תותחית: זהב לרז הרשקו בגרנד סלאם אנטליה

צפו: הישג אדיר לישראלית בתום גמר דרמטי, שעזר לה להשיג קריטריון לטוקיו. קוכמן קטף את הארד אחרי שיריב אלג'יראי החרים קרב בניחומים

שירי אלג'ם
שירי אלג'ם  03.04.21 - 18:48
תחילת כתבה

היום השלישי של גראנד סלאם אנטליה הביא לנו עוד שתי מדליות בכחול לבן, כשרז הרשקו רשמה הישג פשוט אדיר וזכתה במדליית הזהב, בעוד לי קוכמן קטף את הארד. מוקדם יותר, ענבר לניר סיימה במקום השביעי את התחרות.

רז הרשקו (78+ ק"ג) ניצחה בגמר את שיאן שו הסינית, בתום קרב דרמטי במיוחד. הישראלית השיגה ווזארי מוקדם, ועד השניות האחרונות של הקרב שמרה על היתרון. עם הבאזר היריבה השיגה ניקוד גם כן (אחרי בדיקה בשידור החוזר) וכפתה ניקוד זהב. שם הרשקו השלימה את העבודה עם עוד תרגיל מצוין שניצח לה את הקרב. היא קיבלה על כך עוד 1,000 נקודות חשובות שעזרו לה להשיג באופן סופי את הקריטריון לטוקיו, ובכך לנבחרת ישראל יש גם קריטריון לתחרות הקבוצתית.

לפני כן, אחרי שהעפילה אוטומטית לסיבוב השני, היא ניצחה את גבריאלה ווד מטרינידד וטובגו ועלתה לרבע הגמר, שם גברה על יולינה בוליבר גונזלס מפרו, שספגה שלושה עונשים והפסידה. בחצי הגמר, הישראלית המשיכה במומנטום הנהדר וניצחה את מבאלה מקמרון. בכך עלתה לראשונה בקריירה שלה לגמר בטורניר גראנד סלאם ואז רשמה את הישג השיא שלה בקריירה עם הזהב.

לי קוכמן (עד 90 ק"ג), שהעפיל גם הוא אוטומטית לסיבוב השני, גבר על אלנחאס הקנדי באיפון ועלה לשמינית הגמר, שם ניצח את סגיטבק מקזחסטן באיפון נוסף ששלח אותו לרבע הגמר. אך בשלב שמונת האחרונים, הג'ודוקא הישראלי הפסיד לאוסטופיריון מטג'יקיסטן ונשר לבית הניחומים, שם הוא היה אמור לפגוש את בנאמאדי מאלג'יריה. אולם, לצערם של המארגנים, יריבו של הישראלי בחר להחרים את הקרב, ובכך קוכמן הרוויח מן ההפקר ועלה לקרב על הארד מול זגאנק התורכי.

זגאנק למעשה הוא היריב שניצח את קוכמן בגמר המשחקים האירופיים במינסק 2019 (מה שהוגדר כאליפות אירופה בזמנו). הישראלי השיג ווזארי וקטף את המדליה ועל הדרך גם 500 נקודות חשובות לדירוג לקראת טוקיו.

צפו בקרב של קוכמן בו הוא זכה בארד >>>

ענבר לניר (עד 78 ק"ג) גברה בסיבוב הראשון על לוסיה קנטרו מאגנטינה באמצעות איפון. בשמינית הגמר פגשה הישראלית את נפאלי פאפדקיס האמריקאית וגם אותה ניצחה באותה צורה. היריבה ברבע הגמר הייתה שורי המאדה מיפן,  אלופת העולם מ-2018 וסגנית אלופת העולם מ-2019, לה לא יכלה הישראלית. קצת מעל לדקה מתחילת הקרב, היפנית הטילה את לניר באיפון עוצמתי שקבע ניצחון ליפנית.

בבית הניחומים, לניר פגשה את אנטוניה שמלבה מרוסיה, אך הפסידה גם לה באיפון ובכך סיימה את התחרות במקום השביעי. הישראלית הרוויחה 260 נקודות יקרות לקריטריון למשחקים האולימפיים בטוקיו. כזכור, לניר זכתה להצלחה גדולה השנה עם מדליית הארד גם בגראנד סלאם בטאשקנט וגם בגראנד סלאם בטביליסי.

רז הרשקו הגיבה באושר עצום אחרי הזכייה: "אני הכי מאושרת בעולם, כל כך שמחה שהצלחתי להשיג את מדלית הזהב ואת הקריטריון האולימפי. אני מחויבת ומתחייבת לעבוד הכי קשה שניתן כדי להגיע בכושר הטוב ביותר לטוקיו. רוצה להודות לכל הצוות המקצועי בראשותו של שני הרשקו ולכל ספורטאיות הנבחרת. גאה להשמיע את התקווה בטורקיה וגאה לייצג את ישראל".

המאמן שני הרשקו הוסיף: "הישג חסר תקדים של רז, מדלית זהב בגרנד סלאם לאחר יום קרבות מדהים. אני כל כך שמח שרז הצליחה להציג את היכולת שלה בבמה כה יוקרתית. רז למעשה הבטיחה סופית את השתתפותה במשחקים האולימפיים. אני גאה מאוד בצוות שלי ובכל ספורטאיות הנבחרת שבלעדיהם שום דבר לא היה קורה. נכון להיום נבחרת הנשים עומדת על סף הישג היסטורי של השתתפות במשחקים האולימפיים עם 6 ספורטאיות".