סקאריולו: "לא במקרה ישראל במקום הראשון"

מאמן ספרד: "לאבדיה יהיה תפקיד רציני, הזמן של מדר יגיע"

רועי כהן
רועי כהן  28.11.20 - 11:04
תחילת כתבה

נבחרת ספרד תגיע למשחק הערב (שבת) נגד נבחרת ישראל, כשהיא חסרה את שחקני ה-NBA והיורוליג הרבים שלה. מי שינסה לחפות על החלל מהקווים, הוא סרג'יו סקאריולו האגדי, שבאביב הקרוב יחגוג 60. סקאריולו, שבקיץ 2019 זכה עם ספרד באליפות העולם בסין, הוא אחד המאמנים המעוטרים בכדורסל העולמי. ברזומה שלו ניתן למצוא שתי מדליות אולימפיות, שלוש זכיות ביורובאסקט, שתי זכיות באליפות ספרד ועוד שני גביעים, זכיה אחת באליפות איטליה ואליפות ה-NBA אחת כעוזר מאמן טורנטו.

בראיון שהעניק לאתר הרשמי של איגוד הכדורסל, סיפר המאמן על התרשמותו מהיריבה הישראלית, על הסגל החסר, ועל הפתיחה הצולעת של הקמפיין שכללה הפסד מפתיע לפולין.

ראית את נבחרת ישראל מנצחת את פולין ורומניה בפברואר. איך התרשמת מהנבחרת שלנו ומסגנון המשחק שלה?
"כן, ראינו את שני המשחקים ובשניהם ישראל שיחקה טוב, בעיקר בפולין. הדבר הכי משמעותי היה הטיפול הנכון בדקות ההכרעה וכדורסל נהדר. כל אחד ידע את התפקיד שלו בקבוצה. יש לכם כמה מובילי כדור נהדרים, קלעים גדולים וכמה שחקני פנים מעניינים. ניצחתם בזכות ולא במקרה אתם במקום הראשון בבית".

אתם חסרים את מרבית השחקנים הבכירים שלכם מה-NBA והיורוליג. מה אתה יכול לספר על הסגל שלכם ל"בועה" בוולנסיה?
"ברור שחסרים לנו שחקני ה-NBA, היורוליג ואפילו כמה שחקנים שרציתי ולא יכולתי לצרף בגלל פציעות. שום דבר לא חדש בזה. יש לנו בסגל כמה שחקנים שעדיין לא שיחקו בנבחרת מעולם וכאלו שכן, אבל כמעט אף אחד מהם לא שחקן מוביל בקבוצה שלו. אני חושב שיש לנו רוח ונבוא לעשות את הכי טוב שלנו".

המשחק היה אמור להתקיים מול אולם מלא ורועש בת"א, אבל בשל הנסיבות הוא יערך פה בספרד מול אולם ריק. אתה מרגיש שתוכלו לקבל יתרון מהמצב הזה?
"אני לא רואה פה יתרון גדול. כמובן שכל אחד רוצה לשחק מול הקהל שלו וברור שבת"א יש תמיד אווירה נהדרת, אבל זה המצב בכל העולם ובכל ענפי הספורט. זה מצחיק, אבל הסטטיסטיקה של המשחקים האלו בתקופת הקורונה מראה שלקבוצה האורחת יש אחוזי הצלחה גדולים מאוד, גם בכדורגל וגם בכדורסל".

בחלון הקודם הפסדתם לפולין בבית. אתה חושב שזה יגרום ללחץ עודף על הנבחרת שלך?
"אנחנו לא מרגישים שום לחץ. אנחנו יודעים שבחלונות האלו ובשיטה הזו זה לא משנה אם אתה עולה מהמקום הראשון, השני או השלישי - ואני מניח שאנחנו מספיק טובים כדי לעלות. הגרלת היורובאסקט תעשה לפי הדירוג ולא לפי מה שעשית בבית המוקדם. חשוב לנו לשתף צעירים, לקדם אותם ולנצח כמה שיותר משחקים״.

שני ישראלים נבחרו בדראפט האחרון. כאיש NBA, איך אתה רואה את העתיד של דני אבדיה וים מדר ואיך זה עשוי להשפיע על עתיד הכדורסל הישראלי?
"כל מי ששייך ל-NBA ומגיע מאירופה גורם לנו סוג של גאווה ומראה שיודעים לשחק כדורסל באירופה ברמה הגבוהה ביותר. אני בטוח שדני יהיה סופר מצליח בליגה הזו. ברור שאני מכיר אותו יותר מאשר את ים, אבל גם ממנו התרשמתי מאוד, הוא מוסר נהדר ושולט נפלא בגוף שלו. בבוסטון לא יהיה לו פשוט לקבל דקות משחק, אבל ברור שיגיע זמנו. לדעתי לדני בוושינגטון יהיה תפקיד מיידי ומשמעותי. ברור שהוא צריך להשתפר, לחזק את הגוף שלו, לגדול, אבל אני אוהב אותו ואני בטוח שהוא יהפוך לשחקן NBA טוב מאוד. יש לו מאמן נהדר, סקוט ברוקס, שהוא גם חבר טוב שלי. לדעתי הם יעשו איתו עבודה טובה״.

זכית בהכל בכדורסל האירופי והעולמי. אתה חושב שספרד תוכל לשחזר עם הדור החדש שלה את ההישגים מתקופת האחים גאסול, נבארו, יול, פרננדס ואחרים?
"זכינו בגביע העולם בלי שחקני דור הזהב שלנו, ילידי 1980. זו הפעם הראשונה שעשינו משהו משמעותי בלי הדור הזה. ברור לנו בוודאות שיהיה בלתי אפשרי לשמור על היכולת שהייתה לנו ועל התוצאות מהשנים הקודמות. יש לנו עוד שחקנים נהדרים שנמצאים בשלב האחרון של הקריירה שלהם ואסור להפעיל לחץ על הדור החדש ולנסות להשוות אותם לקודם, שהיה ייחודי. אנחנו מנסים לפתח שחקנים חדשים לרמה הגבוהה ביותר, יש לנו כישרונות צעירים שגדלים בדיוק באותה הדרך ואותה שיטה וגם תחת אותם ערכים של הדור הגדול הזה, אבל רמת הכישרון והגודל שתמיד היו חלק משמעותי בהצלחה שלנו - ספק אם יחזרו. אני אופטימי לגבי העתיד שלנו ואני בטוח שנישאר תחרותיים לרמות הגבוהות".