בשל החרם: איראן הושעתה מתחרויות ג'ודו

תקדים: ההתאחדות תבטל את העונש אם יעלו למזרן מול ישראלים

מערכת אתר ערוץ הספורט
מערכת אתר ערוץ הספורט  22.10.19 - 19:47

תגיות: סעיד מולאי

תחילת כתבה

תקדים בענף הג'ודו. איראן הושעתה הערב (שלישי) באופן רשמי מטורנירים בין לאומיים עד שהחרם כלפי ג'ודאים ישראלים יופסק. בעקבות העניין החוזר לפיו נציגים של המדינה הפרסית לא מקבלים אישור ממדינתם לעלות על המזרן להתמודד מול ישראלים, התאחדות הג'ודו העולמית השעתה את המדינה מכל תחרות בסבב.

העונש יהיה תקף ללא תאריך תפוגה, והוא ייעצר רק כאשר הנבחרת האיראנית תבטיח להעלות את נציגיה בקרבות מול יריבים מישראל. "העונש יחזיק עד שההתאחדות האיראנית תתן לנו התחייבויות מספיק אמינות ותוכיח שהיא מכבדת את הכללים של ההתאחדות העולמית ותסכים שהנציגים האיראנים יתחרו מול ישראלים", כך נאמר מצד גורמים בוועדת המשמעת.

כזכור, באליפות העולם האחרונה בה שגיא מוקי זכה במדליית זהב, נרשמה שערורייה כאשר היריב האיראני סעיד מולאי ספג איומים רבים כלפיו וכלפי משפחתו מצד גורמים ממדינת הולדתו על מנת שיפסיד בכוונה כדי לא לעלות על הפודיום יחד עם מוקי, ובכדי להימנע מקרב איתו.

איראן יכולה לערער על ההחלטה מול ה-CAS, בית הדין הגבוה לספורט, זאת על מנת לשמור על תקווה להשתתף במשחקים האולימפים, שכן ההשעייה תפגע בניקוד שלהם לקראת טוקיו 2020. נשיא הוועד האולימפי העולמי, תומאס באך, שגינה בעבר את החרם של האריאנים, אמר: "זה ברור שמדובר בממשלה שפוגעת בספורט בגלל אינטרסים פוליטיים".

איגוד הג’ודו משה פונטי אמר: ״הספורט בא לחבר בין אנשים ולא להפריד ביניהם, ואנו שמחים שאנו, שבאנו עם יד מושטת ורצון להתחרות ולחבר, זכינו לאוזן קשבת, גיבוי ותמיכה מהאיגוד העולמי והעומד בראשו. מריוס ויזר הוא אדם מדהים וידיד אמת של הספורט הישראלי בכלל והג׳ודו הישראלי בפרט״.

הודעת שרת התרבות והספורט, ח"כ מירי רגב: "אני מברכת את נשיא איגוד הג'ודו העולמי מריוס וייזר על ההחלטה האמיצה והמתבקשת להשעות את האיגוד האיראני מכלל פעילות תחרותית ספורטיבית לאור ההפרה החוזרת ונשנת המונעת השתתפות ספורטאים איראנים בתחרויות מול ספורטאים ישראלים, וזאת בניגוד לרוח האולימפית האוסרת מעורבות של פוליטיקה בספורט ולכללים המחייבים את כל המדינות החברות באיגוד. אני מצפה מהוועד האולימפי הבינ"ל לאמץ את המדיניות האמיצה של וייזר לאחווה בין עמים ולדאוג שתחרויות ספורט יוכרעו אך ורק במגרשי הספורט".