קטש: "אולי סוף סוף לא נתייפייף ו'נקנה' מתאזרח"

מאמן הנבחרת הפתיע ב"ספיק-נ-רול" וגם יש לו מועמד. על הבילוי של גינת וטימור בזמן המשחק מול רומניה: "שחקנים שגדלו פה הלכו למסעדה בעוד דיברתולומיאו בא למשחק. זה חסר רגישות". וגם: מדר, "שחקן אמיתי", ה"מחלה" שלו, וצ'מפיונס ליג או אליפות?

רועי כהן ועודד הלפרין  28.02.20 - 18:00
תחילת כתבה

עודד קטש ביסס את מעמדו כמאמן הבכיר בישראל בשנים האחרונות. הוא מאמן בהצלחה את הפועל ירושלים (שני התארים הראשונים העונה כבר בכיס שלו) וגם את נבחרת ישראל, שפתחה את קמפיין מוקדמות יורובאסקט 2021 עם ניצחונות על פולין ועל רומניה. רגע לפני שהעונה נכנסת למאני טיים, הוא התארח ב"ספיק-נ-רול", פודקאסט הכדורסל הישראלי של ערוץ הספורט, לשיחה של שעה עם רועי כהן ועודד הלפרין על בחירת סגל, סגנון משחק, רוטציות, אבל גם על פוליטיקה.

"נהייתי אובססיבי לפוליטיקה עכשיו", סיפר קטש בתחילת דבריו, "כל פעם מדהים אותי כמה זה רדוד. הצבעתי כחול-לבן בפעם שעברה. אשתי ואני החלטנו ביחד שאחד מצביע למרץ והשני לכחול לבן והפעם נעשה הפוך. כמעט אין שיח על דברים חשובים. כל העניין הזה בין שמאל לימין זה בלוף אחד גדול. לא באמת שמישהו יעשה שלום והשני יעשה מלחמה. זה לא באמת תלוי בנו, יש כוחות הרבה יותר גדולים. מה שנשאר זה אנשים שייצגו אותנו כדי לעשות פה חיים יותר טובים. השיח הולך לדברים שהם לא רלוונטים. עוד פעם איראן, עוד פעם עזה. זה לא באמת שלמישהו יש פתרון והשני הולך לעשות נזק גדול. אני מצביע לאנשים שיעשו את השיח הזה יותר תרבותי".

אחרי ענייני המדינה חזר קטש לכדורסל, ולנבחרת: "הניצחון על פולין היה, אולי, הניצחון הכי חשוב שלי כמאמן נבחרת ישראל. אולי גם הכי מרשים. לא קל לשחק בפולין. היו שם שמונה שחקנים מהסגל שסיים במקום השמיני באליפות העולם. ראיתי את המשחקים ודי חששתי מהמשחק הזה, בטח כמשחק ראשון, שאתה הולך אל הלא נודע, קשה מאוד להתכונן, לעשות סקאוטינג. אם הם היו מחליפים מאמן, זה היה הופך את זה להרבה יותר קשה. אתה רואה מה המאמן עושה, מה הם משחקים ועדיין אפשר לזהות מה כל שחקן עושה. אתה מנסה לנחש מה הבסיס של השיטה שלו. הצלחנו בזה לא רע. הם הלכו לסלוטר ולכן רציתי שגולן גוט יתלבש. תכננו עליו שלושה שומרים: גל מקל, גוט ובטקטיקה אחרת את איתי שגב או מישהו גבוה בחילופים".

המאמן סיפר על תהליך בחירת הסגל, וגם על האובססיביות שלו לגבי משחקים בליגה הישראלית: "כל מה שקשור לליגה הישראלית, וזו מחלה שהחמירה עם השנים, אני רואה כל משחק, הכל. אלא אם כן לא משדרים. אתה יכול להכניס אותי לכל קבוצה בליגה, לכל עמדה, אני יודע את התרגילים שלה. למשל, לראשל"צ יש הכי הרבה תרגילים. גודס חובב הז'אנר. לא הייתי מגדיר את עצמי עכבר, אני רואה כדורסל אירופי ובטח כדורסל ישראלי.. אני חי אותו ממש. יוצא לי לראות יורוליג יותר, אבל לא אשב ואראה את המשחקים קדימה ואחורה. חלק מהזימונים קשורים ליכולת, חלק זה המשכיות. אתה מכוון קדימה לשנים הבאות. הנבחרת יכולה להחזיר בטחון לשחקנים שהם משמעותיים לנבחרת".

אחת ההתלבטויות לגבי הסגל הייתה אם לזמן שחקן פנים כמו טי. ג'יי קליין, שלבסוף זומן, או את אדריאן בנקס או ספנסר וייס. קטש: "אני מאוד אוהב את ספנסר וייס, יצא לי לאמן אותו באוניברסיאדה. אם הוא היה ישראלי, הייתי מזמין אותו. השם של אדריאן בנקס עלה. גם בחלונות הקודמים... שון דוסון לדוגמא שילם מחיר על איך שאני מאמן, איך שאני רואה את הכדורסל. אני בטוח שיש מאמנים שיכלו להוציא ממנו יותר. אני לא יודע לאמן סקוררים עד הסוף, זה לא מוציא ממני את המיטב, אני לא באמת מאמין בזה עד הסוף, אז להכריח את עצמי? חשבתי שאולי דווקא נגד פולין אני אחרוג ולא אשחק את הסגנון הרגיל שלי. אם ג'ו אלכסנדר בכושר טוב אז שקלתי לשחק עם ג'ו במשחק הראשון בפולין. משחק של החזקות כדור שאני פחות אוהב ואז כשג'ייק ודני יגיעו, אז טי.ג'יי קליין יותר מתאים לחבילה הזו. אבל ג'ו לא בכושר".

אחרי הניצחון על פולין ולקראת רומניה, החליט קטש לנפות מהסגל את תומר גינת ובר טימור. המהלך הזה, ובמיוחד הדברים אמורים על שחקן הפועל ת"א, העלה תמיהות. קטש הסביר: "נמרוד (לוי), טי.ג'יי ותומר שחקנים טובים, שעושים דברים בליגה. כל מי שהייתי משאיר בחוץ זה היה מרגיש חסר. רציתי שתומר יהיה. אני מאוד אוהב את הסגנון שלו. טי.ג'יי נתן לנו משהו באגרסיביות... הוא היה טוב בפולין. מבחינת נמרוד, זה חלון ממש קצר, אנחנו משחקים את התרגילים של ירושלים אז זה נותן לפעמים.... לא תכננתי את זה מראש. זה לא בגלל שאני דואג להפועל ירושלים, זה לטובת נבחרת ישראל".

"לדוגמא, לא התכוננו לאיזורית כי ראינו שפולין ורומניה לא שומרות איזורית, אבל הן יכלו להפתיע אותנו פתאום ברבע הרביעי עם הגנה איזורית שלא התכוננו אליה כי לא היה זמן להתכונן אליה. אם היו עושים את זה, וזה מה שהרומנים עשו ברבע הרביעי, מיד קראתי לתמיר, לזלמנסון, לנמרוד, לרפי ולפניני, שמכיר את כל התרגילים, ואמרתי להם לשחק את ה"שירט" של ירושלים. יש לזה יתרון. אין פה סוד גדול. זה לא בגלל שאני חושש... גם בירושלים השחקנים שלי יודעים שהם יכולים לשחק יותר או פחות. זה לא מדאיג אותי. כל עוד יש אמת אחת והיא נבחרת ישראל. וזה לא סוד שאני מאמן הפועל ירושלים וזה לא סוד שאנחנו משחקים את אותם תרגילים ושומרים עם אותם חוקים הגנתיים עם כמה התאמות שמתאימות לכמה שחקנים. הבסיס הוא הבסיס של ירושלים. עכשיו אם ניקח עוד צעד אחורה, יש סיבה שהשחקנים האלה בירושלים. כמו שתומר שיחק 5 דקות, גם בר טימור שיחק 6-7 דקות וגם בר בהפועל ירושלים. זה לא מחייב אותי. לא אתן לאף שחקן לשחק כי הוא בהפועל ירושלים. אני עושה את זה לטובת העניין".

לגבי טימור, גם בהפועל ירושלים הוא ממעט לקבל דקות באירופה ולא פעם הלין על כך. קטש: "יכול להיות שהשיטה שלי לא מתאימה לו במאה אחוז, אולי הוא היה יותר טוב אצל מאמן אחר. אולי מאמן אחר היה מוציא ממנו יותר. חוץ מזה, אין שום בעיה עם בר טימור. האווירה טובה, היחסים טובים, הוא הקפטן. היו 2-3 משחקים שהוא היה מאוכזב אחריהם, זה פגע לו בבטחון ובמצב רוח. זו הרוטציה וזה יכול להשתנות". במהלך המשחק מול רומניה הועלתה ברשתות החברתיות תמונה של גינת וטימור יושבים במסעדה. קטש פחות התחבר, בלשון המעטה: "זה הפריע לי. זו לא עבירת משמעת, אבל זה היה חסר רגישות בעיניי. חסר טעם גם. יכול להיות שהם עשו את זה בהתרסה. לא יצא לי לדבר עם בר על זה, גם לא באמת צריך לדבר על הכל. זה מה שהוא בחר, אני יכול להרגיש עם זה משהו, עוברים הלאה".

זו לא בעיית המשמעת היחידה איתה היה צריך המאמן להתמודד. גארד הנבחרת ים מדר סרב להיכנס בדקות הסיום בטענה שהוא סובל מכאבים בברכו. קטש: "שתי דקות לסוף הסתובבתי ורציתי להכניס אותו וכנראה לא היה בא לו. הוא אמר שכואבת לו הברך. אין לי עוד תשובה חד משמעית לגבי זה, יש זמן עד החלון הבא. זה לא מקובל, אפילו אגיד שזה חמור. באינטואיציה שלי, כאב לי עליו שהוא בחר לקחת את זה למקום הזה. בסוף זה בא מעלבון מסויים, מפגיעה. הוא מרגיש שהוא לא פחות טוב מגל, מתמיר, מדני. אין לי בעיה עם זה, יהירות זו תכונה שאם אתה יודע לשלוט בה, זה בסדר גמור. כל זה משתנה כשאתה מדבר על נבחרת ישראל. ככה גדלתי. אני גם מאמן אחרת כשאני בנבחרת ישראל. התחושה שלי אחרי הפסד או ניצחון היא אחרת. יש הרגשה שכולם ביחד. אני אפילו לא יכול להסביר את זה".

קטש גם ביקש להזים את השמועות כי שחקנים ששייכים לפרוייקט הכדורסל "שחקן אמיתי", בו הוא היה מעורב, מקבלים עדיפות: "אני לא מקבל כלום מזה שמישהו מ"שחקן אמיתי" משחק, זה בכלל לא רלוונטי. אני מאוד גאה בפרוייקט הזה שהייתי חלק מההתחלה שלו ואני מזמן לא חלק מהדבר הזה כי אין לי זמן ואני לא מתפרנס מזה. "שחקן אמיתי" כמו עוד דברים שבאו לאחר מכן שינו את הכדורסל הישראלי והוא חלק מהשינוי שקרה פה ואני מאוד גאה בזה. רק מי שהיה נוהג ככה, יכול לשאול את השאלה הזו. כי מי שאוהב כדורסל ומבין מה זה עבודה של מאמן וכמה מאמן רוצה להצליח יותר מכולם, זה לא שיקול בכלל. זה כמו ששואלים אותי על 'ישראלי או זר'. אני מאמן כדורסל. אני לא יכול להתייחס לשחקנים שלי כ'ישראלי' או כ'זר' או כ'שחקן שנה ראשונה' או 'שחקן שנה שנייה'. אם יש לזה משמעות שיכול לנצח לי את המשחק, אז כן. אם לא, אז לא. אני אפילו לא יודע מי ב"שחקן אמיתי" ומי לא. אני לא חלק מהדבר הזה. אני בא נקי, כל מי שצריך לשחק, משחק. או כדי לנצח את המשחק או כדי לנצח את המשחק הבא. לכל חילוף או רוטציה יש סיבה. לא תמיד מוצדקת, לא תמיד נכונה, יש אנשים שעושים את זה יותר טוב ממני, והיא לא קשורה לשום דבר שנמצא מחוץ לקווים ומחוץ לכדור".

לסיום פרק הנבחרת, התייחס קטש למטרות, והפתיע עם אמירה מעוררת מחלוקת לגבי המתאזרח: "שנתיים אחורה כיוונו ליורובאסקט 2021. אנחנו מנסים לבנות בסיס מסויים. אני מאמין שנוכל להיות נבחרת מרגשת. אולי סוף סוף לא ננסה להתייפייף יותר מדי ואפשר "לקנות" מתאזרח בעמדה ספציפית שצריך. למה לא? למה טורקיה יכולה לעשות את זה עם ווילבקין? אנשים מתחברים למקומות. תראה מה ג'ייק כהן אמר אחרי המשחק, או תסתכל על ההודעה שטי.ג'יי קליין שלח לי. אז הם לא גדלו פה, אז מה? היו שחקנים שגדלו פה והלכו למסעדה בעוד ג'ון דיברתולומיאו בא למשחק. הייתי מאזרח את טיישון תומאס. הנבחרת צריכה גבוה".

כעת הפוקוס של קטש עובר להפועל ירושלים, ובמיוחד למטרה הגדולה ביותר של המועדון: להביא את ליגת האלופות לארנה. לפי קטש, הדרך לשם לא תהיה קלה: "זה לא יהיה כ"כ קל. לדעתי משלוש הקבוצות שהיינו יכולים לקבל בסיבוב הראשון, קיבלנו את הכי קשה ומסוכנת. לטעמי, בורגוס אולי הקבוצה הכי איכותית במפעל. שיחקנו נגדם פעמיים והפסדנו פעם אחת. לדעתי גם בנדירמה מאוד מסוכנים. הבית שלנו היה הכי איכותי".

עוד לפני המאני טיים, הפועל ירושלים צריכה להכריע אם להביא גבוה חדש, או להמשיך לתת אמון מינדאוגאס קופשאס. קטש: "הוא יותר טוב ממה שרואים מבחוץ. הוא קורבן של הסיטואציה. זה חלק מלהיות קבוצה טובה ומצליחה. רצינו לראות מה יקרה לאורך שנה, עם פציעות. זה לא לו"ז כמו ביורוליג, הוא לא שיחק חודש. בגביע ווינר הוא שיחק והיה טוב. זה עדיין מבחן מסויים שלי כי הוא לא הגבוה הקלאסי שאני משחק איתו. הגנת חילופים יכולה להאט ולעכב אותנו, אז דאגנו שיהיו שחקנים שלא יאפשרו ליריבות לעשות את זה. קופשאס הוא אחד מהם. יש סיכוי שהוא יירשם לליגה". לגבי אפשרות חזרתו של טרנט לוקט, קטש לא מביע אופטימיות: "אם בשבוע שעבר הייתי בטוח שהוא יחזור, עכשיו הבנתי שלא בהכרח הדברים מסתדרים. אולי זה שילוב של כמה דברים. נוצרה סיטואציה פה. יש לו חששות מסויימים. אם הוא יחזור לאותו מעמד. יכול להיות שזה היה יותר מדי זמן כדי שדברים יסתדרו. אני מקווה שהדברים יסתדרו".

"אליפות או צ'מפיונס ליג? צ'מפיונס ליג. מבחינת חומסקי זה הכי חשוב, אז אני הולך עם הבעלים", חתם קטש, שגם הביע תקווה להישאר בהפועל ירושלים עוד שנים רבות: "אני שמח על המקום שאני נמצא בו ואני נהנה ממש. אהיה מאושר להמשיך".