צפו: נבחרת הנוער העפילה לגמר ולדרג א'

דוברת הוביל את הכחולים לבנים ל-68:78 מול צ. מקדוניה

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  03.08.19 - 23:27

תגיות: נבחרת הנוער

תחילת כתבה

צפו: תקציר הניצחון של נבחרת הנוער

לאחר שלוש שנים, נבחרת ישראל העפילה לגמר אליפות אירופה לנוער דרג ב' ועלתה לדרג א'. לאחר שניצחה הערב (שבת) את נבחרת מקדוניה 68:78, נבחרת הנוער נשארה היחידה שטרם הפסידה בטורניר והבטיחה את מקומה ברמה הבכירה ביותר של הכדורסל האירופאי. בגמר שיערך מחר (ראשון, 20.30)  היא תפגוש את נבחרת פולין, שניצחה את צ'כיה בחצי הגמר השני.

קלעו לישראל: נועם דוברת 20 נקודות (7 ריב'), שחר לזר 13 נקודות, יהל מלמד, דורי סהר 12 נקודות כ"א, טל אור-פלד 8 נקודות, יונתן אטיאס 6 נקודות, גלעד לוי 4 נקודות (6 ריב'), עמית אהרוני 3 נקודות.

לאחר ההצלחה האדירה של נבחרת העתודה, לכל אורך טורניר דרג ב' של אליפות אירופה בכדורסל ליווה את נבחרת הנוער הצל של חניכיו של אריאל בית הלחמי. עם זאת, בחצי גמר התחרות, השחקנים השאירו את הכל על המגרש ויצרו מורשת משלהם כשהעפילו לדרג א' בתצוגת כדורסל נהדרת של כל חברי הקבוצה. לראייה, אפילו שחקנים שקלעו מעט נקודות באחוזים נמוכים החזיקו במדדי יעילות גבוהים מאד.

חניכיו של אורן אהרוני פתחו את המשחק ברגל שמאל. המקדונים הקשו על הישראלים לייצר התקפות ובסיום הרבע הראשון הובילו 16:18. עם זאת, בפתיחת הרבע השני נבחרת הנוער, בהובלת נועם דוברת, נכנסה להילוך וברחה להפרש של 19 נקודות. ברבע השלישי המגמה נמשכה והיתרון צמח לשיא של 23 נקודות. ברבע האחרון המקדונים החלו להילחם וכשנותרו שלוש דקות למשחק צמצמו לשמונה נקודות. עם זאת, נבחרת ישראל ביצעה התאמות ורצף של חסימות בהגנה הבטיח את היתרון ואת הניצחון במשחק.

"אני גאה בשנתון הזה, שבלי הצל של דני אבדיה, עשה טורניר מדהים ואיכותי", אמר מאמן הנבחרת, אורן אהרוני, לאחר הניצחון. "כל יום הייתה מלחמה חדשה והילדים הוכיחו בגרות מנטליות של מנצחים".

מהלך המשחק
מקדוניה פתחה חזק את המשחק, כשבמהלכים הראשונים היא מחד קולעת ומאידך מבצעת עצירות בהגנה. לאחר שתי דקות של משחק היריבה הובילה בתוצאה 7:2. בכל שלבי הרבע הראשון, המקדונים הקשו מאד על הנבחרת לייצר נקודות. לאחר פתיחה מהוססת, נבחרת הנוער הצליחה לצמצם את ההפרש ולייאפ של דורי שהר קבע 16:14 למקדונים. מתחילת המשחק הלחץ הורגש בשחקני שתי הקבוצות, שהתקשו לייצר נקודות רציפות.
עם סיום הרבע הראשון, המקדונים הובילו בתוצאה 16:18.

נבחרת ישראל פתחה את הרבע השני עם שלשה של טל אור-פלד. היריבה הגיבה מיד בשלשה משלה מידי פאבל דנילובסקי. 21:20. שלוש דקות מפתיחת הרבע שחר לזר העלה את ישראל ליתרון ראשון בשלשה, 21:23, דבר שגרם למאמן צפון מקדוניה לקחת פסק זמן ראשון למשחק.

מתחילת המשחק שתי הנבחרות ביצעו עבירות רבות, דבר שחייב את נבחרת ישראל לתת מנוחה לשחר לזר שספר שלוש עברות לפני המחצית. חמש דקות לתוך הרבע השני, גלעד לוי עלה לשחק בנבחרת ישראל. מיד ניכר שלמקדונים קשה להתמודד עם שני המטרים ו-17 הסנטימטרים שלו, כשהוא רשם ריבאונד הגנה, ריבאונד התקפה וחסימה בשלוש הפעולות הראשונות שלו.

ככל שהרבע מתקדם נבחרת ישראל הרגישה גדולה על יריבתה. שלוש דקות לסיום הרבע ולאחר שלשה של נועם דוברת שקבעה ריצת 3:16, מאמן מקדוניה לקח פסק זמן נוסף שלא עצר את השטף: המטווח של ישראל לא נפסק. הנוער עלו חמים מהמנוחה וירו שלוש שלשות רצופות, כמעט ללא מענה מקדוני. נבחרת ישראל ירדה ביתרון מבטיח למחצית, 24:43.

עם פתיחת הרבע השלישי ההפסקה ניכרה על שתי הקבוצות, שעלו מחדרי ההלבשה חלודות. עם זאת, נבחרת הנוער הייתה הראשונה להתאושש כשבעקבות זריקות עונשין מוצלחות, דורי סהר קלע 2 נקודות. ביחד עם נועם דוברת שהמשיך מהנקודה שעצר במחצית, נבחרת ישראל הגיעה ליתרון שיא של 23 נקודות, 28:51. בנקודת הזמן הזו הצפון מקדונים התחילו לחזור לעניינים וצימקו את ההפרש ל-17 נקודות. עם זאת, חניכיו של אורן אהרוני לא נתנו ליתרון להצטמצם. עם סיום הרבע התוצאה עמדה על 43:61.

פתיחת הרבע האחרון של המשחק הייתה שייכת למקדונים שצמצמו את ההפרש באופן משמעותי. לאחר שבשלושת הרבעים הקודמים במשחק המקדונים התקשו ללחוץ את נבחרת הנוער, עתה הלחץ עובד ושחקניו של אהרוני מתקשים לייצר התקפות. ההפרש הצטמצם משמעותית ועומד על 12 נקודות, 58:70. עם זאת, מנקודה זו שחקני נבחרת הנוער נרגעו וחזרו לשמור על הכדור. הישראלים החזיקו ביתרון שלהם עד לסיום והבטיחו עלייה לדרג א'. בסיום, 68:78.

בתוך כך, נבחרות הנוער של ישראל בכדורסל 3X3 בהובלת דני גוט סיימו הערב את יום המשחקים הראשון במוקדמות אליפות אירופה והעפילו לחצי הגמר.

נבחרת הגברים העפילה לחצי גמר הטורניר לאחר שניצחה את שני משחקיה היום: במשחק הראשון גברה ישראל על צ'כיה 12:21 ובמשחק השני על בוסניה 12:19. מחר(ראשון) תתמודד הנבחרת מול המארחת צרפת (19.20) על המקום הראשון בבית. לאחר מכן, בשעה 21.00, יתקיימו חצאי הגמר. רועי פריצקי, גת שוהם, סתיו פוקס ועומר שדה מייצגים את נבחרת ישראל בטורניר.

נבחרת הנשים סיימה את היום במאזן 1-1 לאחר שניצחה את נבחרת סלובקיה 6:13, ובכך הבטיחה את מקומה בחצי הגמר, אך הפסידה למארחת צרפת  6:21 . נבחרת הנשים תפגוש בחצי הגמר מחר בשעה 20.20 את אחת מבין פורטוגל, בלארוס או שבדיה.