"רגע האמת": הג'ודאים הישראלים בדרך לקרב

אליפות העולם תיפתח בראשון. הרשקו: "הסיכויים לא גבוהים"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  24.08.19 - 11:00
תחילת כתבה

כשנה לפני המשחקים האולימפיים בטוקיו, אליפות העולם בג'ודו תיפתח ביום ראשון בבירת יפן בהשתתפות 14 ספורטאים ישראלים - שמונה גברים ושש נשים: שגיא מוקי, אורי ששון, פיטר פלצ'יק, דניאל בן דוד, ברוך שמאילוב, טל פליקר, טוהר בוטבול, לי קוכמן, שירה ראשוני, גפן פרימו, תמנע נלסון לוי, ענבל שמש, גילי שריר ורז הרשקו.

באופן טבעי, הרבה ציפיות ישנן מאורי ששון, מדליסט הארד מהמשחקים האולימפיים בריו לפני שלוש שנים. באליפות העולם הוא טרם הצליח לעלות על הפודיום, והוא מקווה לשנות את המצב בהקדם. "חסרה לי מדליה באליפות העולם ולשם אני מכוון. אני מאוד רוצה לזכות בתחרות", הדגיש ששון. "הפסדתי לא פעם ולא פעמיים לאורך הקריירה, אבל בסופו של דבר זכיתי במדליה אולימפית - אז אני חושב אופטימי וחיובי ומקווה שהכל יתחבר לי".

מאמנו של ששון ובכלל של נבחרת הגברים, אורן סמדג'ה, הוסיף: "הגענו לרגע האמת. אני לא מנמיך ציפיות, יש פה כאלה שיכולים להגיע לשלבים של רבע הגמר ומשם להתרומם לקרבות על המדליות. הם בעצמם מאוד רוצים להצליח. זו לא תחרות קלה, כל אחד בא להוכיח את עצמו. אני מקווה שהדברים יתחברו והספורטאים יעשו את זה. ענף הג'ודו בישראל אמנם עשיר במדליות, אבל דווקא באליפויות עולם יש לנו בסך הכל שלוש מדליות - אז זה יהיה הישג יוצא דופן אם תהיה עוד אחת".

מנגד, אצל הנשים הציפיות הרבה פחות גבוהות. מאמן הנבחרת שני הרשקו הודה: "זה לא סוד שאין כיום מישהי דומיננטית כמו שירדן ג'רבי הייתה. אנחנו מכוונים למשחקים האולימפיים ומקווים ששם תהיה לנו ספורטאית שביום נתון תוכל להילחם על מדליה. אשמח מאוד אם ספורטאית אחת, אולי שתיים, יגיעו לשלבים המאוחרים, אבל הסיכויים לא גבוהים. עם צירוף מקרים מושלם אולי נוכל לעשות את זה".

עבור הג'ודאים מדובר בהכנה הטובה ביותר לדבר הגדול שיקרה בקיץ הבא. האליפות תתקיים באותו אולם שיארח את תחרויות הג'ודו במשחקים האולימפיים. אפילו את ההכנה ערכו הישראלים ביוקוסוקה, עיר המרוחקת כשעה וחצי מטוקיו, שבה הספורטאים גם יעשו את ההכנות הסופיות בשנה הבאה.

באליפות העולם בשנה שעברה נבחרות הגברים והנשים חזרו בידיים ריקות, כשההישגים הטובים ביותר היו של טל פליקר, שהגיע לקרב על מדליית הארד, אך סיים חמישי, ושל גפן פרימו שדורגה שביעית. הפעם, מקווים כמובן שהדברים יראו אחרת לגמרי. יש לציין כי מעבר ליוקרה שיש להצלחה בתחרות העולמית, האליפות מקנה הרבה מאוד נקודות לדירוג האולימפי.

לו"ז הישראלים:

25/8 יום ראשון: עד 48 ק"ג: שירה ראשוני
                        עד 60 ק"ג: דניאל בן דוד

26/8 יום שני: עד 52 ק"ג: גפן פרימו
       עד 66 ק"ג: ברוך שמאילוב וטל פליקר

27/8 יום שלישי: עד 57 ק"ג: תמנע נלסון לוי
                         עד 73 ק"ג: טוהר בוטבול

28/8 יום רביעי: עד 63 ק"ג: ענבל שמש וגילי שריר
                          עד 81 ק"ג: שגיא מוקי

29/8 יום חמישי: עד 90 ק"ג: לי קוכמן

30/8 יום שישי: עד 100 ק"ג: פיטר פלצ'יק

31/8 יום שבת: +78 ק"ג: רז הרשקו 
                      +100 ק"ג: אורי ששון