צפו: טוהר בוטבול זכה במדלית הארד באבו דאבי

הישראלי גבר על באזילה. שור סיימה חמישית, מוקי הודח בקרב השני

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  27.10.17 - 16:46

תגיות: ג'ודו

תחילת כתבה

אחרי מדלית הזהב של טל פליקר ומדלית הארד של גילי כהן, הנבחרת הישראלית המשיכה במומנטום החיובי היום (שישי) בגראנד סלאם אבו דאבי. שלושה ג'ודאים עלו על המזרן והתחרו ללא סממנים ישראליים, אלא תחת איגוד הג'ודו העולמי IJF. טוהר בוטבול הציג הופעה מצוינת וזכה במדלית הארד, רותם שור הפסידה בקרב על המדליות וסיימה חמישית, ואילו שגיא מוקי איכזב כאשר הודח כבר בקרב השני.

בוטבול (עד 73 ק"ג) פתח בצורה טובה את היום כשגבר על אלמסחרי המקומי באמצעות ריתוק. כצפוי, היריב מאיחוד האמירויות סרב ללחוץ את ידו של הישראלי בסיום. לאחר מכן גבר על סקנולי הקזחי והפיל בוואזארי את יארצ'ב הרוסי. בוטבול הפסיד למוגושקוב הרוסי בחצי הגמר. לקרב על מדלית הארד הגיע בוטבול אנדרדוג מול האלוף האולימפי מריו פאבלו באזילה (אז במשקל 66 ק"ג). שני המתחרים סחבו שני עונשים והקרב נכנס כעבור 4 דקות לניקוד זהב. שם לאחר שמונה עשרה שניות בלבד, הצליח בוטבול לבצע תרגיל שהעניק לו ווזארי ואת הניצחון שמשמעותו: מדלית ארד מכובדת באיחוד האמירויות.

"אני מאוד מאושר וגאה לסיים את יום הקרבות באבו דאבי פה על דוכן המנצחים", אמר בוטבול בסיום, "אני מאוד גאה לייצג את המדינה, עם דגל או בלי דגל, זה לא משנה. אני מרגיש סיפוק אדיר ותודה לכולם על התמיכה".

"טוהר הוכיח שהוא מהצמרת העולמית", אמר מאמן הנבחרת, אורן סמדג'ה, "הוא הצליח לנצח מדליסטים מאליפויות אירופה, אליפויות עולם ובקרב על המדליה את האלוף אולימפי. שגיא ממשיך בעלייה ועשה קרבות מדהימים. טל פליקר קפץ למקום ה-1 בעולם , טוהר שביעי בדירוג העולמי. יש לנו נבחרת ונציגות מלאה בכל משקל ".

מי שהתקשה להסתיר את שביעות רצונו היה יו"ר האיגוד, משה פונטי: "איגוד הג׳ודו הישראלי מוכיח בכל תחרות ותחרות שנבחרת ישראל היא אחת הנבחרות הטובות בעולם, גם בזכות האיכות וגם בזכות העומק שיש בשתי הנבחרות שלנו. התוצאות הללו מגיעות כתוצאה מעבודה סזיפית וחסרת פשרות, עם דרך אחת שמובילים מאמני הנבחרות, שני הרשקו ואורן סמדג׳ה במשך שנים. הוכחנו גם למדינה שלנו שאפשר לסמוך עלינו, גם בשל העובדה שכל העולם יודע שאנו מתחרים באבו דאבי למרות הקשיים שהערימו עלינו המארחים.נמשיך באותה דרך ונגביר את הקצב מתחרות לתחרות״.

שגיא מוקי (עד 81 ק"ג), שזכה במדליית הזהב בגראנד פרי טשקנט לפני כשבועיים, ניצח בקרב הראשון שלו את קקימוב מטורקמיניסטן. אחרי ארבע דקות של הזמן החוקי ללא הכרעה, ושלכל אחד מהספורטאים יש ניקוד של ווזארי, הקרב נכנס לניקוד זהב. שם אחרי ארבע עשרה שניות ביצע הישראלי ווזארי נוסף וניצח.

בקרב השני פגש מוקי את  פרנק דה וויט ההולנדי, מדליסט הזהב מגראנד סלאם פריז האחרון. גם הפעם הקרב נכנס לניקוד זהב, במצב של שני עונשים לישראלי. אחרי דקה וארבעים ושבע שניות מוקי ספג את העונש השלישי, שגרם לניצחון של ההולנדי והדחה מוקדמת של מוקי בטורניר.

רותם שור (עד 63 ק"ג)  גברה בקרב הראשון שלה על איימי לייבסאיי הבריטית בעקבות פסילתה של היריבה ובכך עלתה לרבע הגמר בו הפסידה לאגתה אוזדובה הפולנייה. שור ניצחה את קוסטנקו הרוסייה בבית הניחומים אך נכנעה בקרב על הארד לקאתרין אונטרוורצאכר האוסטרית. הישראלית פתחה טוב את הקרב מול מדליסטית הארד מאליפות אירופה האחרונה, אך ספגה איפון וסיימה את התחרות במקום החמישי.