"אנחנו מאד מתרשמים, תהיה אליפות נהדרת"

באיגוד האירופי פרגנו. הגרלות לא פשוטות לחלק מהישראלים

עינת הירש
עינת הירש  25.04.18 - 18:30
תחילת כתבה

הכל מוכן. אליפות אירופה בג'ודו תיפתח מחר (חמישי) ותיערך לראשונה בהיסטוריה בישראל. לאחר שהנבחרת הגיעה לאולם בתל אביב והתרשמה מהמתחם שהוקם במיוחד, היא קיימה מסיבת עיתונאים חגיגית לקראת רגע האמת. לאחר מכן נערכה גם ההגרלה שקבעה את הקרבות בין הספורטאים.

אורי ששון, מדליסט הארד מאולימפיאדת ריו 2016 שמדורג במקום ה-15 בעולם (100+ ק"ג), יעפיל לשלב השני אוטומטית, שם יפגוש את המנצח בין האזרי אושנגי קוקאורי (מקום 31), לבין הרוסי טמרלאן בשאייב (מקום 43). אם יעפיל לרבע הגמר, ייאלץ כנראה להתמודד מול רוי מאייר, ההולנדי מהמקום ה-14 בעולם.

הגרלות מעניינות נוספות נרשמו לישראלים בשלב הראשון של התחרות. פיטר פלצ'יק (עד 100 ק"ג) יתמודד מול הלטבי יבגניס בורודבקו, לי קוכמן (עד 90 ק"ג) יתחרה נגד הגרמני פאלק פטרסילקה, שגיא מוקי (עד 81 ק"ג) ינסה לגבור על הצרפתי ג'ונתן אלארדו, ואלון אהרון (עד 60 ק"ג) קיבל בהגרלה את הבלגי יורה וורסטראטן. כמו כן, בכל אחד מהמשקלים עד 66 ק"ג (טל פליקר וברוך שמאילוב) ועד 73 ק"ג (טוהר בוטבול ואורון גינר) יתחרו שני מתמודדים ישראליים.

גם בנשים ישנן קטגוריות עם נציגות ישראלית כפולה. במשקל עד 48 ק"ג שירה ראשוני ונועה מינצקר העפילו אוטומטית לשלב השני, כמו גם בטינה טמלקובה במשקל עד 52 ק"ג. באותה קטגוריה, גפן פרימו תתחרה נגד הקפריסאית סופיה אסבסטה. במשקל עד 57 ק"ג תנסה תימנע נלסון-לוי לגבור על הסרבית יובאנה רוגיץ' ומעיין גרינברג על הפורטוגלית תלמה מונטיירו. גילי שריר (עד 63 ק"ג) קיבלה בהגרלה את השבדית מיה הרמנסון, וירדן מאיירסון (עד 78 ק"ג) את הצרפתייה אודרי שומאו.

לאליפות הנוכחית הגיעו 368 ספורטאים מ-44 מדינות. הקרבות יחלו ביום חמישי ושבת בשעה 12:00, ולמעפילים לשלבים המתקדמים יחלו בשעה 17:00. ביום שישי הקרבות יחלו ב-10:00 והגמרים ב-16:00. השקילות ייערכו כשעה עד 15 דקות לפני הקרבות.

נשיא האיגוד האירופי ברגיי סאלובייצ'יק אמר: "אנחנו מתרשמים, הארגון פה טוב מאד. תהיה אליפות אירופה נהדרת, אנחנו מתרגשים להיות פה. נהנים ממזג האוויר ומהכנסת האורחים. זה נחמד שג'ודו הוא אחד מענפי הספורט הפופולאריים. אנו מאמינים שהאירוע הזה יהיה קידום נהדר בעיקר לספורטאים הישראלים. הג'ודו הישראלי הוא כיום מהמובילים ויש לו פוטנציאל בדור הצעיר".

שגיא גור מנכ"ל הג'ודו הישראלי הוסיף: "התחרות הזו לא הייתה מתאפשרת ללא משרד הספורט, היא עבודה של שנה שלמה על פי תוכנית מסודרת. זה חשוב שהראינו שאנחנו יודעים גם לארח דברים כאלה".

גם ירדן ג'רבי, זוכת מדליית הארד מריו, דיברה במסע"ת: "האווירה מדהימה, ולמרות שאיני מתחרה, אני מארחת 8 אנשים. אלו אנשים שמאד אוהבים את ישראל ורוצים לחוות. מהבחינה האישית זה כיף, ואני מקווה שזה יעשה טוב לספורטאים הישראלים, שימצו את עצמם ויהנו. אני קצת מקנאה בהם. אליפות אירופה לבוגרים נערכת פה פעם ראשונה, ובלי איגוד כזה חזק ובלי משה פונטי, להביא את התחרות ולארגן אותה זה לא פשוט. הספורטאים יודעים מה צריך מבחינת מחויבות ורצון, והם יקחו את זה למקום טוב, ואני לא צריכה לתת להם טיפים".

שניים מהמתחרים הישראלים, ירדן מאירסון ופיטר פלצ'יק, ישבו לצידה של ג'רבי וסיפרו על ההתרגשות שלהם: "מאד מרגש להתחרות בישראל", אמרה מאירסון. "אנחנו ניתן הכול על המזרן, ובטוחה שהקהל ידחוף אותנו. אין דבר כזה הגרלה קלה, מקווה לתחרות טובה מבחינתי. אנחנו רגילים להתחרות ביום האחרון, לא משנה מה היה לפני".

פיטר פלצ'יק: "אני מתרגש מאד, לא מזמן גיליתי שנמכרו כל הכרטיסים וזה אומר שאנשים מתרגשים לראות אותנו. אני בטוח שהקהל הביתי ייתן לנו רוח גבית. יש מאחורינו צוות גדול ורחב שדואג שכל הנבחרת תגיע הכי מוכנה מכל הפרמטרים. כל קרב הוא מלחמה, ונעשה הכל וניתן את הלב והנשמה בשביל התוצאות הטובות ביותר שלנו. זה חלום שמתגשם להתחרות בארץ, אני תמיד רואה נבחרות אחרות שאנחנו מתארחים אצלם ואיך הקהל שלהם נותן אהבה למקומיים, ואני בטוח שאצלנו זה יהיה יותר חזק".