סגן אלוף: אורי ששון זכה בכסף באליפות אירופה

הג'ודוקא הישראלי נכנע בחניקה בגמר לאוקרואשווילי הגיאורגי, אבל יכול להיות מרוצה: "ייקח לי זמן ואבין את גודל ההישג". הנבחרת סיימה אליפות עם 3 מדליות, אחת מכל צבע

שירי אלג'ם, שליחת ערוץ הספורט לבאקו  27.06.15 - 20:59

תחילת כתבה

אמנם יום התחרויות הראשון באליפות אירופה היה מאכזב מאוד, אבל היומיים האחרונים היו חלומיים מבחינת נבחרת ישראל בג'ודו. אמש שגיא מוקי זכה במדליית הזהב וירדן ג'רבי אספה מדליית ארד והיום (שבת) הגיע תורו של אורי ששון לזרוח. הג'ודוקא זכה במדליית כסף במשקל הפתוח (100+ ק"ג) באליפות אירופה, שנערכה כחלק ממשחקי אירופה הראשונים בבאקו.

המשלחת הישראלית סיימה את האליפות עם שלוש מדליות - אחת מכל צבע. עבור ששון מדובר בהישג שיא בקריירה. הג'ודוקא עשה התקדמות גדולה והוכיח לכולם שכדאי לספור אותו לקראת המשחקים האולימפיים בריו. האתגר הבא שלו יהיה באליפות העולם בחודש אוגוסט. יש לציין כי זו הייתה אליפות אירופה הראשונה שבה שני ג'ודאים ישראלים מגיעים למעמד הגמר.

"ירדתי מהקרב של הגמר בהרבה רגשות מעורבים כי אמנם הצלחתי להתעלות על עצמי, אבל זה לא נעים להפסיד למישהו שניצחתי בעבר", סיכם אורי ששון. "הוא ספורטאי מעולה ומגיע לו את הכבוד שמגיע לו. עשיתי החלטה לא נכונה מולו, הייתי צריך יותר למשוך את הקרב ומבחינה טקטית לא פעלתי נכון. הותקפתי בזמן לא אידיאלי והוא ניצל זאת לחניקה שעשתה את ההבדל".

"ייקח לי קצת זמן ואני אבין את גודל ההישג שעשיתי", המשיך ששון. "להיות סגן אלוף אירופה זה באמת ההישג הכי מרשים שלי עד עכשיו, אני מקווה שזה ירים אותי למעלה אחרי תקופה לא ממש טובה. זה מוכיח שמשתלם להתעקש. רציתי להיות אלוף אירופה - זה לא קרה, אבל הגעתי למעמד מכובד. הייתי רעב, זה היה החלום שלי". בין הנרגשים ביותר בבאקו היה אחיו של אורי, אלון ששון, שלא הצליח להוריד את החיוך שלו מהפנים. "אחי אמר לי שהוא מתרגש בשבילי, שהוא אוהב אותי ושכל המשפחה מאחוריי, וזה הופך את זה ליותר מרגש".
 
מאמן הנבחרת אורן סמדג'ה הגיב: "הייתה הופעה מדהימה של אורי. הוא התחיל קצת בהיסוס ולאט לאט הראה ג'ודו מרהיב ויכולת גבוהה. לא קיבלתי את ההפסד בגמר. למרות שסגן אלוף אירופה זה הישג ענק, הציפיה שלי מהספורטאים היא להיות הכי טובים שיש. היה פספוס קטן לאורי, שבטעות קטנה איבד את הזהב, אבל אני מרוצה גם מזה. אני בערך 48 שעות בלי שינה ואני צריך לעכל את ההישגים שלו ושל שגיא מוקי. זה הישג אדיר לכל הנבחרת ולכל המדינה, כל הג'ודאים הראו נחישות להצליח שנה לפני האולימפיאדה".

המסע של אורי ששון למדליה
ששון החל את דרכו בניצחון על מיצ'ל הוראק הצ'כי ביוקו. בהמשך, ששון עלה לרבע הגמר לאחר שגבר על דניאל נטאה הרומני באמצעות ריתוק.  כאן המסע של ששון לא הפסיק - הישראלי ניצח באיפון נהדר את רוי מייר ההולנדי, שסיים במקום ה-3 בטורניר המאסטרס היוקרתי האחרון במרוקו, והעפיל לחצי גמר.

אם בנקודה הזו רבים חשבו ששון ייעצר, אז הוא הוכיח שהוא נמצא בשיאו. הג'ודאי הישראלי השליך באיפון אדיר את רנאט סיידוב הרוסי, מדליסט הארד מאליפות העולם האחרונה ועלה לגמר. בהתחלה, הישראלי נכנס לפיגור לאחר שיריבו ביצע יוקו, אך ששון לא ויתר וסיפק את האיפון השלישי שלו בארבעה קרבות.

בגמר פגש אורי ששון את אדם אוקוראשווילי, גיאורגי ענק במשקל של 130 ק"ג. הישראלי ניצל היטב את יתרון המהירות שלו, היה אנרגטי ואקטיבי ואף הוביל במהלך הקרב בזכות שני עונשים שספג אוקוראשווילי. טעות אחת קטנה של ששון עלתה לו ביוקר - תרגיל לא מוצלח הפך לתרגיל נגד של הגיאורגי, שחנק את הישראלי וגרם לו להיכנע.

עוד היום: אלון ששון (עד 90 ק"ג), אחיו של אורי, הודח ע"י מארק הודנטל מגרמניה כבר בקרב הראשון. פיטר פלצ'וק (עד 100ק"ג) פתח ברגל ימין את התחרות כשניצח את דוד בוכל מליכטנשטיין. הג'ודאי הישראלי שלט לכל אורך הקרב, השיג ווזארי ו-2 יוקו, וכשנותרו עוד 2:05 דקות לסיום הקרב הטיל את יריבו באיפון ועלה לשלב הבא. בהמשך, פלצ'וק הודח ע"י קיריל מארט צרפתי באיפון וסיים את דרכו בתחרות.

"הישגים נפלאים לספורטאינו בבאקו בסוף שבוע מוצלח מאוד בו נוספו לישראל עוד 4 מדליות", הגיבה שרת הספורט מירי רגב בהודעה שנשלחה לתקשורת. "בכך השלימה המשלחת הישראלית זכיה ב-12 מדליות במשחקי באקו 2015. יישר כוח גדול לספורטאים הזוכים ומאמנים, וכמובן לאיגודים והיחידה לספורט הישגי על שסייעו בהכנה המוצלחת של הספורטאים. אזרחי המדינה ככלל ואוהדי הספורט בפרט זוכים לקורת רוח בימים אלה ואני שמחה על כך מאוד".

"אדאג כי בשנה הקרובה, לקראת המשחקים האולימפיים בריו 2016, יועמדו המשאבים הכספיים הנדרשים על מנת להבטיח את המשך ההכנות של ספורטאינו ברמה האיכותית הגבוהה ביותר", הבטיחה השרה באותה הודעה. "עם שובה של המשלחת אקיים במשרדי קבלת פנים חגיגית למדליסטים ולמדליסטיות כהוקרה וכהערכה להישגים ועל הכבוד שהביאו למדינה".