כסף לגרוסמן ובוטבול. צפו: רסקופין זכה בארד

אל' אירופה עד גיל 23: רסקופין הטיל את יריבו תוך 19 שנ' וניצח באיפון

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  11.11.16 - 17:32
תחילת כתבה

אליפות אירופה בג'ודו עד גיל 23 נפתחה היום (שישי) בהיכל קבוצת שלמה בת"א. לעיני אולם מלא בקהל ביתי, שיצר אווירה נהדרת, עלו 11 ג'ודאים בכחול לבן על המזרן. אלכס רסקופין זכה במדליית ארד דרך בית הניחומים, בעוד עדי גרוסמן וטוהר בוטבול זכו בכסף.

גרוסמן (עד 57 ק"ג) ניצחה באיפון בקרב הראשון את מריה סקורה מאוקראינה כבר אחרי 27 שניות. בסיבוב השני פגשה את אנה בורובסקה הפולניה, ולמרות אגרסיביות של הישראלית היא לא הצליחה לצבור ניקוד וניצחה באמצעות עונשים (0:1 לטובתה). ברבע הגמר גברה הישראלית ביוקו על אסייה טופרק מבריטניה ועלתה לחצי הגמר, בו היא ניצחה את ג'וריין ויסר ההולנדית בעונשים (1:2 לישראלית). בגמר היא נוצחה באיפון על ידי טרסה סטול הגרמניה וזכתה במדליית הכסף.

"היה לי יום מצויין, רציתי לסיים אותו עם הזהב ולשמוע את התקווה", אמרה גרוסמן, "הקהל היה איתי לאורך כל היום, שמעתי שאגות ורציתי לשמח אותו. באתי מוכנה לגמר, אבל הדברים לא הסתדרו. בסך הכל אני מרוצה מהיום הזה. אנחנו מסתכלים הלאה והולכים על טוקיו בכל הכוח".

בוטבול (עד 73 ק"ג) גבר בקרב הראשון שלו באיפון על לוקאס ריטר מאוסטריה. בסיבוב השני ניצח באמצעות ריתוק את רודולף קורטידס מקפריסין. ברבע הגמר פגש הישראלי את אסלמבק גקהאב מרוסיה וגבר עליו ביוקו. בחצי הגמר בוטבול ניצח את ביוקו המונטנגרי בווזארי, והעפיל לגמר, שם נוצח על ידי חידאית' חידארוב האזרי בריתוק וזכה במדליית הכסף.

"היה לי יום ממש טוב וזה קצת התפספס בגמר", אמר בוטבול, "הייתה חוויה להתחרות כאן. זו פעם ראשונה שאני חווה דבר כזה. אני יודע בדיוק איזה דברים אני צריך לשפר בעתיד".

רסקופין (עד 66 ק"ג), שהעפיל אוטומטית לסיבוב השני, פגש שם את פטריק ווריצק מפולין, וניצח אותו באיפון. בסיבוב הבא גבר שוב באיפון על יריבו, אדריאן לברדו פרננדס הספרדי. ברבע הגמר הפסיד רסקופין ביוקו למתיאס צ'יזאק האוסטרי ונשר לבית הניחומים, שם גבר על בונצ'יץ' מסרביה באמצעות ווזארי ועלה לקרב על מדליית הארד, בו הטיל את טלמן ואלייב האזרי תוך 19 שניות וניצח באיפון.

"אם הקהל לא היה מדהים הייתי בבעיה, זה תענוג להתחרות בבית", אמר רסקופין, "בקרב על המדליה עשיתי את זה קצר. יש לנו צוות מדהים שעובד איתנו ומכין אותנו לקרבות בצורה הטובה ביותר. כמובן שאני לא מצפה שכל קרב יסתיים ככה, אבל אני שמח. היה קשה אחרי ההפסד ברבע הגמר, אבל הצוות הרים אותי ובשביל זה הוא פה. בגלל שזה בארץ, בקרבות הראשונים מרגישים קצת לחץ. כמובן שהחלום הוא מדליה בטוקיו".

רסקין (עד 73 ק"ג) גבר בקרב הראשון שלו על קנת הנבלד מהולנד באמצעות יוקו. הקרב השני שלו היה מותח כשלקראת סופו הצליח יריבו גיגה גיגאורי מגיאורגיה לצבור שני יוקו אך באמצעות יוקו ו-ווזארי שהשיג עוד קודם לכן הישראלי הוא ניצח. ברבע הגמר הוא הפסיד לסאין אונדר מרוסיה, נשר לבית הניחומים ונכנע גם שם לאקיל ג'קטבה מקוסובו באיפון וסיים את דרכו בתחרות במקום ה-7.

הפתעה מצערת הגיעה מכיוונו של ברוך שמאילוב (עד 66 ק"ג), אלוף אירופה עד גיל 23 לשנת 2014 ומדליסט הארד מאליפות העולם לנוער בג'וניור באותה שנה, שהודח מהתחרות כבר בקרב השני שלו. הישראלי גבר בסיבוב הראשון על אדיין קאצ'יקאב מבלגיה באמצעות ווזארי. את הקרב הבא מול דניס ויירו המולדובי הוא פתח נהדר ואף עלה ליתרון בעזרת תרגיל שהעניק לו ווזארי. כמה שניות לאחר מכן הטיל המולדובי את שמאילוב באיפון, דבר שסיים את התחרות עבור הישראלי. 

מי שיצאה גם היא מהתחרות בשלב מוקדם מהצפוי היא תמנע נלסון לוי (עד 57 ק"ג), זוכת מדליית הארד מאליפות אירופה לבוגרות באפריל. הישראלית הפסידה בקרב הראשון שלה לרוסיה נטליה גולומידובה, ששלטה לחלוטין בקרב וניצחה באיפון.

גפן פרימו (עד 52 ק"ג) הפסידה בקרב הראשון שלה בריתוק לגרמניה אינס בייצ'מיטד.

ענבל שמש (עד 63 ק"ג) הפסידה גם היא בקרב הראשון שלה לדיאנה דזיגארוס מרוסיה, סגנית אלופת העולם לנוער מ-2015. דווקא אחרי שליטה של הישראלית בקרב הצליחה הרוסיה לרתק אותה ולנצח.

גילי שחריר (עד 63 ק"ג) גברה בסיבוב הראשון על קריסטינה פוליאק מהונגריה באמצעות עונשים (0:1 לטובתה של הישראלית), אך בקרב השני נעצרה. היא הפסידה בעונשים (0:2) לויויאן הרמן הגרמנייה.

אסף אלמוג (עד 60 ק"ג) הפסיד בסיבוב הראשון בעונשים (0:1) לולנטין אליפייב מבולגריה. גם דניאל בן דוד, לו מדובר באליפות אירופה ראשונה עד גיל 23, לא הצליח לעבור את הקרב הראשון. הוא הפסיד באיפון לאנג'לו פנטנו מאיטליה, אלוף אירופה לנוער מ-2014.

מאמן נבחרת הגברים, אורן סמדג'ה, הוסיף: "אני גאה בנבחרת ובהצלחות באליפות אירופה, יש לנו ספורטאים צעירים שכבר מאותתים בכוונות שלהם לטוקיו. אני מקווה שאוכל לקבל את המעטפת הנחוצה לי בכדי שאוכל להביא אותם הכי מוכנים שאפשר למשחקים האולימפיים עם תקציב גדול ורחב כפי שמתאים לנבחרת בסדר גודל שכזה. רוב ההכנות הקודמות היו על הספורטאים האולימפיים ועכשיו צריך לקבל תקציב מוגדל. הנבחרת גדלה בכמויות ואני צופה מירוץ קשה מאוד בכל משקל ומשקל לקראת טוקיו".