"יש לי חלום - להביא לשינוי ביחסים עם העם האיראני"

שגיא מוקי, אלוף העולם הטרי, חזר לישראל והתקבל בחום. במסע"ת בשדה התעופה דיבר על סאגת מולאי: "הוא גיבור, ליבי יוצא אליו". על ההישג שלו אמר: "אני עדיין לא מעכל"

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  05.09.19 - 09:22
תחילת כתבה

כשבוע אחרי שרשם את אחד ההישגים הגדולים בהיסטוריה של הג'ודו המקומי, אלוף העולם הטרי שגיא מוקי נחת הבוקר (חמישי) בישראל יחד עם מאמן הנבחרת אורן סמדג'ה, שמלווה אותו באופן אישי מגיל 4. הוריו של מוקי ובני משפחתו המתינו לו בנמל תעופה בן גוריון והעניקו לו קבלת פנים חמה במיוחד.

אחרי קבלת הפנים, מוקי התיישב למסיבת עיתונאים בשדה התעופה - יחד עם מאמנו אורן סמדג'ה ועם יו"ר איגוד הג'ודו משה פונטי. אלוף העולם כמובן דיבר על ההישג עצמו ומחמאות הורעפו עליו מהיושבים לצידו, אבל הכותרת הגדולה הגיעה בכלל בעקבות סאגת הג'ודאי האיראני סעיד מולאי.

"יש לי חלום - להביא לשינוי ביחסים עם עם האיראני", הפתיע מוקי והוסיף: "העם האיראני לא שונא אותנו, אני רואה את היחסים שלנו מתקדמים. מולאי ספורטאי גדול. הוא גיבור ואני מעריץ אותו על הדרך שלו. הוא ספורטאי שנלחם כל כך קשה על החלומות שלו ולהימנע מקרב מסיבות כאלה ואחרות זה הכי כואב שיש. ליבי יוצא אליו. אני רוצה לתלות תקווה שאני אהיה סוג של שגריר לשלום דרך הג'ודו".

על ההישג שלו עצמו אמר מוקי: "וואו, איזה רגע. עדיין לוקח לי זמן לעכל את צמד המילים האלה 'אלוף עולם'. מישהו זורק לי 'אלוף עולם' ואני עדיין צריך לקלוט שזה בשבילי. זאת מדליה ראשונה שלי באליפות העולם, הכל התחבר ביום הזה. הצלחתי לנצח את כל היריבים עד חצי הגמר באיפון והראתי שליטה. בחצי הגמר התמודדתי מול המצרי.  נצטרך לנתח את הקרב הזה כי הוא לא היה כמו שרצינו, למרות שניצחתי".

"אחרי חצי הגמר הלכתי הצידה ופשוט הקאתי את הנשמה", חשף אלוף העולם, "זה היה יום מאוד קשה, יום קרבות מטורף, לחץ, הגוף כבר לא יכול היה להכיל את זה. ואחר כך עוד הייתי צריך למצוא כוחות מחודשים לטרוף את היריב בגמר. הצלחתי לעשות את זה. זה היה אירוע מאוד מאוד מרגש בשבילי".

מאמנו של מוקי מגיל 4, אורן סמדג'ה, היה נרגש מאוד: "יש פה כל מיני סגירות מעגל. היה לי מאוד חשוב שהוריי יהיו פה, ואבא שלי אכן נמצא פה דומע. אבא אימן אותי, לימים אימן את פונטי, פונטי אימן אותי וסגירת המעגל הזאת עושה לי צמרמורת. הזהב של שגיא היה בסטייל, זה העמיד את הנבחרת כאחת מהחזקות באליפות. הנבחרת סיימה במקום הרביעי בדירוג בזכות ההישג של שגיא".

סמדג'ה הוסיף: "אנחנו לא מסתפקים בשום דבר. רוצים לעשות הכל מהכל. ב-1995 אני זכיתי במקום השני בעולם, פונטי ישב על הקווים, ומשהו חרה לי שם  והיה לי חסר. החלטת השופטים הייתה כל כך מעוותת ותמיד אמרתי שאני רוצה שיהיה אלוף עולם. אני יודע כמה טפטפתי וכמה זה חלחל לשגיא 24 שנה אחרי. אני, כמאמן נבחרת ישראל, מביא מהדלת הראשית אלוף עולם".

סמדג'ה נשאל גם על התחרות הפחות מוצלחת עבור כמה ספורטאים, בהם אורי ששון, מדליסט הארד מריו 2016, והדגיש: "אתם שוחטים את אורי ששון. אורי הציל את הספורט הישראלי ונגד כל הציפיות עשה מדליה אולימפית. לא מבטלים ספורטאי על הפסד כזה או אחר".

יו"ר האיגוד משה פונטי, שהכריז כי גרנד פרי תל אביב ייערך ב-23 עד 25 בינואר 2020, פירגן: "שגיא מוביל דרך מדהימה אחרי פציעה מאוד קשה. הוא ספורטאי על, שמצליח לשבור את השיאים של עצמו שוב ושוב. מה לא נאמר על סמדג'ה? הוא מוביל נבחרת חזקה ועמוקה. אורן נותן לכולם תקןוה שאפשר להצליח בגדול. הוא נחשב לאחד מהמאמנים הטובים בעולם".

פונטי התייחס גם הוא לסוגיית האיראני ואמר: "כמובן שהייתי רוצה שמולאי יבוא כבר מחר לישראל ויתאמן עם שגיא. אם הוא היה עולה לקרב, אז זה היה סיפור היסטורי וגדול. אני מאמין ששגיא היה מנצח גם אותו כי הוא עשה תחרות מעולה".