$(document).ready(function () { setTimeout(function () { $('#Haim_L').remove(); }, 2500); // Remove the element after 3000 milliseconds (3 seconds), you can adjust this value as needed });
מוקדמות אליפות אירופה 2025
קבוצה מש’ נצ’ הפסד יחס נק’
1 סלובניה 2 2 0 152:175 4
2 ישראל 2 1 1 158:151 3
3 פורטוגל 2 1 1 149:149 3
4 אוקראינה 2 0 2 166:150 2
הצטרפו אלינו
ברשתות החברתיות:

רומן סורקין: "אני לא מרגיש כוכב, זה לא האופי שלי"

התפקיד החדש בנבחרת ("יש עליי הרבה אחריות"), ההיעדרויות הרבות ("זו זכות להגיע לנבחרת"), השלשות ("עודד שאל למה אני לא זורק במשחקים") והמטרה לעונה קרובה עם מכבי ת"א: "ריאלי להגיע לפיינל פור, טוב שיש ציפיות מאיתנו". המנהיג החדש של הנבחרת, רומן סורקין, בראיון

עמרי מנהיים
עמרי מנהיים  12.08.23 - 12:54

לא בטוח שאפילו רומן סורקין ידע שהוא כזה, אבל החל משבת הקרובה, הוא יסחוב ציפיות של מדינה שלמה על הכתפיים. הפורוורד/סנטר כבר היה בורג משמעותי בנבחרת ישראל, אבל לטורניר המוקדמות הקדם אולימפי, שייפתח בשבת, הוא מגיע ככזה שהדברים, ככל הנראה, יקומו וייפלו עליו. "אני מרגיש שאני מקבל יותר ושסומכים עלי יותר, אבל אני לא מרגיש כוכב, זה לא האופי שלי", הוא מספר בראיון לאתר ערוץ הספורט. "אבל ברור לי שבגלל שיש פציעות והרבה מאוד שחקנים לא באו, יש עליי הרבה אחריות".

איך אתה מביא לידי ביטוי את האחריות הזו?
"אם פעם לא הייתי מדבר יותר מדי, אז היום אני יודע שאני צריך להיות יותר ווקאלי, יותר קולני. פעם היו פה גיא פניני וגיא מקל, שהיו הוותיקים שמכווינים את כולם, עכשיו זה אני שצריך להוביל ולהראות דוגמה אישית. היתה לי שיחה עם ים מדר על זה, שהדור הקודם פרש ואנחנו הפכנו פתאום לוותיקים. זה מצחיק שאני אחד המבוגרים בנבחרת".

המעורבות הזו היא פונקציה של גיל או ניסיון?
"גם וגם, אבל בסוף אני יודע שבונים עלי יותר, שצריכים אותי. זה דורש ממני להיות מחויב כל הזמן, להיות אול אין לכל אורך המשחק. אני לא יכול לעלות לפרקט, לתת 10 דקות טובות וזהו. אני צריך להיות שם בכל רגע. אם צריך שאשחק יותר או אדבר יותר או אקח יותר אחריות - אז אני אעשה את זה".

"זו זכות להגיע לנבחרת"
הסיפור של הקמפיין הנוכחי, בטח לפני שהתחיל, הוא ההיעדרויות בנבחרת – כל אחד מסיבותיו: פציעות, חתונות, מנוחות ועוד ועוד. מבחינת סורקין, ההגעה לנבחרת בקיץ הזה בכלל לא עמדה בסימן שאלה. "ברור שבאידיאל הייתי נח, או כמה שבועות טס לחו"ל, אבל נבחרת ישראל זו נבחרת ישראל", הוא אומר. "אני ישראלי ואני רוצה להגיע לאולימפיאדה או לאליפות העולם. יש פה דור כשרוני ואנחנו רוצים לעשות משהו משמעותי. באופן כללי, כיף לי פה, אני אוהב כדורסל, אני מרגיש גם שאני משתפר פה. להגיע לנבחרת זו זכות זה חלק מההתפתחות שלי בתור בן אדם ובתור שחקן".

התאכזבת שהיו שחקנים שבחרו לא להגיע?
"אני לא חושב על זה. כל אחד עושה מה שטוב לעצמו, לכל אחד יש את הסיבות שלו. אם אני הייתי פצוע, אולי גם אני לא הייתי מגיע. כל אחד עשה את החושבים שלו ואני מכבד את כולם".

בסופו של דבר נשארו בסגל שני שחקנים מהיורובאסקט, אתה וים מדר. הציפיות שלכם מעצמכם השתנו?
"היתה לנו מטרה והיא נשארה זהה. אנחנו רוצים לעלות לשלב הבא ואולי להגיע לאולימפיאדה. זה נכון שנשארנו רק אני וים מאליפות אירופה, לכן זה מרגיש כמו נבחרת חדשה, הרבה צעירים. אני רק בן 27 וכמו שאמרתי, אני כבר מרגיש כבר מבוגר. האנרגיות שונות, יש פה פשוט משהו חדש שאני מקווה שיתחבר כמו שצריך".

אתה אחד השחקנים הבודדים בסגל שלא שיחק תחת אריאל בית הלחמי עד הקיץ הזה. איך הממשק איתו?
"הספיקו לי כמה פגישות קצרות איתו כדי להבין מי הוא. הוא כמו מורה דרך כזה, הוא מאוד חד במה שהוא מרגיש, במה שהוא עושה ובמה שהוא אומר. הוא מסוג האנשים שמדברים איתך, וזה ישר נכנס לך לראש. המסרים שהוא מעביר תמיד פוגעים בול, במיוחד בפן המנטלי, של איך להתנהל. עכשיו, נניח, כשיש לי קצת יותר אחריות כשחקן נבחרת, הוא אומר לי שאני לא יכול 'לנוח' בזמן משחק כשאני על הפרקט. אם, לדוגמה, אנחנו משחקים מול נבחרת שהיא פחות טובה מאיתנו, אז הוא מבקש ממני לשים לב שאני לא 'יורד' לרמה שלהם, כמו שקרה במשחק האימון נגד איסלנד. הוא ניגש אלי, ביקש שלא אוריד הילוך, שאהיה הגרסה הכי חזקה של עצמי, שאתפוצץ, ואז אוכל לנוח כמה דקות".

זרקת לא מעט מחוץ לקשת בארבעת משחקי ההכנה, זה משהו שנראה ממך יותר?
"אני מאמין שכן. יש לנו תרגיל שבמצבים מסוימים יכול לפנות אותי לקליעה לשלוש, ואריאל אמר לי שאם יש לי זריקה טובה, בשטף של המשחק, אז לקחת אותה. הוא אמר לי שכשהוא שיחק נגדי כשהייתי במכבי חיפה הוא היה עושה עלי חילופים כי אני קולע מחוץ לקשת. הוא יודע שיש לי את הקליעה ואני גם אני יודע שהיא קיימת, זה משהו שהדחקתי ואני רוצה לחזור ולעשות אותו. אני רוצה להמשיך להתפתח כשחקן ולהוסיף עוד אלמנט למשחק שלי. בסופו של דבר אני רוצה לעשות מה שיעזור לקבוצה שלי לנצח - אם צריך רק שאתגלגל לסל, אז זה מה שאני אעשה, אבל אם אני אוכל להביא שלשות - גם לנבחרת וגם למכבי תל אביב - זה יכול לעזור לנו. זה לא שאני אכריח משהו, אבל אם יהיה לי מבט טוב אני אזרוק, יש לי יותר בטחון באספקט הזה. עבדתי הרבה על זה בקיץ, אני זורק הרבה אחרי כל אימון, זה משהו שאני מנסה לעבוד עליו ורוצה להרגיש בנוח לעשות את זה".

ילד מתבגר
גם לעונה הבאה, במכבי תל אביב, רומן סורקין יגיע במעמד אחר. אם את העונה שעברה הוא התחיל עם סימן שאלה בנוגע למידת ההתאמה שלו ליורוליג, הרי שאת העונה הזו הוא כבר פותח כגבוה לגיטימי בליגה הטובה באירופה. לא סתם הוא היה השחקן הראשון שהאריך חוזה במהלך 22/23, כשגם במכבי מבינים שהוא נמצא גבוה בהרבה בהיררכיה מכפי שהיה בתחילת עונה שעברה. "אני מרגיש שתהיה עלי יותר אחריות בעונה הבאה, ואני שמח מזה", אומר סורקין. "אני שמח שזה ככה, אני אוהב את הלחץ הזה. זה אפילו מרגש אותי שזה ככה במקום כזה, שחלמתי לשחק בו בתור ילד, ואני אעבוד קשה כדי להיות הכי טוב שאני יכול להיות".

דיברת על שלשות קודם, למה זנחת את זה מהרגע שהגעת למכבי תל אביב?
"כשהגעתי למכבי הרגשתי שהדקות שלי מאוד ספורות, בטח בשנה הראשונה. הרבה שחקנים היו לפניי ברוטציה, הגעתי כהחתמה אחרונה בקיץ והרגשתי שלא באמת בונים עלי. הייתי צריך לנצל כל שניה על הפרקט. לא חשבתי יותר מדי, פעלתי על אינסטינקטים. אם אני יכול לקחת זריקה בצבע ב-70 אחוז או שלשה ב-30/40 אחוז, אז ברור שאני אעדיף את הזריקה באחוזים היותר גבוהים, כי בסוף כשאתה קולע אתה גם תקבל יותר דקות. המשכתי לעשות בעיקר את זה וזה היה סוג של כדור שלג. התמקדתי בדברים שעשיתי טוב, כך שכמעט לא זרקתי מבחוץ".

עודד קטש העיר לך על זה? הוא רוצה שתזרוק יותר?
"כן, הוא מנסה לדחוף אותי לזה עוד מהעונה שעברה. בסוף כל אימון הייתי זורק שלשות, ובסיום אחד האימונים הוא ניגש אלי ושאל 'למה אתה זורק שלשות באימון אם אתה בכלל לא זורק במשחקים?'. הפוך על הפוך כזה, הוא רצה שאזרוק יותר גם במשחקים, לא רק באימונים. במשחק לאחר מכן זרקתי שלשה והוא לא העיר לי. הוא באמת דחף אותי לזה. אני יודע שזה משהו שתלוי בעיקר בי, בבגרות שלי, בהתפתחות שלי כשחקן. העונה הקודמת היתה הראשונה שלי ביורוליג שבה באמת שיחקתי. עשיתי שיפור מסוים ואני רוצה להמשיך לעשות אותו".

קטש גם אמר בסיום העונה שעברה שהוא רוצה אותך בעמדה 4. זה שינוי שאתה יכול לעשות?
"עודד מאמין בי וביכולות שלי, אם הוא חושב שזה יעזור לקבוצה, אז חובת ההוכחה עלי. ברור שבעונה שעברה שיחקתי בעיקר בעמדה 5, אבל אני יודע שאני יכול לשחק בשתי העמדות".

בשביל לשחק ב-4, בטח ברמת יורוליג, צריך קליעה
"שלשות זה אלמנט שהיה לי שאני פשוט צריך להחזיר לארסנל שלי. בסופו של דבר, אם יצטרכו שאשחק ב-4, אז זה מה שאעשה, אלמד יותר מה דרוש ממני. השנה התמקדתי בעיקר ב-5, בקושי הכרתי אפילו את התרגילים בעמדה 4. היה לי אתגר גדול לשחק את השורט רול העונה, זה משהו שחשוב מאוד לעודד. הוא דרש ממני כל הזמן להיות עירני לגבי מה שהיריבה נותנת לנו, איך לקבל את הכדור אחרי החסימה ולקחת את ההחלטה משם. בעונה שלפני עודד זה אלמנט שלא היה לי בכלל ואני מרגיש שהשתפרתי בזה. מקווה שבעונה הבאה אשתפר גם בשלשות, שזה עוד משהו שאני רוצה להחזיר למשחק שלי".

אתה עדיין מרגיש את התחרות? שאולי כל טעות קטנה תעלה לך בדקות משחק?
"לומדים להתמודד גם עם זה. אני מגיע בגישה שאם תעשה את הכי טוב שלך, אז אולי תנצח את התחרות".

בתוך מכבי, יש לציין, מאמינים מאוד בסורקין, שכאמור – היה הראשון להאריך חוזה. "רומן הוא אחד מעמודי התווך שתרמו להצלחה של הקבוצה בעונה שעברה", אמר אבי אבן לערוץ הספורט. "הוא דוגמא וסמל לעבודה קשה, להתמדה, להתקדמות. אני שמח שהארכנו את החוזה שלו בשנתיים נוספות והייתי שמח מאוד לראות אותו לובש את החולצה הצהובה לעוד שנים רבות. ברומן יש את המעלות המצוינות והדרושות בחדר ההלבשה ומחוץ לפרקט, ואיכויות רבות ומגוונות על הפרקט. הארכת החוזה שלו הייתה מהלך אסטרטגי במסגרת החזון של המועדון. רומן הוא חלק מרכזי בשושלת שאנו בונים ובחוזים החדשים שהצענו לשחקנים שאנחנו רואים שממשיכים איתנו קדימה ומאפיינים את ה-DNA של מכבי".

המנהל המקצועי היוצא, ניקולה וויצ'יץ', הוסיף: "רומן הראה שיפור גדול בכל עונה. הוא הולך ומשתפר, צובר ניסיון ומשחק דקות משמעותיות ביורוליג. היתה לו השפעה גדולה על הקבוצה בעונה שעברה ואני בטוח שבעונה הקרובה הוא הולך אפילו להיות משפיע יותר. הוא עבד קשה בשביל זה במהלך הקיץ, ככה שאני מצפה לראות עוד עונה מצוינת ממנו".

היו לך גם רגעים פחות טובים - משחק 5 במונאקו בעונה שעברה, המשחק הכי גדול בעונה של מכבי, ואתה לא משחק. זה משהו שעוד יושב עליך?
"כן, זה יושב עליי, אבל לא מההיבט השלילי. יותר מהכיוון של - למה לא שיחקתי? אולי לא הייתי מספיק טוב, ובאמת לא היו לי משחקים טובים מדי בסדרה ההיא. ברור שאני רוצה לשחק ואני מאמין שמגיע לי, אבל זה מסוג הדברים שגורמים לך לעשות את החושבים שלך עם עצמך, איך לא להגיע שוב לסיטואציה כזו. שאם יהיה לנו עוד משחק כזה - ואני מקווה שהמשחק הכי חשוב בעונה הבאה יהיה גמר היורוליג ולא רבע הגמר - אז להגיע למצב שהמאמן בוטח בי. בסוף אני צריך לתת לו את הבטחון שאני יכול לשחק במשחקים האלה ובמעמדים האלה".

זה סוג של בגרות, לקבל את זה ככה
"פעם אולי הייתי מתכנס בתוך עצמי בסיטואציה כזו, אבל עכשיו אני מנסה ללמוד מזה. יום-יומיים אחר כך כבר היה לנו דרבי ולקחתי את הספסול הזה כמוטיבציה. זה קרה, זה עבר, בוא נלמד ונתקדם מזה. זה הכי טוב שאני יכול לעשות".

באופן כללי, זה נראה שהתבגרת
"אני מרגיש ככה. זה גם המעבר לתל אביב, גם לשחק בקבוצה ביורוליג, גם האחריות הזו. אם זה אני באמת מרגיש שאני מתקדם במשהו בכל שנה ובעונה שעברה היתה עוד קפיצת מדרגה. בתור שחקן, בתור בן אדם. אני מתבגר בגיל, זה חלק מהטבע, ואני שמח שזה גם נראה ככה".

"אנחנו לא מרגישים שאנחנו במכבי תל אביב כעבודה, כיף לנו"
העונה הקודמת של מכבי תל אביב וסורקין היתה מוצלחת. הם היו במרחק של דקות בודדות מעליה לפיינל פור היורוליג וסיימו בטעם מתוק עם אליפות דרמטית מול הפועל אביב. במקום כמו מכבי ת"א תמיד יש ציפיות, אבל אחרי העונה הקודמת, הן אפילו יהיו גבוהות יותר בהשוואה לעונה שעברה. "עוד כשהייתי במכללת אורגון למדתי מה זה להיות חלק ממערכת גדולה. מה זה אחריות, לחצים וציפיות", אומר סורקין. "אני מרגיש שבכל מועדון גדול, וגם בנבחרת לצורך העניין, צריך לדעת להתמודד עם ציפיות ועם לחץ כי לשם כך התכנסנו. זה חלק מזה, לטובה ולרעה, בסוף זה איך שאתה בוחר להסתכל על זה. כולם מצפים מאיתנו שננצח כל משחק, זו הגישה שצריך לבוא איתה, לבוא - לנצח, לא לפחד להפסיד".

איך אתה רואה את המהלכים של מכבי תל אביב בקיץ הזה?
"לפני כל המהלכים, הדבר הכי חשוב שיש לנו כימיה מצוינת בקבוצה ובחדר ההלבשה, וזה שאנחנו ממשיכים כמעט עם אותו סגל זה טוב מאוד. הקבוצה שלנו מורכבת מאנשים טובים, והבנו שגם החבר'ה החדשים שהגיעו –אנטוניוס קליבלנד, ג'יימס ווב, חסיאל ריביירו או תמיר בלאט שאני מכיר מצוין - הם אנשים טובים. עכשיו צריך להתגבש ולעשות מה שאנחנו צריכים".

איך מתבטאת הכימיה הטובה הזו שאתה מדבר עליה?
"חדר ההלבשה היה בריא, כולנו היינו חברים טובים. בסוף העונה בדרך כלל אתה חושב על מתי אתה מסיים ויוצא לחופש. השנה זה הרגיש קצת אחרת, כאילו המשחק האחרון היה אמצע העונה. כיף לנו להיות פה, אנחנו נהנים, אפילו בתחרויות הקליעה באימוני הבוקר, לא רצינו שזה ייגמר כי כיף לנו. לא הרגשנו לרגע במהלך העונה שאנחנו במכבי כעבודה בלבד. התחושה היתה שאנחנו פה כי כיף לנו ביחד, אנחנו מחוברים כקבוצה, נהנים להיות אחד עם השני. זה היה אחד הכוחות שלנו השנה".

זה מה שעזר לכם לצלוח המשבר במהלך העונה שעברה?
"היינו קבוצה חדשה וזה היה שכר לימוד, למדנו אחד את השני. לכל אורך הדרך האמנו בעצמנו והאמנו בעודד, ברגע שהתחלנו לנצח בחוץ, התחלנו להתחבר ולהאמין בעצמנו. זה חלק מהתהליך, בשלב מסויים היינו כבר קבוצה".

בעונה הבאה לא תהיה הנסיבה המקלה הזו של קבוצה חדשה
"אני מקווה שנמשיך את מה שהתחלנו בעונה שעברה, אבל המטרה היא לנצח כמה שיותר בסוף העונה, לא בהתחלה".

פיינל פור?
"זו שאיפה ריאלית, בטח במכבי. אני שמח שיש הציפיה הזו מאיתנו ואני מקווה שנעמוד בה".