המאבק בקורונה: מוקי מציע מזכרות למכירה

הג'ודאי תורם. וגם: חמשת המרצ'נדייז היקרים בהיסטוריה

גיל לוין
גיל לוין  07.04.20 - 21:02

תגיות: שגיא מוקי

תחילת כתבה

הספורט העולמי עצר מלכת ובזמן שהליגות בכל העולם בהפסקה ונדחו אירועי הספורט הגדולים כמו האולימפיאדה והיורו, ספורטאים שנותרו עם הרבה זמן פנוי התגייסו לטובת המלחמה בקורונה.

היום (שלישי) לרשימה הזאת הצטרף גם המדליסט שגיא מוקי שהשיק קמפיין משלו לגיוס כספים לטובת מכונות הנשמה לבית החולים לניאדו בנתניה. מוקי מציע מגוון מזכרות מהקריירה המפוארת שלו, מגלויה חתומה, דרך חגורה ועד חליפת הג'ודו איתה זכה במדליית זהב - תמורת 185 אלף שקלים. נשמע הרבה לחליפת ג'ודו? אולי לאדם מן המניין. אבל מסתבר, שיש אנשים שפריטי אספנות היסטוריים מהספורט זה ממש הפטיש שלהם. אלו הם חמשת המרצ'נדייז היקרים בהיסטוריה שיגרמו לחליפה של מוקי להרגיש כמו עשרה שקלים.

במקום ה-5: הכדור של מרק מקגוויר, נמכר ב-1999 עבור 3 מיליון דולר.
בתחתית החמישייה מככב כדור בייסבול. אבל לא סתם כדור בייסבול, אלא הכדור ששימש את מרק מקגוויר בערב בו רשם את ההום ראן ה-70 שלו בעונה אחת ושבר את השיא ב-1998. שנה אחת מאוחר יותר הכדור הזה נמכר במכירה פומבית בעבור שלושה מיליון דולרים.

במקום ה-4: קלף בייסבול של הונוס וגנר, נמכר ב- 2016 עבור 3.12 מיליון דולר.
נשארים בבייסבול, כנראה שאוהדי הענף בארה"ב הם גם עשירים וגם מטורפים כי במקום הרביעי שלנו מככב קלף ישן במיוחד. אי שם ב-1909 הופצו הקלפים בקופסאות סיגריות, והונוס וגנר, גדול שחקני הבייסבול באותה התקופה, היה נגד עישון ואסר על חברות הטבק להפיץ את הקלף שלו. לכן הופצו בסך הכל כמה עשרות קלפים, כשרק בודדים שרדו עד היום. ב-2016 מישהו היה מוכן לשלם על הקלף הנדיר של וגנר לא פחות מ-3.12 מיליון דולר.

במקום ה-3: חוקי הכדורסל המקוריים, נמכר ב-2010 עבור 4.3 מיליון דולר.
מזכרת היסטורית שעשתה היסטוריה. בשנת 2010 החליטו בני זוג מקנזס לשלם לא פחות מ-4.3 מיליון דולר עבור מסמכים בני מאה ושלושים שנה. המסמכים האלה, הם הדפים המקוריים בהם פירט ג'יימס נייסמית', ממציא הכדורסל, ובהם חוקי המשחק.

במקום ה-2: החולצה של בייב רות', נמכר ב-2019 עבור 5.64 מיליון דולר.
רות' הוא הכוכב הכי גדול של ניו יורק יאנקיז ומי שנחשב בעיניי רבים עד היום לשחקן הבייסבול הגדול בכל הזמנים. החולצה שלו אותה לבש בין השנים 1928 ל-1930 נמכרה לפני פחות משנה בעבור 5.64 מיליון דולר!

ובמקום ה-1: מניפסט המשחקים האולימפיים מ-1892, נמכר לפני חודשיים בעבור 8.8 מיליון דולר.
שיא כל הזמנים שנרשם ממש לפני חודשיים. מדובר ב"מאניפסט האולימפי", המסמך בן 14 העמודים, שנוסח ב-1892 ונמכר בעבור 8.8 מיליון דולרים. הרוכש? האוליגרך הרוסי אלישר אוסמנוב, שבעבר היה אחד מהבעלים של ארסנל. את המסמך אגב הוא תרם לתנועה האולימפית.

אז אחרי כל המספרים האלה, מה זה 185 אלף שקלים על חליפת ג'ודו שהביאה זהב היסטורי?