יום ענק לג'ודו: צפו בפולק זוכה בארד באליפות העולם

יום חלומי על המזרן, נגמר בדרמה אדירה. הג'ודאי (66 ק"ג) רשם את הישג השיא בקריירה, כש-8 שניות לסיום השיג יוקו מול דבאדורג' ממונגוליה. בדרך גבר גם על המדורג 1 בעולם

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  25.08.15 - 15:27
תחילת כתבה

הג'ודו הישראלי ממשיך לייצר הישגים. הכוכב התורן הוא גולן פולק שרשם היום (שלישי) את הישג השיא בקריירה שלו. הג'ודאי הישראלי זכה במדלית הארד באליפות העולם הנערכת בקזחסטן לאחר שבסיום יום חלומי גבר על טומורהולג דבאדורג' ממונגוליה בקרב על המדליה במשקל עד 66 ק"ג.

פולק כבר היה בדרך לשברון לב, כאשר פיגר בעונשים מול יריבו במהלך הקרב בבית הניחומים. אלא שהישראלי הצליח להתעלות ו-5 שניות לסיום הקרב ייצר יוקו דרמטי שהעניק לו את המדליה. על זכייתו במדליית הארד באליפות העולם יקבל פולק מענק מיוחד של 60 אלף ש"ח מהקרן המשותפת לוועד האולימפי בישראל, משרד התרבות והספורט והמועצה להסדר ההימורים בספורט.

"וואו, אני מאושר, זאת הרגשה מצוינת", אמר גולן פולק לאתר ערוץ הספורט והוסיף: "חייתי את התחרות הזאת, חיכיתי לה, ראיתי את המטרה ואני שמח מאוד שהכל התחבר לי. התרגשתי לעמוד על הפודיום ולייצג את המדינה. יש סביבי צוות גדול מאוד שעוזר ותומך ואני מודה גם לספונסרים שלי, אבן קיסר".

עוד קודם לכן, הפסיד בחצי הגמר לקוריאני באול אן. עד אז היום הזה החל עם ניצחון על ראמוס רמירס הספרדי בווזארי ונמשך עם קרב מול גאורגי זנטריה האוקראיני (המדורג 1 בעולם), שזכה ב-5 מדליות באליפות העולם (כולל זהב ב-2009 במשקל של עד 60 ק"ג). הישראלי הצליח להשיג ווזארי בדקה הראשונה של הקרב, מה שהספיק לו כדי להמשיך הלאה למרות שני עונשים שספג. אגב, המאמן אורן סמדג'ה, כמו גם מאמנו של זנטריה, הורחקו מהקרב בעקבות דיבורים מיותרים לעבר השופט.

בשמינית הגמר ראינו כמה דקות בלתי שגרתיות על המזרן. פולק עמד מול לואי קורבאל הצרפתי, אלוף אירופה ב-2014 וזוכה מדליית הכסף במשחקי אירופה השנה בבאקו (מדורג 10 בעולם). שני הג'ודאים סופגים עונשים כאשר דקה לסיום הקרב קורבאל השיג יוקו. כשנראה היה שהצרפתי בדרך לניצחון, הוא ספג עוד שני עונשים שהסתכמו לארבעה המהווים פסילה וניצחון מעט מוזר אבל חשוב לפולק.

ברבע הגמר פולק עבר את אליו ורדה האיטלקי (מקום חמישי בלונדון 2012), כשהוא מנצח בזכות יוקו אחד. קל זה לא היה, כאשר הישראלי עלה ראשון על לוח התוצאות עם יוקו חשוב, אבל קצת אחר כך השופטים ביטלו את הניקוד בעקבות צפיה נוספת בתרגיל. פולק המשיך להוביל בזכות עונש שהוטל על ורדה, ובהמשך סגר עניין עם יוקו - שהפעם נותר על כנו וסידר לישראלי מקום בין 4 הגדולים באסטנה. שם, כאמור, הוא נעצר על ידי אן, שהמשיך לזכיה במדליית הזהב.

"אין פה הפתעות, באליפות העולם באים כדי לתת הכל", אמר אורן סמדג'ה, מאמנו של פולק, "ברור שאני מצפה גם משגיא מוקי ומאורי ששון לזכות במדליה. מרבע הגמר הכל זורם קדימה, ואני מצפה מכולם להגיע לשם. הם מוכנים, זה הביטחון שלי בהם כמאמן. הציפיות מהם הכי גבוהות שאפשר, זה מה שאנחנו משדרים לספורטאים".

הנציג הנוסף של נבחרת הגברים נחל אכזבה כבר בסיבוב הראשון - ברוך שמאילוב (עד 66 ק"ג), שעבורו זו אליפות עולם ראשונה בבוגרים, הודח בקרב הפתיחה שלו על ידי סרג'יו אוליניק הפורטוגלי. הקרב היה יחסית שקול, כששני הג'ודאים סופגים עונשים, אך לקראת הסיום אוליניק הצליח להשיג יוקו, שהספיק לו לנצח ולהדיח את שמאילוב בשלב מוקדם מאוד בתחרות.

אצל הנשים,  גילי כהן (52 ק"ג) הודחה בשמינית הגמר עם הפסד לאיטלקייה אודט גיופרידה בעקבות עונשים. לפני כן הג'ודאית הישראלית, שפתחה את התחרות בסיבוב השני, ניצחה את קרולינה פיאנקובסקה מפולין ביוקו. רוני שוורץ (עד 52 ק"ג), קפטנית הנבחרת, הודחה גם היא בסיבוב הראשון. 50 שניות בלבד בתוך הקרב מול זאנה סטנקביץ' מארמניה, הישראלית נזרקה למזרן והפסידה באיפון.