של פיני גרשון, שכנראה כלל לא קרא את מבחן התמיכה או שבחר להתעלם מתכנו ומהבשורות שבצידו, רק בגלל שהדבר לא מנוהל באמצעות מעסיקו, איגוד הכדורסל. חלוקת התמיכה לקבוצות תיעשה אך ורק אם הקבוצות תעמודנה בתנאי סף של מינימום דקות לשחקן הישראלי בוגר מחלקות נוער וכן הן תידרשנה לבנות יחידות אימון מקצועיות למחלקות הנוער שלהן. קבוצות שלא תעמודנה ברף הזה לא תהיינה זכאיות לתמיכה. לכן אנו מתפלאים על ההחלטה של איגוד הכדורסל לפתוח בקמפיין נגד השחקן הישראלי אך ורק בגלל שהוא מתנהל דרך מנהלת הכדורסל, אשר קיבלה את המנדט מאיגוד הכדורסל לנהל את הליגה".

"מבחן התמיכה הוא חלק מהמלצות "דו"ח שרעבי" בעקבות הוועדה שהוקמה על ידי שרת התרבות והספורט, חה"כ מירי רגב, בה היו נוכחים גם נציגי האיגוד. מצופה היה מאיגוד הכדורסל  לברך על מבחן התמיכה, בדיוק כפי שעשתה ההתאחדות לכדורגל, וזאת מתוך ראיית מטרת-העל שהיא פיתוח וקידום השחקנים בוגרי מחלקות הנוער, מטרה שתתרום גם להצלחת נבחרת העתודה והנבחרות הלאומיות שבאחריות האיגוד".