בשל פציעות: מוקי ובוטבול לא התחרו בגמרים. זכו בכסף

מאסטרס סין: חשש לשבר בצלע לאלוף העלום עד 81 ק"ג. הפיינליסט בעד 73 ק"ג עלול להיעדר כחודשיים ולא להתחרות בגראנד פרי ת"א. צפו בהם מנצחים בחצי הגמר

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  13.12.19 - 07:33
תחילת כתבה

בווידאו: הניצחון של מוקי בחצי הגמר

היום השני של טורניר המאסטרס היוקרתי בצ'ינגדאו, סין, נפתח הבוקר (שישי) ואחרי האכזבה אמש, שגיא מוקי וטוהר בוטבול היו חתומים על עוד שמחה מהולה בעצב. השניים העפילו לגמרים במשקל עד 81 ק"ג ועד 73 בהתאמה והבטיחו למעשה, שתי מדליות עבור המשלחת הישראלית. למרות זאת, הם לא לקחו בהם חלק בשל פציעות מהן סובלים, מה שאומר שהם הסתפקו בכסף.

אז מה קרה לשניים? מוקי נפגע בצלעות בקרב חצי הגמר וישנו חשש שהוא סובל משבר בצלע. גם בוטבול נפצע באותו השלב באופן חמור במרפק השמאלי ועדיין לא ברור מהי בדיוק חומרת הפציעה. ייתכן שהפיינליסט במשקל עד 73 ק"ג ייעדר כחודשיים וייעדר מגראנד פרי תל אביב.

מוקי ובוטבול דווקא רצו לעלות לקרבות הגמר, אבל אורן סמדג'ה, בגיבוי גיא פוגל ומשה פונטי, החליט שלא לתת להם לעשות זאת. "לא קל לי לקבל החלטה כזאת אחרי יום כזה עם רמת ביצועים מטורפת, במיוחד של טוהר. החלטה מאוד קשה אבל אני לא אסכן את הספורטאים", אמר מאמן נבחרת הגברים.

שגיא מוקי, עבורו זאת התחרות הראשונה מאז הזכיה באליפות העולם בטוקיו, פתח את הטורניר בסיבוב השני והתחרה לראשונה עם הפאץ' האדום עם שמו על גבו שמעיד על תוארו, וגבר על לסאיי זחה מסין. אחרי ארבע דקות של הזמן החוקי שני הספורטאים היו ללא ניקוד והקרב נכנס לניקוד זהב. שם, אחרי 13 שניות אלוף העולם הישראלי הצליח לבצע ווזארי ולנצח. בקרב הבא מוקי כבר היה חד הרבה יותר, כשפגש את האיטלקי אנטוניו אספוסיטו. תוך 35 שניות הוא הפיל באיפון את יריבו, מדליסט הארד מאליפות אירופה בתל אביב.

ברבע הגמר הוא פגש את אלוף אירופה ב-2017 אלן חובצוב עליו גבר בתוך דקה ו-48 שניות באמצעות איפון וגם בחצי ניצח באיפון, הפעם את הטורקי ודאת אלבייראק (מדליסט הארד מאליפות העולם 2018), בתוך שתי דקות ו-45 שניות. מוקי היה אמור לפגוש את מתיאס קאסה, בשחזור גמר אליפות העולם בטוקיו, אבל הפציעה מנעה ממנו זאת.

הציפייה שלנו לקרב היסטורי ראשון בין ישראלי לאירני התנפצה בשלב מוקדם של היום, כשסעיד מולאי, האירני שעבר לייצג את מונגוליה, הפסיד במפתיע בקרב הראשון שלו לאיטלקי כריסטיאן פרלטי. 

טוהר בוטבול (עד 73 ק"ג), סיפק תחרות מרשימה ועבר יריבים קשים מאוד בדרך לגמר. האוא ניצח בסיבוב הראשון את דניס יארצ'ב הרוסי, מדליסט הארד מאליפות העולם האחרונה באמצעות ווזארי. בקרב השני הוא גבר בזכות עונשים על סומון מחמדבקוב מטג'יקיסטן, שסיים חמישי באליפות העולם האחרונה ואלוף העולם לנוער, ועלה גם הוא לרבע הגמר בו גבר על סגן אלוף העולם המכהן רוסתם אורוז'וב באיפון בתוך פחות משתי דקות. בחצי ניצח בווזארי את היפני מסשי אבינומה, אלוף העולם שלוש פעמים במשקל של עד 66 ק"ג (2011, 2013 ו-2014) וגם פעמיים מדליסט הארד במשחקים האולימפיים בלונדון וריו.

צפו בבוטבול מנצח בחצי הגמר ומבטיח מדליה>>>

אצל הנשים, ענבל שמש (עד 63 ק"ג), שהתחילה אוטומטית בסיבוב השני, הפסידה שם למריה סנטרצ'יו מאיטליה, מדליסטית הארד מאליפות אירופה האחרונה במינסק. חצי דקה לפני תום ארבע הדקות האיטלקיה הטילה את הישראלית באיפון. אגב, השתים גם נפגשו בגמר של הגראנד פרי בתל אביב בינואר אשתקד, גם אז יצאה סנטרצ'יו מנצחת ושמש סיימה עם הכסף.

גילי שריר (עד 63 ק"ג), שנפצעה ברצועה הצולבת בברכה לפני כשלושה חודשים, לא עלתה לקרב שלה. מלכתחילה ידעו בנבחרת שההחלטה לגבי שיתופה תתקבל אך ורק לאחר החימום, ואז החליטו לא לסכנה. שני הרשקו, מאמן נבחרת הנשים, ציין: "בשל הפציעה שגילי עברה לפני כשלושה חודשים ומאחר שסיימה את השיקום רק לפני מספר שבועות  מראש ידענו שנקבל החלטה סופית על שיתופה רק לאחר החימום, לאחר החימום ומצבה של גילי החלטנו שהסיכון גבוה מהסיכוי ולכן החלטנו לוותר על הקרב. בכל מקרה על מנת לזכות לפחות בנקודות ההשתתפות (200 נקודות) ספורטאית צריכה לפחות להשקל, בהתאם למצבה בדירוג האולימפי הצוות המקצועי קיבל מראש החלטה שחשוב מאוד שלפחות תתייצב לתחרות ותשקל על מנת לזכות בנקודות חשובות אלו".