פונטי: "ששון מתקדם יפה, למה לפגוע בו?"

יו"ר איגוד הג'ודו על הורדת המענק למדליסט האולימפי: "צריך לשנות את החוקים של הוועד"

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  13.02.19 - 20:26

תגיות: משה פונטי

תחילת כתבה

אחד הסיפורים המדוברים ביותר בעולם הג'ודו הישראלי בשנים האחרונות ממשיך להתפתח. אחרי שאורי ששון קיבל הודעה מהוועד האולימפי על ירידה מסגל הזהב לסגל הכסף והקיצוץ במענק שלו מ-8,500 ש"ח בחודש ל-6,000 בלבד, הגיב היום (רביעי) משה פונטי, יו"ר איגוד הג'ודו, בתכנית "מגרש פתוח".

ששון, כזכור, הוא מדליסט אולימפי מריו 2016, שם קטף את הארד. הוא המדליסט הישראלי השמיני בהיסטוריה של האולימפיאדות (9 מדליות, שתיים מהן שייכות לגל פרידמן). מאז ריו היכולת של ששון ירדה, ובאליפות אירופה בשנה שעברה שנערכה בתל אביב הוא אכזב והפסיד כבר בסיבוב הראשון. לאחרונה כושרו חזר, והוא אף זכה בזהב בגארנד פרי בתל אביב לפני פחות מחודש.

"כועס על כך מאד, זו לא הפעם הראשונה", אמר פונטי. "כששגיא מוקי חזר מפציעה גם לו הורידו את הכסף הזה. פתאום מודיעים שגם למדליסט אולימפי עושים את זה, עם 6,000 ש"ח אי אפשר לעשות כלום. החלטנו בהנהלה שאנחנו משאירים לו את הכסף, ואיגוד הג'ודו ישלים לו את המענק. ברגע שאתה זוכה במדליה אולימפית אתה כנראה מוריד מהיכולת שלך. צריך לשנות את החוקים של הוועד האולימפי, יש להם מיליונים, בשבילם 2,500 ש"ח זה כלום. בשביל ספורטאים כמו אורי 2,500 ש"ח זה הבדל עצום".

"מדליסט אולימפי צריך לקבל מלגה לארבע שנים כדי שיוכל להתחרות אולי גם באולימפיאדה הבאה. לא משנה אם הוא בכושר או לא, הוא כבר עשה את זה, בשביל זה אנשים מתאמנים 4 שנים. ראינו אותו זוכה במדליה בגראנד פרי וכמעט גם בגראנד סלאם האחרון. הוא מתקדם, למה לפגוע בו? למה לתת לו להתאמן בראש לא שקט? הסיכוי שהחוקים ישתנו גדולים. אני רק משלים לו את הכסף, וזה באמת סיפור אבסורד. צריך לפחות להתייחס אליו בכבוד".

"מאמין שמירי רגב באמת תומכת ושהיא תטפל בזה. היא עשתה לאיגוד הג'ודו הרבה כי הגיע לו. הבאנו המון הישגים, לא רק במדליות, אלא גם באירועים שהבאנו שהיו בין לאומיים. צריך להמשיך להתייחס לאיגוד הזה בצורה ראויה, ולא ליצור מאבקים קרירים מיותרים. כשאני בא לוועד האולימפי, הם לא מדברים שם על דברים מעניינים, אני לא אוהב את זה. אני לא יכול לשנות שם כלום, רק באיגוד הג'ודו. כשאוכל לשנות, אז אשנה. כרגע אני לא בא לישיבות כי מה שקורה שם לא מעניין אותי".

"אורי חושב שמרגישים שאורי מסכן. הוא לא כזה. גם אם יקבל 1,000 ש"ח הוא יהיה בסדר. הוא בן אדם מדהים. הדבר הזה באמת פגע בו כלכלית, ליום יום הוא צריך את הכסף הזה. יש לו כסף, אבל למה צריך לעשות את זה? לא חושש מהרגע שמירי לא תהיה שרת הספורט יותר. היא תהיה איתנו כל הדרך, תעזור לאיגוד הג'ודו מאחורי הקלעים. נמשיך להביא הישגים ומדליות. בטוח שהיא תסתכל על דברים אחרים, אבל עדיין תהיה לה פינה קטנה בלב לג'ודו".

בהמשך הראיון פונטי דיבר גם על שגיא מוקי ועל היריב האיראני שלא עמד איתו על הפודיום: "האיראני לא אשם. אנחנו באמת מבינים את זה, למרות שכעסתי מאד בהתחלה. אני חייב להבין אותו, מחוץ למזרן הוא בחור נחמד. שגיא הוכיח שגם את הספורטאים הטובים ביותר אפשר לנצח. אורן הפך אותו ללוחם, עם יותר יכולות".

"אליפות העולם לישראל? אני תמיד חולם. חולם שזה יהיה פה, ואם אני חולם - אני מגשים בדרך כלל. לטוקיו נשלח את המשלחת החזקה ביותר אי פעם. רוצה שנשלח גם את הגדולה ביותר, שתהיה נבחרת קבוצתית, לא רק אישית. צריך להביא כמה שיותר ספורטאים שיוכלו באמת להתמודד על מדליה".