הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

ללכת על בטוח: על סוגיית המתאזרח בנבחרת

ההחלטה לזמן את דיברתולומיאו ("מאוד רצה להגיע") מייצגת את שינוי הגישה של גודס לעומת קודמו קטש. האם זה יספיק להמשך הדרך? חלק מהתשובות נקבל מול אסטוניה. וגם: חידת ליף

רועי כהן
רועי כהן  28.11.21 - 12:16
תחילת כתבה

אחד המאפיינים של נבחרת ישראל הנוכחית הוא היעדר מתאזרח מובהק. כזה שיעשה את ההבדל, יביא ערך מוסף שהשחקנים הישראלים לא יכולים להביא. בעשור האחרון היה את אלכס טיוס, ריצ׳רד האוול ואפילו דיוויד בלו ודיאור פישר מוקדם יותר. ואמנם, אצל חלק מהמתאזרחים היה לפעמים קאץ׳: רמת המוטיבציה. בחלון הנוכחי, ג׳ון דיברתולומיאו הוא המתאזרח שנבחר, ובזמן שאולי לא מדובר בשובר שוויון, אין ספק שמבחינת רצון והקרבה - אנחנו נקבל את השחקן המושלם לסיטואציה הנוכחית.

ההגעה לנבחרת היתה חשובה מאוד לדיברתולומיאו. כאשר במכבי ת״א התבשרו על הזימון מאיגוד הכדורסל, ושאלו את השחקן אם הוא מעוניין לצאת לנבחרת, התשובה היתה מיידית: חד משמעית כן. מקורביו של דיברתולומיאו מספרים שהוא מאוד רצה להגיע לחלון הנוכחי, ומאוד רוצה להיות עם הנבחרת ביורובאסקט בקיץ הקרוב.

״בניגוד לחלק מהמתאזרחים האחרים שבעבר שהגיעו לנבחרת כי לא השאירו להם ברירה, ולפעמים גם היו צריכים לאיים עליהם בהשעיה מהליגה, ג׳ון מאוד מאוד רצה להגיע מהרגע הראשון״, מספר סוכנו רז גל, ״אני לא יודע כמה הוא יוכל לעזור נגד אסטוניה אחרי שעשה רק אימון וחצי, אבל לטווח הארוך הוא יהיה טוב לנבחרת. רק לחשוב על שילוב שלו ביורובאסקט עם טי ג׳יי ליף למשל, ג׳ייק כהן, עוד לפני שדיברנו על דני אבדיה, זוסמן ובלאט - יש למה לחכות״.

שינוי הגישה וחידת טי ג'יי ליף
מאמן הנבחרת לשעבר עודד קטש לא חשש לומר בפתיחות כי הוא תומך בצעד של איזרוח שחקן במיוחד לצורכי הנבחרת. הוא אפילו נקב בשמו של טיישון תומאס כמועמד האידאלי למהלך שכזה. "לא צריך להתחסד", הוא אמר בראיון לספיקנרול לפני כשנתיים, "עושים את זה בכל העולם אבל אצלנו זה רגיש. אני בהחלט בעד מהלך שכזה".

המאמן החדש גיא גודס דוגל בגישה אחרת ולפני תחילת הקמפיין אמר כי הוא לא חושב שצריך לאזרח שחקן במיוחד בשביל הנבחרת. באיגוד הכדורסל אומרים כי אם היה שחקן מתאים, עם זיקה לישראל ובעיקר בעמדה ועם איכויות שמתאימות, אולי היו בודקים אפשרות לאיזרוח בזק, כפי שהיה עם האוול, אך בו בזמן מבהירים שהסגל הנוכחי, בטח אם הוא יכלול את כל שחקני היורוליג ודני אבדיה - מספיק חזק כדי לעמוד במטרות.

ויש עוד משתנה מסתורי אחד - טי ג'יי ליף. שחקן אינדיאנה לשעבר לא שיחק בצורה סדירה כבר שנתיים, וכמי שכבר שיחק בנבחרת הנוער, הוא אפילו לא ייחשב כמתאזרח אם יגיע לנבחרת. גם בחלון הנוכחי באיגוד ניסו ליזום מהלך ולהביא אותו, אך גם הפעם הדבר לא יצא אל הפועל.

עם ליף, רב הנסתר על הגלוי. הוא לא מצליח למצוא קבוצת NBA, ובקיץ החל גישושים עם אירופה, כולל עם מכבי ת״א, אבל רגע לפני חודש דצמבר הדבר היחידי שעלה בחכה של ליף, שממשיך לחכות ל-NBA, זה דגים שמנים בחופשות הדיג הארוכות שהוא לוקח בפלורידה. העובדה שאף אחד לא באמת יודע מה ליף יכול לתת, מכיוון שהמידע הקונרקטי שיש עליו הוא מ-8.5 דקות בממוצע ב-146 משחקי NBA, רק מגבירה את אי הוודאות, גם מצד איגוד הכדורסל.

אז עד שליף יחליט מה הוא רוצה לעשות כשיהיה גדול, וכל עוד לא נראה באופק מתאזרח שיכול להיות שובר שוויון של ממש, הנבחרת הולכת עם ג'ון דיברתולומיאו, שיביא את האנרגיות, המוטיבציה, הנחישות וההקרבה שאולי אף מתאזרח לא הביא לפניו. האם זה יספיק להמשך הדרך, ולטווח הקצר יותר - ניצחון על אסטוניה? התשובות הערב.